Karıştırma Makinesi İçin Motor Gücü Ne Olmalıdır?

mmtdz

Üye
Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. Önemli bir problemimiz var. Biz kendi imkanlarımızla dış çapı 61cm olan sac varilden bir gübre karıştırma makinesi yaptık. Bir bobinajcıdan konuyu anlamadığımız için yardım istedik. Bize çıkış gücü 0,75kw ve üzerinde 1hp gücü olan resüktörlü bir motor verdi. Varil yatay pozisyonda ve içerisine 30kg nemli gübre attığımızda bile karıştıramadı. Elimizle rahat çevirebiliyoruz ama motorun gücü yetmiyor. Bize en az 60kg nemli toprak kıvamında gübre karıştıracak güçte bir monafaze motor lazım, ama bunun gücü kaç kw ve hp olmalı? Ve motorlarda kw belirtilirken bu çıkış gücünü mü temsil ediyor. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler arkadaşlar.

Makinede aşağıdaki gibidir;

2fc875d33c7fc76be97fe5b90fed12a8.webp

dc1c39ab8f6429b8f87f447ebca6c250.webp

motorun gücü tek fazda üçte bir azalır yani 750.wat motor 500.wat a düşer. rediktörde kayıplara uğrar. sonra yaptığınız varilde yataklama iyi olmaz saç esner bu nedenle sürtünme artar.

Motor zaten monafaze ama ben daha güçlü bir motor istiyorum, yataklarada bilye koyduk ve elimizle bile rahat döndürebiliyoruz ama yük altına girince motor dönmüyor. Ne kadarlık bir motor lazım olduğunu nasıl hesaplayabiliriz?

60kg'lık hamur karıştırıcıları bile 2,5kW motor gücü istiyor. size gereken motor gücü daha fazla olmalı.
bir de önce motoru yüksüz çalıştırın, dönsün, sonra yavaş yavaş gübreleri kürekle katarsınız.

O zaman fırlatıyor, kapağının kapalı olması lazım karıştırırken :/

Bizim şöyle bir düzeneğimiz var, varil motordan bağımsız olarak 180 derece dönebiliyor, yani karıştırma bittikten sonra altına el arabası sürüp ters çevirip boşaltıyoruz.

İş güvenliği denetçileri bunu görse hemen derler ki : aboooovvvv nerde sertifika , nerde CE belgesi , nerde TSE belgesi hemen elektriğini kesin :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri