Kesiciler

teşekkürler..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
MERHABA, KESİCİLERDE 'YAY KURMA ZAMANI' , 'TOPARLANMA ZAMANI' VE 'TEKRAR KAPAMA ÖLÜ ZAMAN' NEDİR? YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Kesiciler

AÇIKLAMALAR ...iii
GİRİŞ ... 1
ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ... 2
1. KESİCİLER ... 2
1.1. Kesicilerin Görevi Yapısı ve Çeşitleri .......................................................................... 2
1.1.1. Kesicilerin Önemi.................................................................................................. 2
1.1.2. Kullanılan Gerilime Göre Kesiciler....................................................................... 3
1.1.3. kesici Üretim Standartları ..................................................................................... 4
1.1.4. Alternatif Akımın Açılması ve Ark Olayı ............................................................. 5
1.1.5. Kesicilerin Yapısı ve Bölümleri ............................................................................ 6
1.1.6. Arkın Söndürüldüğü Ortama Göre Kesiciler ve Özellikleri .................................. 8
1.2. Kesicilerin Birbirlerine Üstünlükleri .......................................................................... 17
1.2.1. SF6 Güç Kesicileri Avantaj ve Dezavantajları ..................................................... 17
1.2.2. Vakumlu Kesicilerin Avantaj ve Dezavantajları..................................................... 18
1.2.3. Basınçlı Havalı Kesicilerin Avantaj ve Dezavantajları.......................................... 18
1.2.4. Tam Yağlı Kesicilerin Avantaj ve Dezavantajları................................................... 19
1.2.5. Az Yağlı Kesicilerin Avantaj ve Dezavantajları ..................................................... 19
1.2.6. Manyetik Üflemeli Kesicilerin Avantaj ve Dezavantajları ..................................... 20
1.3. Kesicilerde Aranan Özellikler..................................................................................... 20
1.4. Kesici Etiket Değerleri................................................................................................ 21
1.5. Kesici Seçiminde Anma Değerleri.............................................................................. 22
1.5.1. Kesici Seçiminde Olağan İşletme Koşulları ........................................................ 22
1.5.2. Kesici Seçiminde Yerel Hava ve İklim Koşulları ................................................. 23
1.5.3. Kesici Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gereken Karakteristikler......... 23
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 26
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME .................................................................................... 27
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 28
ÖĞRENME FAALİYETİ-2 ................................................................................................... 29
2. KESİCİLERİN MONTAJI................................................................................................. 29
2.1. Kesicilerin Montaj (Kullanım) Yerleri........................................................................ 29
2.2. Kesicilerin Montaj Teknikleri..................................................................................... 31
2.2.1. Kesicileri Montaj Yerine Getirirken Dikkat Edilecek Hususlar ......................... 31
2.2.2. Kesicilerin Standart Montaj Yüksekliği ve Açıklık Mesafeleri........................... 33
2.2.3. Montaj Araç ve Gereçleri .................................................................................... 36
2.2.4. Kesici Montaj İşlem Sırası................................................................................... 37
2.2.5. Kesici Montaj Yapımında Dikkat Edilecek Hususlar.......................................... 40
2.3. Kesici Topraklaması Yapımı ...................................................................................... 40
2.3.1. Topraklama İşlem Sırası ...................................................................................... 40
2.3.2. Topraklama Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar ................................................ 42
2.4. Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği...................................................... 44
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 45
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME .................................................................................... 46
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 47
ÖĞRENME FAALİYETİ-3 ................................................................................................... 48
3. KESİCİ BAĞLANTILARI ve KUMANDASI .................................................................. 48
3.1. Kesici Bağlantıları... 48

3.1.1. Kesici Bağlantılarında Kullanılan İletkenlerin Özelliği ...................................... 48
3.1.2. Kesici Bağlantı Yöntem ve Tekniği .................................................................... 53
3.2. Kesici Kumanda Sistemi............................................................................................. 56
3.2.1. Kesici Otomatik Kumanda Sistem Özelliği......................................................... 60
3.2.2. Kumanda Sistem Bağlantı İşlem Sırası ............................................................... 63
3.2.3. Kumanda Sistem Bağlantısında Dikkat Edilecek Hususlar ................................. 64
3.3. Kesicilerin Çalışma Testi (Devreye Alma-Çıkarma).................................................. 65
3.3.1. Çalışma Testi İşlem Sırası ................................................................................... 65
3.3.2. Çalışma Testinde Dikkat Edilecek Hususlar ....................................................... 68
3.4. Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği......................................................................... 72
3.5. Topraklamalar Yönetmeliği ........................................................................................ 75
UYGULAMA FAALİYETİ .............................................................................................. 77
ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME .................................................................................... 78
PERFORMANS DEĞERLENDİRME.............................................................................. 79
MODÜL DEĞERLENDİRME .............................................................................................. 80
CEVAP ANAHTARLARI... 82
KAYNAKLAR... 83
KAYNAKÇA... 84

İNDİR

kaynak: www.megep.meb.gov.tr

Herkese Günaydın
Benim öğrenmek istediğim konu , OG hatlarında kullandığımız sexiyoner sigortalarının otomatik olanı varmı yanı hatta sorun olduğunda otomatik atacak ve ,1,2,3 kez kontağını kapatacak kısa devre devam ediyorsa kontak açık kalacak bu tür tertibatlar kabinlerde falan bulunuyor ancak havai hatlara konulan trafolarda hiç görmedim varmıdır varsa neden uygulanmıyor .Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim .Herkese kazasız belasız bol kazançlar.

seksiyoner'in diğer adı adi ayırıcı adındanda anlaşıldığı gibi kara düzen manuel olarak açma kapama yaptığımız bir düzenek.
o senin dediğin olay tekrar kapama rölesi ama 630 kva'ya kadar olan direktipi trafoların seksiyonerleri malesef adi tip.
sigortaların su an en otomatiği pimli olanlar sigorta atınca buşonun altından pim çıkıyor sende attığını anlıyorsun...o_O

seksiyoner'in diğer adı adi ayırıcı adındanda anlaşıldığı gibi kara düzen manuel olarak açma kapama yaptığımız bir düzenek.
o senin dediğin olay tekrar kapama rölesi ama 630 kva'ya kadar olan direktipi trafoların seksiyonerleri malesef adi tip.
sigortaların su an en otomatiği pimli olanlar sigorta atınca buşonun altından pim çıkıyor sende attığını anlıyorsun...o_O

Cevap için teşekkürler
Ben yurt dışından biraz araştırdım böyle düzenekler var Türkiyedede vardır diye düşünüyorum .

ben oedaşta sahada 3 sene OG elektrik teknikerliği yaptım son 3 aydırda genel müdürlük bünyesinde çalışıyorum gerek sanayi / tarımsal abonerde gerekse sokak trofolarında böyle bir sistemle karşılaşmadım 4 sene önce aldığım E.K.A.T. eğitimindede böyle bir sistem duymadım ama doğrudur yurt dışında olabilir bildiğin link yada döküman varsa incelemek isterim...

Kesicimiz patladı yerine demitaş yerine batel kesici ile değiştirdik ama bunun röle bağlantısını nasıl yapmam gerekiyor demitaşın kesici şeması ile batelinki biraz farklı anlayamadım açıklayabilirmisiniz teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• BATEL KESİCİ ŞEMASI.jpg
    BATEL KESİCİ ŞEMASI.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 106
  • demitaş kesici klemens bağlantısı.jpg
    demitaş kesici klemens bağlantısı.jpg
    51.1 KB · Görüntüleme: 100
  • DEMİTAŞ KESİCİ ŞEMASI.jpg
    DEMİTAŞ KESİCİ ŞEMASI.jpg
    88.6 KB · Görüntüleme: 96

Forum istatistikleri

Konular