Kayalık alanlarda ve iletken maden bulunan tepelere paratoner kurulumu

Merhaba, kayalık alanlarda ve iletken madenlerin bulunduğu alanlarda paratoner kurulumu ve topraklama yapma ile ilgili dokümanı olan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Paratöner, meskun mahalleri koruyan aygıtlardır.Korunacak yerde özgül direncin yüksek olması halinde,özel topraklama ( mesela,çok sayıda derin topraklayıcı ile ) ,eşpotansiyel tesisatı ve yıldırım darbe koruyucu tesisatı kurulması gerekir.Bunun dışında,paratöner tesisatı olarak,uygun olan metodlardan birisi uygulanır.Bunların seçimi ayrı ayrı yapılması gerekir.

Paratöner, meskun mahalleri koruyan aygıtlardır.Korunacak yerde özgül direncin yüksek olması halinde,özel topraklama ( mesela,çok sayıda derin topraklayıcı ile ) ,eşpotansiyel tesisatı ve yıldırım darbe koruyucu tesisatı kurulması gerekir.Bunun dışında,paratöner tesisatı olarak,uygun olan metodlardan birisi uygulanır.Bunların seçimi ayrı ayrı yapılması gerekir.
Oncelikle cevabınız için teşekkürler. Dağda kayalıklara kuruyoruz, toprak yok denilecek kadar az. Ayrica kurduğumuz alanda maden de var. Bakır çubukları hilti ile kirdigimiz kayalarin içerisine koyuyoruz. Kayalıkların üzerinde de insanlar yaşamakta. Gem tozu da dokuyoruz bakır topraklama cubuklarina. Ancak güvenlik açısından ne gibi sorunlar olabilir? Sağlıklı çalışır mı? Bu gibi alanların yıldırımdan korunması için çıkartılmış bir kaynak arıyorum ancak bulamadım. Bu konuda okumamı onerdiginiz bir kaynak var mı?

Böyle bir kaynak maalesef bilmiyorum.Tarifinize göre,işiniz çok zor.Heryeri,herzaman koruyamazsınız.Koruma alanlarını sınırlandırarak,pahalı çözümler ( mesela,koruma ağları oluşturarak ) uygulamanız gerekir.

Böyle bir kaynak maalesef bilmiyorum.Tarifinize göre,işiniz çok zor.Heryeri,herzaman koruyamazsınız.Koruma alanlarını sınırlandırarak,pahalı çözümler ( mesela,koruma ağları oluşturarak ) uygulamanız gerekir.
yıldırımlı havlar için faraday kafesli bir koruma alanı yapılsa, sağlıklı topraklama yapılamayacak yine ancak faraday kafesinin iletkenlerini kayalığın içerisine gömsek sağlıklı olur mu? ayrıca bu faraday kafesinin 6 kenarı da örgülü mü olacak? yerdeki kısmı da örgülü bakır olmalı mı?

Maden alanlarında yönetmeliklerde kazık çakarak topraklamaya kesinlikle izin verilmez ( Kapalı kömür madenleri için konuşuyorum , açık madenlerde bu hususta uygulama nasıldır bilgim yok ) . Bu bölgelerde uygulanan Şebeke bir nevi TN-S sisteme benzetilebilirse de transfortörlerde işletme topraklamasını bırakın koruma topraklama için bile kazık çakılması mümkün değildir ( Bir nevi IT sistem denilebilir sanırım ) . Trafo ve bütün elektrikli cihazlar tamamen toprakdan izole durumdadır . Alıcıları besleyen transformatörlerin metal gövdesi trafo nötr noktası ile bir şönt reaktör ( hata akımını sınırlandırmak için ) üzerinden irtibatlı durumda bulunmaktadır. Bu noktada çalışan bütün kesici , pano , motor vb elektrikli cihazların elektrikle iştigal altında olmayan kısımları da kablo zırhı ile ya da koruma iletkeni ile transformatörün dış gövdesi ile irtibatlı durumdadır. Elektrik altındaki kısımlardan elektrikle irtibatlı olmayan kısımlara herhangi bir kısa devre durumunda koruma iletkeni ya da kablo zırhı tarafından transformatöre devresini tamamlayan kaçak akım trafo ya da daha sonraki kesiciler tarafından algılanmakta ve kesici devreleri sistemi açmaktadır. Yani her halukarda topraktan ve topraklamadan bağımsız bir sistem döngüsü çalışmaktadır madenlerde . Sistemin tamamı 3 fazlı dengeli yüklerden oluştuğundan nötr noktası gerilimi hep 0 voltajda olmakta PE ya da kablo zırhından hata durumu hariç akım akmamaktadır.
Madenler içinde serbest durumda bulunan gaz birikintilerinin herhangi bir kıvılcım ya da arktan korunması için bundan başka yöntem bulunmamaktadır .
Bu noktada sizin ne yapacağınıza gelinirse madenlerin ve kayaların toprak gibi homojen bir
yapısı yoktur ve bu noktada kayalık alanda çaktığınız bir kazıkla ölçülebilir herhangi bir topraklama direnci elde etmeniz ya da ettiğinizi düşünmeniz bence hayal olur . Eğer herhangi bir noktadan toprağa ulaşamıyorsanız yaptığınız uygulama tamamen zevahiri kurtarmak olur bence.

Son düzenleme:
Maden alanlarında yönetmeliklerde kazık çakarak topraklamaya kesinlikle izin verilmez ( Kapalı kömür madenleri için konuşuyorum , açık madenlerde bu hususta uygulama nasıldır bilgim yok ) . Bu bölgelerde uygulanan şebeke bir nevi TN-S sisteme benzetilebilirse de transfortörlerde işletme topraklamasını bırakın koruma topraklama için bile kazık çakılması mümkün değildir ( Bir nevi IT sistem denilebilir sanırım ) . Trafo ve bütün elektrikli cihazlar tamamen toprakdan izole durumdadır . Alıcıları besleyen transformatörlerin metal gövdesi trafo nötr noktası ile bir şönt reaktör ( hata akımını sınırlandırmak için ) üzerinden irtibatlı durumda bulunmaktadır. Bu noktada çalışan bütün kesici , pano , motor vb elektrikli cihazların elektrikle iştigal altında olmayan kısımları da kablo zırhı ile ya da koruma iletkeni ile transformatörün dış gövdesi ile irtibatlı durumdadır. Elektrik altındaki kısımlardan elektrikle irtibatlı olmayan kısımlara herhangi bir kısa devre durumunda koruma iletkeni ya da kablo zırhı tarafından transformatöre devresini tamamlayan kaçak akım trafo ya da daha sonraki kesiciler tarafından algılanmakta ve kesici devreleri sistemi açmaktadır. Yani her halukarda topraktan ve topraklamadan bağımsız bir sistem döngüsü çalışmaktadır madenlerde . Sistemin tamamı 3 fazlı dengeli yüklerden oluştuğundan nötr noktası gerilimi hep 0 voltajda olmakta PE ya da kablo zırhından hata durumu hariç akım akmamaktadır.
Madenler içinde serbest durumda bulunan gaz birikintilerinin herhangi bir kıvılcım ya da arktan korunması için bundan başka yöntem bulunmamaktadır .
Bu noktada sizin ne yapacağınıza gelinirse madenlerin ve kayaların toprak gibi homojen bir
yapısı yoktur ve bu noktada kayalık alanda çaktığınız bir kazıkla ölçülebilir herhangi bir topraklama direnci elde etmeniz ya da ettiğinizi düşünmeniz bence hayal olur . Eğer herhangi bir noktadan toprağa ulaşamıyorsanız yaptığınız uygulama tamamen zevahiri kurtarmak olur bence.
hocam değerli yorumlarınız için teşekkürler. yıldırımdan korunma sistemi yapmam gerekiyor tamamen kayalık alan, toprak yok. ayrıca alandaki kayaların içerisinde iletken madenler var. kayalıkların üzerinde insanlar yaşamakta. böyle bir tesis için yıldırımdan korunma sistemi nasıl yapılabilir?

hocam değerli yorumlarınız için teşekkürler. yıldırımdan korunma sistemi yapmam gerekiyor tamamen kayalık alan, toprak yok. ayrıca alandaki kayaların içerisinde iletken madenler var. kayalıkların üzerinde insanlar yaşamakta. böyle bir tesis için yıldırımdan korunma sistemi nasıl yapılabilir?
Bu hususta prosedüre uygun olan bir uygulama nasıl olur bakmak lazım , topraklama yönetmeliğinde bununla ilgili bir detay varmıdır şu an bakmadım bilmiyorum . Ama şahsi olarak sen olsan ne yapardın desen bu hususta yüksek kesitte bakır kablo ile toprağın bulunduğu bir yüzeye ulaşıncaya kadar hat çeksen maliyeti baya yüksek olur herhalde .

Bu hususta prosedüre uygun olan bir uygulama nasıl olur bakmak lazım , topraklama yönetmeliğinde bununla ilgili bir detay varmıdır şu an bakmadım bilmiyorum . Ama şahsi olarak sen olsan ne yapardın desen bu hususta yüksek kesitte bakır kablo ile toprağın bulunduğu bir yüzeye ulaşıncaya kadar hat çeksen maliyeti baya yüksek olur herhalde .
toprağa ulaşılabileceğini sanmıyorum. küp şeklinde her yüzeyi kapalı faraday kafesi yapılsa yıldırım tehlikesi olduğu zamanlarda herkesin içerisine girebileceği büyüklükte ve faraday kafesinin topraklama iletkenleri kayaların içerisine gömülse ne kadar faydalı olur. diğerinden daha az maliyetli olması büyük ihtimal.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri