KNX?

KNX?

• KNX

Oy: 0 0.0%
  • KNX

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Herkese merhabalar.Aydınlatma otomayonu ile ilgili bi kaç sorum olucak siz üstadlarıma... Öncelikle ofis mahalallerinde yapılacak olan otomasyon için ne gerekli.(yönetim sadece ofislerin ana merkezden izlenmesini gerektiğinde on-off yapılmasını istemekte) 2.olarak ortak alanlarda yoğunluga gore armatürlerinin kontrol edilmesini istemekte.Bu seneryoları ufak bi diagram- çizim ve kablolama ile nasıl gösterebilirm.Ne tür kablo kullanıcam.Idarı alanlara koyulacak olan anahtaralar nasıl olmalı linye hattının yanı sıra sınyal kablosuda bu anahtara gelmelimi? şimdiden çok tesekkur ederım ilginize..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba;

Knx bus hattı 2x2x0,8 lik normal yangın tesisatında bulunan kablo ile çekilir.Her aydınlatma linyesinden panoya enerji kablosu çekmen gerek.Normal aç/kapa olarak kullanılan aydınlatmalar için 2 damar kablo çekmen kafi.Bus hattının kablolamasına gelirsek.Önce ofis içinde panodan bu bus kablosunu çıkartacaksın.Daha sonra atlama yaparak her anahtara gideceksin.Tek dikkat etmen gereken kapalı devre haline getirmemen.Senin çok fazla bilgin olmadıgı için en sağlam olarak bir modülden cık digerine ordan anahtarlara tek tek atlayarak bu kabloyu cek.Bir noktadan kontrol olacagı için mutlaka her kattaki pano arasına bu bus kablosundan çek.En son ana merkezdeki panoya getir bu kabloyu.Ana merkezdeki panodanda kontrolün olacagı pcye bir adet cat 6 çekmen işini çözecektir.

Unutma anahtarların arkasına sadece bus hattı çekeceksin.Enerji kablosuna ihtiyacın yok.

Nurullah KALAY
http://knxkursu.blogspot.com.tr/

Arkadaşım ilgine çok tesekkur ederım.Söylediklerin dogrultusunda ufak bı dıagram hazırladım.Site üzerınden Buradan paylaşabilrmiyim bilmiyorum.Şayet maıl adresınız var ıse gonderebılırım. Hanı dıagrama eklenmesı gereklı bişeyler varmı? değerlendirebirsek çok memnun olurum..Teşekkur edeım..

Arkadaşım ilgine çok tesekkur ederım.Söylediklerin dogrultusunda ufak bı dıagram hazırladım.Site üzerınden Buradan paylaşabilrmiyim bilmiyorum.Şayet maıl adresınız var ıse gonderebılırım. Hanı dıagrama eklenmesı gereklı bişeyler varmı? değerlendirebirsek çok memnun olurum..Teşekkur edeım..

[email protected] buraya gönderebilirsin.Ayrıca projenizle ilgili teklif isterseniz detayları göndermeniz halinde Viko by Panasonic ürünleri ile tekliflendiredebiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri