Klima Gazı Neden Kendi Kendine Fazlalaşır?

murat0001

Üye
Klima Gazı Neden Kendi Kendine Fazlalaşır?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
fazlalaşmaktan kastın nedir tam olarak eğer basınç değerlerinin artmasıysa şöyle özetlenebilir bir gaz tüpünde ortalama 10 kğ gaz olsun kışın soğuk havalarda bu gaz tüpünden 5 bar civarı basınç okursun ama yaz sıcaklarında aynı tüpten 8 bar okursun bu da gazların sıcaklığa göre basınç değişimi olayına girer bir sisteme kışın gaz verdiğinde okuduğun basınçla yazın aynı sistemden okuduğun basınç farklılık gösterir

Son düzenleme:
ustad sımdı klıma 2 yıldır calısıyor normal degerlerınde ama yazın arıza verdı dıs unıte fanı arızalıydı ve sorunu gıderdıkten sonra gazı 120 pc lerde gezıyordu . o yuzden merak ettım eksılmesını anladım da fazlalasmasını anlıyamadıgım ıcın konu actım

sagol ustad

gaz ısınınca genleşme yapar yani sıkışma buda size fazla olarak gürülür. :))

sıcak ve soguk havalarda basınc farklılıklar gösterir bu klimalarda degil lpg tanklarında da aynıdır

benim anlamadığım basınç fazla çıkınca neden gaz fazla olsunki muhtemelen bir tıkanma vardır ama 120 psi diyorsun kompresorun devrede olduğundan eminmisin garip

Dostum bu konuda benim bazı deneyimlerim oldu...

Aynen sizin söylemiş olduğunuz gibi bir sıkıntı emme basıncı yuksek kalıyordu..

Kompresör tipinizi bilmiyorum ama benim başıma gelen olay şöyle oldu.. Yine cihaz yüksek basıncta kalmıştı. Kompresör tipimiz pistonlu kompresördur.. içerisindeki emme hattı ile basma hattı arasında ince bir conta vardır o contayı patlatmıştı o yuzden emme ile basma arasında gaz dönüyor bu yuzden emme basıncı yuksek kalıyordu...

Birde ikinci olarak aklıma gelen olabilecek bir sıkıntı cihazın basma hattı uzerındekı 4 yollu vana emme ile basma arasında kaçırıyorsa bundan dolayıda emiş basıncını yüksek okuyor olabilirsiniz... Tetkiklerinin yapılması gerekiyor...

arkadaşım klima gazıın fazlalaşması diye bir şey yok kim söyledi sana bunu kısaca anlatıyım olayın nasıl geliştigini: arkadaşım eğer soğutma ile ilgileniryorsan termodinamiği iyi bilmen gerekir ne alaka diyeceksin şimdi termodinamik denilen şey maddenin konumunu katı sıvı ve gaz ile olan ilişkilerini inceler demek istedigim termodinamikte pascal prensibi vardır bu prensibe göre kapalı kaplar içerisinde gazlar basınç ve sıcaklık ilişki ile birlikte moneküllere ayrılırlar yani basınç arttıkça genleşir basınç azaldıkça büzüşürler aynı şey sıcaklık içinde geçerlidir demek istedigim soğutucu akışkan fazlalaşmaz sadece sıcaklık etkisi ile genleşir buda basıncın artmasına neden olur olay bu farklı bi sorun olursa ********* ulaşabilrsin

Fan arızalı olduğu için kondanserdeki sıcak gaz genleşme yaptığı için basınç yüksek görünüyor.kompresör bu durumda yüksek basınçtan dolayı bayılıyordur zaten.fan kondenserin sogumasını ve gazın basıncının dengelenmesine yardımcı oluyor..kısaca diğer arkadaşların dediği gibi ısınan gazın basıncı artar ana konu bu

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri