KL marka havyalar

1N4007

Üye
s.a arkadaşlar bu gün tekzen de 15 TL YE KL marka ince kalem haya gördüm sizce bu marka ürünler nasıl kullananlar varmı acaba ??

sayın 1n4007 öncelikle hayırlı olsun,havyanızı güle güle kullanınız:)kl marka havya kullanmadım hiç.fakat bahsettiğiniz ürüne baktım 60watt gücünde bi havya sanırım.elektronikte genelde 40 watt havya kullanılıyor,bunun nedeni gücü yüksek havyaların fazla ısındıkları için,elektronik elemanlara yüksek ısıdan zarar verebiliyor olması.havyanızın iyi veya kötü olmasıysa havyanızın içindeki rezistansın kalitesine ve havya ucunun kalitesine bağlıdır.mesela 2.50 lirayada 60 watt gücünde havya var 60 lirayada var..ama 2,50 liralık havyayla düzgün lehim yapamazsın derdinden verem olursun:)hayva iyi ısıtmazsa soğuk lehim olur,yaptığın lehim boşa gider ve boşa zaman harcarsın.ama 60 liralık havya lehimi yağ gibi eritir ve pürüssüz,gözede çok hoş görünen lehim yaparsın.ayrıca iyi lehim yapabilmek için bir diğer önemli olan şeyde kullandığınız lehim telidir.lehimler kurşunlu ve kurşunsuz lehim olarak ikiye ayrılıyor.kurşunlu lehimler yanılmıyorsam 217 C derecede eriyor kurşunsuz lehimse 345 derecede falandı galiba.yani eğer havyanız kalitesiz olursa kurşunsuz lehimleri eritmekte zorlanabilirsiniz.özetle eğer cok ince işler yapıcam,havyamı yoğun kullanıcam,entegre vs sökücem falan derseniz o havyadan pek verim alacağınızı şahsen zannetmem..belki bunları yaparsınız ama elemanlara zarar verip uğraştırabilir.iyi bi işcilik çıkarmaz.ama eğer genel amaçlı kullancaksanız,daha çok elektrik işlerinde falan kullanıcaksanız hayli hayli işinizi görür.birde şunu tavsiye ederim kullanmadığınız zamanlarda havyanızın fişini çekin,bu hem havyanızın ömrünü uzatır hemde elektrik tasarrufu sağlar,lehim yaparken mutlaka bulaşık teli olsun yanı başınızda,ucunuzu buna sürterek temiz tutarsınız böylece temiz ve pürüssüz lehim yaparsınız rahat çalışırsınız.ve son birşey daha havyanız sıcakken ucuna fazla baskı uygulamayın ucu eğilebilir kırılabilir.bunları yaparak havyanızın ömrünü uzatabilirsiniz.:)

siz beni yanlış anladınız herhalde ben havyayı satın aldım demedim gördüm fakat almayı düşünüyorum dedim . ayrıca bahsettğim havya 60 wat değil 40 wat olması lazımdı. bir havyadan bu kadar kanıya nasıl vardınız anlamadım ????

kusura bakmayın yanlış okumuşum.tecrübe ile kanıya vardım..iyi havya yapan firmalar piyasada bellidir zaten...weller solomon proskit ersa..fiyatlarıda belli ediyor kendilerini ayrıca..

evet birde solomon havyalar var ondan da almayı düşünüyorum aslında ...

bence yapacağınız işlere kullanım amacınıza göre tercih yapmanız daha doğru olacaktır.bu benim şahsi fikrim.ben mesela tt technic marka kalem havya kullanıyorum 4 yıldır.ama yukarda yazdığım şeyleri yaparak bukadar uzun kullanabildim.ama kurşunsuz lehimleri erittiği söylenemez fukaranın :)onlara gücü yetmiyor pek:)bende bu aralar istasyonlu havya almayı planlıyorum,en azından analog olan türlerinden.bu tip havyalar çünkü 200 C derece ile 400 C derece arasında ısı verebiliyo.ki buda iyi bi ısı değeri bütün lehimleri güzelce eritir diye düşünyorum.solomonda iyi marka..karar senin dostum:)

ben elektronik kart basımı yapıyorum o tip işlerle eleman montajında kullanacam havyayı.

ozaman iyi bi havya almanı tavsiye ederim bi kere alırsın uzun yıllar kullanırsın yani bu benim şahsi fikrim ama siz bilirsiniz

şu havya güzel bişeye benziyor ...

http://www.hizlial.com/weller-sp40n...watt/10540286?OM.zn=youviewed&OM.zpc=10562672

bundan yaklaşık 5-6 sene önce başımdan bir olay geçti internette görüştüğüm bir arkadaş ersa marka havyayı tavsiye etti 30 wat sözde alman malı o zamanın 90 tl yekaın para verdik aldık ama havyadan hiç randıman alamadım gövdesi aşırı ısınıyordu ayrıca ucu hemen eğildi 2 sefer garantiye yolladım ama olumlu bir sonuç alamadım sözde alman malı bir havyada böyle bişey olması beni üzdü çin malı 10 tl lik havyada böyle bişey olmazken 90 tl lik havyada başıma bunlar geldi o yüzden havyalara karşı bir takıntım var ..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri