kapasitif

Babayiğit

Üye
arkadaşlar şu kapasitif sorununu bir türlü çözemedim. sistemde UPS var ve sistemi kapasitif yazdırıyor. bunun çaresini bilen varsa lütfen yassın.:confused:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sadece UPS'den kaynaklanan bir kapasitif sorunun varsa çözümü basit.
devredeki diğer yüklerin hepsini kapat.sadece UPS kalsın.röle üzerinden veya bir güç analizörü ile veya kapasitif sayacın 15 dakilkalık endeks kaydına göre UPS in ne kadar kapasitif çektiğini bul.
eğer UPS 3 faz beslemeli ise 3 fazlı,tek faz beslemeli ise tek fazlı bir endüktif yük reaktörü bağlamalısın.

kabaca bir hesaplada UPS gücünün yaklaşık %10 u kadar endüktif yük rektörüde işini görür.

klemsan ve tense sont reaktıf yuku tanıya bilmekte sont;reaktoru bu rolelerle sisteme girip çıkmasını saglarsan senin menfaatıne olacagı dusuncesindeyım

öncelikle sistemini iyi bir gözden geçirmelisin ups in kapasitife soktuğundan emin olmalısın
arkadaşın dediği gibi ups den şüphen varsa ups nin sayaç üzerinden kapasitif endex bilgilerini al ve ceza sınırınla karşılaştır ortaya çıkar bu şekilde

kapasitifin tek nedeni ups değildir.Arkadaşlarımın çözümlerine katılıyorum.ups inizin kataloğunda cosinüsq değeri yazması lazım.Yenilerde yazıyor.
bunların dışında sabit grubun kapalı olduğundan emin olmanızı,
yapışık kontaktör olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.
Başka sebepler de olabilir.ama önce bunlara bakmanızda fayda var.
(bu arada biz de geçen ay kapasitiften 2000 liracık ceza yemişiz:) )

arkadaşlar şu kapasitif sorununu bir türlü çözemedim. sistemde UPS var ve sistemi kapasitif yazdırıyor. bunun çaresini bilen varsa lütfen yassın.:confused:
babayiğit bey fabia arkadaşımızın çözümünü doğruluyorum upsnin ne kadar kapasitif yazdırdığını kondansatörleri devreden çıkartarak anlayabilirsin ölçüm sonuçlarını bildirirsen bir çözüm sunabilirim.

sadece UPS'den kaynaklanan bir kapasitif sorunun varsa çözümü basit.
devredeki diğer yüklerin hepsini kapat.sadece UPS kalsın.röle üzerinden veya bir güç analizörü ile veya kapasitif sayacın 15 dakilkalık endeks kaydına göre UPS in ne kadar kapasitif çektiğini bul.
eğer UPS 3 faz beslemeli ise 3 fazlı,tek faz beslemeli ise tek fazlı bir endüktif yük reaktörü bağlamalısın.

kabaca bir hesaplada UPS gücünün yaklaşık %10 u kadar endüktif yük rektörüde işini görür.
kolay gelsin

selam . aynı olayı bene yaşadım .200 KVA lık UPS ENEL FİRMASINDAN ALDIK . bir baktım hep kapastif yazıyor bütün kondasatörleri devreden çıkadım kapastif yazmaya devam ediyordu.fırmayı aradım firmadan geldiler UPS nın proğramından cosinüs değerleri düşürdüler ayarlarından düzetüldiler . şu an normal çalışıyor.......kompazasyon panosından hiç bir şey yapamazsınız...........iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri