Kombi icin ntc sensör

SA. Evimde Eca scot kombi var. internetten arastirdigimda dis sicaklik ölçümü icin 5k ntc sensor kullanildigina dair birseyler okudum. Bende kendim denemek istedim ve baglantilari yaptim. Fakat 18 derece olan dış sıcaklığı oda termostati eksi 26 olarak gosteriyor.verdigim sicaklik bilgileri ile yapilacak herhangi bir hesapla kaclik ntc sensor kullanabilecegimi soyleyebilir misiniz. Tesekkurler.

ntc yerine bir adet pot bağlayın 25 derece gösterene kadar ayarlayın. sonra potu çıkarıp ölçün çıkan değerde NTC alın.

Cevap icin tesekkur ederim. Elektronikci degilim. Google da pot yazdim cevirmeli bir alet var fakat hangisini alayim uzerinde deger falan yok nasil okuyacagim. Bunlarida belirtirseniz halledebilirim sanirim :)

10K 15K ohm pot olabilir

Peki evimde ucuzundan bir multimetre var. Bununla olcum yapabilir miyim.

Satıcıdan 15k pot alıyorsunuz.Potu yerine takıyorsunuz.İstenilen dereceye ayarlayıp bırakıyorsunuz.Daha sonra potu söküp elinizdeki ölçü aleti ile ohm kademesine alarak ölçüyorsunuz.Çıkan değerde ntc alıyorsunuz.

10k lık pot aldım. Kombiye bagladim. Oda termostatinda 25 derece gozukecek sekilde ayarladim. Sonra pot u söktüm. Multimetrenin ayarini 20k ya getirip ölçtüm. 5 degerini gösterdi. Zaten benim taktigim ntc sensorde 5k lik. Uzerinde yazmiyor gerci. Burasi kucuk bir yer oldugu icin internetten siparis vermistim. Bu sensorleri olcmenin bir yolu var mi? Yanlis urun mu gonderdiler acaba

Son bir sorum olacak cevaplarsanız memnun olurum.

Oda sıcaklığı 22-23 derece civarlarındayken multimetrenin ohm kısmını 200k ya getiriyorum ntc leri ölçtüğümde 52 civarını gösteriyor. Aşağıdaki tabloya baktığımda sanki veriler tutuyor. Acaba bendeki ntc ler 50k mı? Buradaki elektronikçilere götürdüm ntc nin değerini ölçüp söyleyecek biri çıkmadı.
qELlvR.jpg

Farklı değerkdeki ntc ler için farklı tablolar var ...
T2Xxh7XlXXXXXXXXXX_!!720618898.jpg
884742957_1637169630.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri