Kendi programim ile CNC kontrol karti kullanimi

voetra

Üye
Merhabalar,

Elimde bir cnc kontrol karti mevcut ve bunuMach3 programi ile rahatlikla kullanabiliyorum. Fakat yapmak istedigim bu karti kendi yazdigim Delphi tabanli bir programla kontrol etmek. Dir ve step bitlerinin ayarlari uzerinden birseyler yapmaya calistim fakat baska eksik olan birseyler oldugunu saniyorum.

Kullandigim kontrol kartini Deniz elektronikten almistim. Bu kart ve ayarlari icin ornek olarak 1 no lu motoru saga yada sola cevirmek icin paralel port tan vermem gereken cikislar ne olmalidir?

Adim (step) sinyali, 0'dan 1'e gectikce bir adim atar. Surekli 1 veya surekli 0 iken hareket etmez. Tek adimi farkedemeyebilirsin, o nedenle test icin arka arkaya surekli 0-1 gonder.

Yon (Dir) sinyalinin 0 veya 1 olmasina gore motor farkli yone doner.

O konularda hemfikiriz. Fakat ogrenmek istedigim aslinda ornegin paralel port uzerinden atiyorum portout(43) gibi bir deger ciktigimda hangi ayagi 1-0 yaparak motoru saga yada sola dondururum.

Yani ogrenmek istedigim adi gecen karttan istedigim motorlarin kontrolu icin port cikislarim ne olmali?

Parallel portun 8 data biti var. Bunlari binary (ikili) sayi gibi dusunup hangi pine 1 ve hangilerine 0 gondermek istedigine gore gonderecegin degeri belirleyeceksin.

Ornegin 1. data bitinden yön, 2. data bitinden de adim sinyalini almak istiyorsun diyelim.

Birinci yone donmek icin su iki degeri gondereceksin:
00000010 -> 2
00000000 -> 0

Diger yone donmek icin de:
00000011 -> 3
00000001 -> 1

1. data biti, portta 2. pine
2. data biti, portta 3. pine denk gelir.