Elektrikte hiç bir seçim hesapsız yapılmaz, yapılmamalı. Hadi malınıza kıymet vermiyorsunuz, canınıza da mı kıymet vermiyorsunuz ? Lütfen yapmayın böyle, sigortanızı belirleyecek yüzlerce faktör var. Muhakkak bir projeniz vardır, en azından onun üzerinden hareket edelim...

iyi diyorsunuz tabide ben ögrenciyim projeyi staj defterime cizecegim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sen projenin geri kalanini hallettin o zaman, sen projene basla takildikca verilerle buraya yaz biz yardimci olalim o zaman ;)

Sen projenin geri kalanini hallettin o zaman, sen projene basla takildikca verilerle buraya yaz biz yardimci olalim o zaman ;)

megtorlas sizde kofrenin çizili bir şeması varmı amperi önemli deyil sadece kofre baglantısı lazım bana şimdiden teşekkürler

Site de ve internette onlarca örnek proje var, herhangi biri işinizi görür. Ben inanın halen daha tam olarak neyde takıldığınızı anlamadım :)

Güzel kardeşim,
Kofra panosu içinde sadece 3 tane yani her faz için bir adet bıçaklı sigorta altlığı+buşonu bulunur. Başka da hiç birşey yoktur. Yani defterine çizmen gereken bıçaklı sigorta sembolü.
http://www.projecim.com/secimsigorta_dosyalar/image042.jpg
Yukarıdaki çizimde trafodan sonra 3adet bıçaklı sigorta gösterilmekte bunu bir dikdörtgen içine alıp üzerine kofra yazman yeterlidir.

Güzel kardeşim,
Kofra panosu içinde sadece 3 tane yani her faz için bir adet bıçaklı sigorta altlığı+buşonu bulunur. Başka da hiç birşey yoktur. Yani defterine çizmen gereken bıçaklı sigorta sembolü.
Yukarıdaki çizimde trafodan sonra 3adet bıçaklı sigorta gösterilmekte bunu bir dikdörtgen içine alıp üzerine kofra yazman yeterlidir.
Sizi yeniden gormek cok guzel...

Güzel kardeşim,

Teşekkür ederim
bıçaklı sigorta değilde tmş ile çizip RST N ü baralara çizmek olurmu acaba

Kofra kutusunda yada diğer adıyla kofra panosunda genel olarak her faz için 1adet bıçaklı sigorta altlığı+buşonu olur, nadiren T.M.Ş. olur. 3 Faz barası olmaz, nötr/toprak barası olur.
CP%20548_2.jpg

pr_02_95724_min.jpg

Kofra kutusunda yada diğer adıyla kofra panosunda genel olarak her faz için 1adet bıçaklı sigorta altlığı+buşonu olur, nadiren T.M.Ş. olur. 3 Faz barası olmaz, nötr/toprak barası olur.

neden kofradan sonra bara olmaz.
Apartmanlarda vb yerlerde direk çıkışdan atlama olarakmı yapılıyor...

bilgi için teşekkürler gönderdim şema olurmu

neden kofradan sonra bara olmaz.
Apartmanlarda vb yerlerde direk çıkışdan atlama olarakmı yapılıyor...

bilgi için teşekkürler gönderdim şema olurmu

Kofra enerjinin alındığı noktadaki koruma sistemidir, yapının ana sayaç pano girişindeki bir kısadevrede(fare girebilir,kablo çeşitli nedenlerle hasar görebilir), kofra sigortası atarak sistemi enerjisiz bırakır. Aksi taktirde böyle bir hatada sürekli kısadevre hatası riski oluşur.
Bıçaklı sigorta da olsa, T.M.Ş.'de olsa kablo 3 faz damarı girer-çıkar, kofra panosunda en fazla nötr toprak barası olur, çoğu yerde de bu kullanılmaz nötr iletkeni kesintisiz devam eder, yapı topraklaması ana sayaç panosundan çıkar bağımsız yapılır.
Kofra panosu uygulamada genel olarak direk üzerine monte edililir ve bıçaklı sigorta kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri