kombi hakkında herşey

K_U_Z_E_Y

Üye
selam arkadaşlar kombi ile ilgili bilmek istediğiniz her konuda elimden geldiği kadar siz değerli meslektaşlarıma ve meraklı olan kontrolkalemi sakinlerine elimden dilimden geldiği kadar yardım etmeye çalişacağım arızadan bakıma petek temizliğinden oda termostatına aklınızda olan herşeyi çekinmeden sorabilirsiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Voltaj değerlerindeki dalgalanmalardan ( 190-240 volt arası ) çok etkileniyorlarmı ? Tedbir gerekirmi ?

Merhaba sayın ustam. Bi sorum olacaktı epeydir kafama takılıyor yardımcı olursanız sevinirim. Sorum şu, şuanda oturduğumuz yerde doğal gaz yok ama 1 yada 2 seneye kalmaz gelecek bende bunun için kalorifer kazanı almak yerine bi kombi alsam sanayi tipi tüp ile yada mutfak tüpüyle çalıştıramammi bi bilgilendiririseniz çok sevinirim teşekürler şimdiden.

Merhaba @sami inci ,

Bir konutta voltaj dalgalamalarinda ilk arıza verecek makina kombidir. Voltaj dalgalamalarinda karşı çok hassaslar. Bu amaçla piyasada kombi voltaj regülatörleri satılıyor.

Merhaba @mami_08 ,
Doğalgazın yoğunluğu 0,67 kg/m^3 tur. LPG bin ise 2,477' dur. Bu nedenle kullanamazsınız. Ocaklarda da başlıklarını değiştirmeden kullanamazsınız. Bu yoğunluğa uygun başlık takmaniz lazım.

İyi çalışmalar..

Sayın ustam ben sadece kalorifer sistemi için kullanmak istiyorum. Yoğunluğu düşürsek yinede kullanamazmiyim hem daha az LPG gider. Hiç bi şekilde kullanma şansım yokmu?

Merhaba mami_08,
Gazın yoğunluğunu nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz?
Hocam doğalgaz için üretilmiş bir kombiyi LPG ile kullanamazsınız. Eskiden hem LPG ile hemde Doğalgaz ile çalışan kombiler vardı. Şu anda varmı bilmiyorum.Hem LPG ile hemde doğalgaz ile çalışan kombi bulabilirseniz onu kullanabilirsiniz. Bunu kombi satan firmalara sormanız lazım.
İyi çalışmalar..

Son düzenleme:
Pardon evet ben basınçla yoğunluğu karıştırdım. Teşekkürler vermiş olduğunuz bilgi için kombicilerle goruşecez artık çok sağolun.

merhaba demirdokum nitro kombı kullanıyorum ortalama 1.5 bar olması gereken basınç gunde 0.9 a kadar duşuyor burada uç yollu vana contalarındamı sizma var yoksa başka ne gıbı hallerde bu sorun oluşur yardımcı olursanız sevınırım

Merhaba @tekin126,

Basınç düşmesinin temel nedeni kaçaklardır. Bu kaçak tesisatınızda olabilir. Kombinin iç kısmında da olabilir. Sizin verdiğiniz değerlere göre düşüş miktarı çok fazla . Bu nedenle sisteme sürekli taze su gönderiyorsunuz. Buda tesisata ve kombiye sürekli olarak hava ve tortu göndermeniz anlamına gelir. Ayrıca su takviseyi yaparken kombinin sıcak olmamasına dikkat edin. Yani kombiyi 30-40 dakika kadar dinlendirin. Sonra tesisata su ekleyin.
Kaçak tesisatta olabilir. Genleşme tankından gaz miktarı düşmüş olabilir. Eşanjörde delik olabilir. Size tavsiyem servis çağırmanız dır. Servisler arıza tespiti için genelde 30-50 TL arası bir para alıyorlar. Bu kadar basınç düşümü kesinlikle normal değil. İleride başka problemlere de neden olabilir. Kombi den anlamıyorsanız ; kesinlikle siz müdahale etmeyin. Kombi basite alınacak bir cihaz değil. Başınıza ciddi bir iş açmayın.
İyi çalışmalar..

Merhaba @tekin126,

Basınç düşmesinin temel nedeni kaçaklardır. Bu kaçak tesisatınızda olabilir. Kombinin iç kısmında da olabilir. Sizin verdiğiniz değerlere göre düşüş miktarı çok fazla . Bu nedenle sisteme sürekli taze su gönderiyorsunuz. Buda tesisata ve kombiye sürekli olarak hava ve tortu göndermeniz anlamına gelir. Ayrıca su takviseyi yaparken kombinin sıcak olmamasına dikkat edin. Yani kombiyi 30-40 dakika kadar dinlendirin. Sonra tesisata su ekleyin.
Kaçak tesisatta olabilir. Genleşme tankından gaz miktarı düşmüş olabilir. Eşanjörde delik olabilir. Size tavsiyem servis çağırmanız dır. Servisler arıza tespiti için genelde 30-50 TL arası bir para alıyorlar. Bu kadar basınç düşümü kesinlikle normal değil. İleride başka problemlere de neden olabilir. Kombi den anlamıyorsanız ; kesinlikle siz müdahale etmeyin. Kombi basite alınacak bir cihaz değil. Başınıza ciddi bir iş açmayın.
İyi çalışmalar..

merhaba ustam kombiden anlamıyorum doğru ama teknik elemanım tesisatta en ufak kaçak yok su bastığımda kombiden su akıtma fılan leke dahı yok sanırım yacağim iş değil servıse muracaat teşekkur ederım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri