Klima seçimi konusunda yardım

morbeyaz

Üye
Selamlar.

Yaz gelmeden klima almaya karar verdim. Erken davranıp montaj sırası da beklemek istemiyorum. Sadede geleyim.

Evimin oturma odasına taktıracağım. Odanın metrekaresi 5.37x4.27=23 metrekare.
Arçelik servisinden keşif için usta geldi. Adam ayağıyla metrekare hesabı yaptı. Dedim metre getireyim. Gerekmez ben hesapladım dedi. Ustanın hesabı 36 metrekare. Benim hesabım yukarıda. Metreyle ölçtüm. 12.000 btu yeterli dedi.

Soğutma.net sitesinde değerleri girdiğimde

Toplam soğutma yükü = 9085 BTU/h
Toplam ısı kaybı = 10902 BTU/h

çıkıyor. Sizlere sormak istediğim, hangi tip ve hangi marka klima almalıyım? Nette inverter klima daha iyi yazıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba.. 12000 Btu inverter cihaz alırsan işini görür. yani ekonomik olsun diyorsan. yoksa klasik on/off cihazları da düşünebilirsin. aradaki fark tasarruftur. piyasada çok çeşit var.
standart bir ev odası olduğunu düşünerek yazıyorum. (tek cephe camlı, çift cam, dış cephe izolasyonlu) piyasada bir çok markanın değişik özelliklerde modeli mevcut. Hepsi aşağı yukarı aynı işi yapıyor.ayrıntıya dalıp para vermek sana kalmış. Aldıktan sonra firma ve teknik servis desteği önemli. bunu düşün. Midea yı marka olarak öneririm ben satış ve servisliğini yapıyorum. istanbul içinde yardımcı olurum. Cihazları ve özelliklerini incelemek istersen MİDEA Yetkili Servisi,HICON Klima Yetkili Servisi,Electra yetkili servisi,Airwell yetkili servisi,HYUNDAİ klima yetkili servisi,PLUSHİCON yetkili servisi 0216 576 50 70 pbx adresini incele.

hoşcakal.

Merhaba Hammeron

Apartmanda dış cephe izolasyonu maalesef mevcut değil. Plastik doğrama ve çift cam var. Tek cephe. İstanbul Sarıyer semtinde ikamet ediyorum. Denize uzak ve her yer apartman burada.

Midea markasını ilk defa duydum. Hani hep alışkanlıklar vardır. Bizim evde elektrik elektronik ne varsa Arçelik ağırlıklı. Split klima bildiğimiz klasik mi oluyor? İnverterler biraz daha pahalı sanırım. Dış cephe kaplama klimanın soğutması için önem arz ediyor mu? Sonuçta soğutmak için kullanacağız sadece. Sanırım inverter daha pahalı fakat klasiklerden daha da ekonomik elektrik harcıyor.

Merhaba Hammeron

Apartmanda dış cephe izolasyonu maalesef mevcut değil. Plastik doğrama ve çift cam var. Tek cephe. İstanbul Sarıyer semtinde ikamet ediyorum. Denize uzak ve her yer apartman burada.

Midea markasını ilk defa duydum. Hani hep alışkanlıklar vardır. Bizim evde elektrik elektronik ne varsa Arçelik ağırlıklı. Split klima bildiğimiz klasik mi oluyor? İnverterler biraz daha pahalı sanırım. Dış cephe kaplama klimanın soğutması için önem arz ediyor mu? Sonuçta soğutmak için kullanacağız sadece. Sanırım inverter daha pahalı fakat klasiklerden daha da ekonomik elektrik harcıyor.

merhaba morbeyaz;
izolasyon ve çift cam yada diğer yalıtıma malzemeleri mekanın ısı transferini etkileyeceği için sarfiyatı da etkiler. çift cam da hiç olmamasından iyidir..sarıyerde oturuyor oluşun iyi. İstanbul yazılık ortalama sıcaklık değerlerinin 1-3 derece altında seyreder kuzey bölgeler. dolayısıyla 12000 btu klima o mekanın işini görür.marka ya gelince evet haklısın daha pek duyulmamış bir marka; ama Midea bir çin markası olarak dünyaya klima yapana ve teknoloji geliştiren bir firma.senede 17 milyon set klima üretiyorlar ve totalde klima+beyaz eşya da dünya birincisi.seneye Türkiye ye geliyor üretim için. daikin gibi. bir çok markaya da fason üretim yapıyorlar. bosch'a mesela..
inverter klimanın diğer bildiğimiz durup/çalışan yada on/off diye tabir edilen klimalardan tek farkı sistemin sürekli çalışıp içerideki (ortamdaki) ısı yüküne göre kompresörün çalışma devrini ayarlaması. klasik klimalarda kompresör ilk anda diyelim 3000 devirle kalkıp ve sürekli aynı devirde çalışıyorsa,inverter klimalarda çok daha düşük devirlerde kalkıp (mesela 350 devir/dakika)sonradan hızını arttırması. zaten elektrik tüketimini etkileyen de bu ilk kalkış anında çekilen akım değerinin yüksek oluşudur.
inverter klimaların kompresörleri doğru akımla çalışır. dış ünitede bulunan elektronik kart doğrultulmuş bu gerilimin frekansıyla oynayarak kompresörün devir sayısını ayarlar. fiyat farkını oluşturanlar bunlar.
içinde en ufak bir rahatsızlık varsa bildiğin markayı al derim. Arçeliğin de güzel makinaları var tercih edebilirsin..sonuçta kullanılan teknoloji aynı.

hoşcakal

Bilgiler için teşekkür ederim. Sağlıcakla kal.

mrb lar morbeyaz ben derim ki uzun lafın kısası mitsubishi heavy ben bursada yım sana cihazı ben satmıcam ama madem bilgi istiyosun herğün klima almassın birkez al temiz al derim ******* en uzcuzundan en pahalısına klima fyatları özellikleri anlatırım araya bilrsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
mrb lar morbeyaz ben derim ki uzun lafın kısası mitsubishi heavy ben bursada yım sana cihazı ben satmıcam ama madem bilgi istiyosun herğün klima almassın birkez al temiz al derim ******* en uzcuzundan en pahalısına klima fyatları özellikleri anlatırım araya bilrsin

selamlar bende evime klima alacağım mersinde oturuyorum

demirdöküm yada samsung hesaplı gibi geldi invertr 12 yada 18 alıcam bu markalar nasıl yada bu ayaralarda tavsiye edebileceğin ne olabilir önerilerinzi bekliyorum teşekkürler

ARKADAŞLAR KARARSIZ KALDIM DEMİRDÖKÜM İLE SAMSUNG ARASINDA KALDIM FİYATLARI AYNI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ NEDEN. YADA AYNI FİYATLARDA BENZER NE ÖNERİRSİNİZ 2 BİNLİRA ORTALAMA İKİSİDE AYNI SİZ DEĞERLİ FİKİRLERİNE İHTİYACIM VAR.

Samsung Maldives AQV18PSLN 18.000 Btu Inverter Duvar Tipi Klima 2000 T.L

Demirdöküm 18 HP A 410 İnverter Klima 1900 T.L

Selamun Aleyküm
Sayın Morbeyaz pratik olarak metrekare hesabı ile ısı transferi tahmini yapmış olsanız gerek. Ne kadar genel olarak tahmin için kullanılsa da ısı transferi; iç-dış ortam sıcaklık farkı, ısı transfer yüzey alanı, ısı transfer sınır(duvar vb) geometrisinin-malzemesinin (hesaplanmış) ısı transfer katsayısı ile kombine edilerek hesaplanır. Seçim için bu tip bilimsel bir hesap kullanmıyor olabilirsin ama bilgi için vermiş olalım.
Yalıtım kış-yaz ısı transferi açısından enerji korunumu sağlar.
Hayırlı günler dilerim.

Arkadaşlar merhaba, bi soru sormak istiyorum.. fabrikada 1500 m2 lik taban alanı , 4 m yükseklikte olan bir bölümümüz var. Bu alanı 24 dereceden 23 dereceye düşürmek için kaç kalori harcamamız gerekir, bunun hesabını yapmam gerekiyor. Fakat nasıl yapacağımı tam bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız acil olarak sevinirim. Ortamda yaklaşık her vardiyada 20 kişi çalışmakta, yaklaşık 30 tane 20 w lık florasan lamba vardır. 3 tane 4*3 metre kapı mevcut ve pencere yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri