kapasitif

yavuz31

Usta Üye
arkadaşlar bugün cezaya giren bir atölyeye gittim hiçbir şey çalışmıyo sadece 6-yada 8 floresan lamba yanıyo günün sadece bir kaç saati brülör çalışıyo fakat devrede sadece 8 floresan varken role sürekli kondanstör çekip 4 saniye sonra bırakıyo sanki kafayı yemiş gibi ve her ay kapasitifden cezaya giriyo aklıma ilk gelenler
1-panoda sabit kondanstör var
2-rgkr bozuk
3-floresanlar düşük olduğundan monofaz kondanstörde olmadığından role uygun kondanstörü bulamıyor
yarın daha detaylı bakacağım acil ve iş yoğunluğundan tam inceleyemedim acaba sizce ne olabilir
döküm atölyesi yıllardır kompanazasyonu var ancak bakımsız ve sürekli kapasitifden cezada

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Role bozuk olma ihtimali yüksek olmakla beraber(aynı sorunu bizde yaşadık ) akım trf +role arasındaki akım uçlarını kontrol ediniz akım trf kabloları temas etmeyen roleler bu tip alma ve çıkarma yapıyorlar ama muhtemelen yazılımsal bir sorunu var rgr nin diye düşünüyorum.kolay gelsin.

a-küçük güçte kondansatör yok.....
kademe adığında kondsatör yüksek geliyor ,devre dışı bırakıyor ..kısır döngü..
b-florasanlar tek faz yada iki faz üzerinde (tifaze kontrol rölesi ise)
gerekli küçük güçlü kond. bulamadığından ,yada mon.faz kond. bulamadığından
sürekli kademe alıp çıkarıyor

yani bu dudurmda ilk yapacağım şey 1 ci kademe 1 kwar trifaz 2 kademeyi ise monofaze 0.67 kwar bağlarsam sorun düzelir diye düşünüyorum rgkr bozuk değilse şayet. (lokal kompanze diğerine göre daha masraflı ve yorucu olacağından düşünmek istmedim)kapasitif endex reaktitifn %125 olmuş :)

yaklaşık olarak öyle..
sayaçtan gerekli kondansatör gücünü görebilirsin,anlık aktif,kapasitif,endüktif menüsünden
daha kolay olur..
florasanların bağlı olduğu faz yada fazlara gerekli monafaze kondansatör bağla
kondansatörleri ölç arızalıları değiştir.
fazla yükü olmayan biyer galiba ,ara değerlerde kondansatör koy
1,1.5,2.5,5,7,5 gibi...

Merhaba arkadaşilar bence bir kaç gün kompanzasyonu devre dışı bırak ve değerleri takip et

Slm reaktif rölenin arızalı olması mümkün ayrıca aydınlatmanın hangi fazda oldugu önemli , o faza ait kondansatör varmı? ofaza ait kondansatör olmaması rölenin sürekli olarak uygun kondansatör bulmaya calışmasından kapasitif cezaya girme olasılı var rölenin tipi nedir? eger rölenin üzerinde kvar ihtiyaç okuna biliyorsa işlem daha kolay olur , o faza gerekli şönt koymak yeterli olacaktır.

iyi çalışmalar

role krk marka eski tesisat bir haftaya kadar yenileyecem

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri