emreee

Üye
Arkadaşlar Merhaba.
Kazanlı ütüm var ve sürekli buhar vermekte valfini değiştirdim büyük ihtimalle ondan kaynaklanır dedim.Fakat sorun çözülmedi bunun sorununu bir türlü çözemedim.Bu arada kazanlı ütü hakkında bilgi sahibi olan arkadaş(lar) genel olarak anlatabilirler mi çalışma şeklini ve arıza sorunlarını.

İyi Çalışmalar...
Güzel ve Mutlu Dakikalar Dileklerimle...

Merhaba endüstriyel mutfak ve çamaşırhane konusunda teknik servis ve satışta görev yaptım.Bu konularda bilgi isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.Şimdi
Kendinden kazanlı ütülerde eğer ütüden hiç mandala basmadan sürekli buhar geliyorsa bunun nedeni kullandıgın ütünün valfindendir.Gerçi selenoid valfi degiştirmişsin arıza gitmemiş burada şuna dikkat etmelisin.Yeni alacağın valfin kazan basıncına ve sıcaklıga dayanması gerekir eger genel maksatlı bir valf ise kesin kaçırır.Bir de ters baglamam gerek akış yönünde baglamassan yine kaçırır.Bunlara bir bak bakalım kolay gelsin

Teşşekürler Arkadaşım mesajıma cevabın için.
Kullandığım valf özellikleri birebir aynı özellikte valf ve terste takmadım aynı şekilde taktım.Ama bir türlü anlam veremediğim bir sorun var ama o sorun nerede?Cevaplarını tekrar bekliyorum arkadaşım...

İyi Çalışmalar...

arkadaşım şuna bi bak buhar kaçırıyor diyorsun valfin bobinini bi sök yıne kaçırıyor mu diye, çünkü ütü üzerindeki butonda bi takılma bi sorun vardır buda bobini mıknatıslandırır ve kaçırır. bobini çıkar eğer yıne kaçırıyorsa senin valfin uygun olmayabilir. yeni valf mi aldın yoksa başka bi valf mi vardıda onu taktın çünkü valfi eğer söküp incelersen içinde çekirdek ve ucundada plastik gibi bi malzeme var o malzeme zamanla patlıyor veya üzerindeki yayda bi broblem oluyor ama valf yeni ise bobin üzerinde sökük halde yıne kaçırıyor diyorsan valf uygun değil.

peki aynı özellikte bir valf taktım demişsin.direkt buhar çıkışını görüyormusun yoksa sadece su kaçırıyormuş şeklinde bir kaçak mı var arızayı anlamaya çalışıyorum.birde diger arkadaşımın dedigi gibi bobini çıkarıp denersen iyi olur.Ütü ve kullandıgın valfin marka ve numarasını yaz bide ona bakalım...

CEME 3.5 Bar.
Elektronik karttan kaynaklanıyor olabilir mi acaba bir türlü anlayamadığım bir sorunla karşı karşıyayım :) Ne yapabilirim bir türlü anlam veremedim bu işe ben.

emreee kardeş sorunun buharın depo termostatından kaynaklanıyor eger buhar basıncın valflerin dayanma limitlerinin üstüne cıkıyorsa (muhtemelen cıkıyor)sorunun devam edecektir . kazana montajlı termostatın ayarını 2mm saat yönüne dogru cevire bilirseniz muhtemelen kazan ısınızı 130 derece tutabileceksiniz .eger ayar tutmuyorsa 130 derecelik sabit termostat alıp ısı iletici silikonize krem sürerek dıştan monte ediniz baglantılarıda yeni taktıgınız termostata aktarın sizede gecmiş olsun

Öncelikle çok sağol fakat sistemde basınç anahtarı yok(depo termostatı).
Kazan saf bir şekilde ve valf bağlı sisteme senin bahsettiğin depo termostatı yani basınç anahtarı yok.Kafam çok karıştı ya :)
Bak sistemde bulunan tüm elemanları yazıyorum sana şimdi hatırladığım kadarıyla;
1-Pompa Motoru
2-Pompa Motoru(Küçük)(1 numaralı pompaya bağlantılı)
3-Kazan
4-Elektronik Kart
5-Selenoid Valf
6-Ve bildiğimiz gibi Ütü sap kısmı

Umarım anlatabilmişimdir.

kartın üzerinde ısı kontrol devresi ve sensör mevcuttur sensör deger kaybına ugramışsa veya işlemci krıstali frekans kaydırmışsa mevcut hata oluşa bilir.

Bir selenoid devrede elektrik yokken yani selenoid bobini enerjilenmezken kaçırmaması gerekir.Eger kaçırıyorsa bunun sadece bir kaç nedeni var?

**Takılan valf buharda kullanacak bir valf degildir.
**Takılan valf kullanılan buhar basıncına göre seçilmemiştir.
**Takılan valf buhar akış yönünde takılmamış ters takılmıştır.
**Takılan valf yeni olabilir ama üretim hatasıda olabilir?
**Yeni taksanda valf buhardan gelen pislik nedeniyle kapatamış olabilir.

Benim bildigim kadarıyla bir valf ancak bu durumlarda arıza verir.Bu arıza nedenlerine
bakarak dene basit bir sistem aslında.selenoid bobinini çıkarıp bir dene bakalım eger
ütüden sadece buhar degilde su sızma şeklinde mi geliyor buna bakarsan iyi olur arkadaşım

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri