Kapasitif Neden Artıyor?

elektrik sayacın yanlış bağlandıysa ne yaparsan yap sürekli kapasitif yazar

Gündüz yazmıyormuş???

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
zeybek adlı kullanıcı arkadaşın dediği doğru eğer mekanik saat sökülüp dijital sayaç takıldıysa og de akım trafosu ters bağlandıysa ondan yapabilir aynı şey bizim başımıza geldi ondan biliyorum sürekli kapasitif yazıyor du sayaç

Tüm mesajları okumadınız herhalde ! gündüz yani bütün gün herşey normal gece kapasitif yazmaya başlıyor diyor sndragon0658.

İyi günler sn değerli üyeler

Bizim sorunumuz Ünüversitemizin trafosunda ve ana panolarımızda değişiklik yapıldığından eski kompanzasyon panosuda ve roleside iptal edilip yeni pano
hazırlandı. Eski role tek faza göre duyarlı bir roleydi ve bu zamana kadar endüktif
ve kapasitif değerleri gayet iyidi. Şimdi ise yeni nesil role 3 faza göre duyarlı 12
kademeli entes marka role kullanıldı 10 gündür kapasitif % 25 - 26 gibi devam
ediyor bir türlü düşüremedik.Taşeron firma ilk önce kondansatörleri değiştirdi olmadı
dedilerki kompanzasyon panolarını devre dışı bırakalım sayaç değerlerine öyle bakalım
yine aynı kapasitif artıyor olmadı bu sefer Şebeke girişine bağlanan 400 kwarlık sabit
kondansatörleri devre dışı bırakalım sayaç değerlerine öyle bakalım dediler kapasifin
yerinde sayması gerekli dediler kapasitif artıyor yine (kompanzasyon ve sabit kondansatör devre dışı halen ) onlara göre kapasitif artmaması gerekiyor bu şekilde sayaç değerleri aşağıdaki gibi ne yapılabilinir bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

AKTİF ENDÜKTİF KAPASİTİF
Perşembe 39,982 0, 290 10,652
Cuma 42,498 0, 290 11,353
Cumartesi
Pazar
Pazartesi 49,205 0,291 13,498
Salı 51,771 0,293 14,091
Çarşamba 54,366 0,296 14,662
Perşembe 57,001 0,304 15,318
Cuma 59,705 0,424 15,556
Cumartesi 62,795 0,681 15,572

(sayaç değerleri og den okunuyor gündüz kapasitif nerdeyse hiç ilerlemiyor gece
yük azken ilerleme başlıyor )

Yeni nesil akıllı sayaçlar, sadece COSFİ değil, PF de ölçmektedir. Yani şebekenin harmonıklerini görmekde ve yazmakta. Geceleri, sistemdeki bir çok alıcı devreden cıkmakda, UPS.ler devrede kaldıgından dolayı, Sayac kapasıtıfi ve harmonıklerı okumaktadır. Eskı mekanık sayaclarda bu özellık olmadıgından rahatsızlık duyulmadı. Yakında, kondansatörlerde ısınma ve arızlanmalar başlarsa, bılınkı harmonıkler had safhada. Şebeke harmonıklerini ölçtürüp önlem almanızda yarar var dıye düşünürüm..

İyi günler sn değerli üyeler

Bizim sorunumuz Ünüversitemizin trafosunda ve ana panolarımızda değişiklik yapıldığından eski kompanzasyon panosuda ve roleside iptal edilip yeni pano
hazırlandı. Eski role tek faza göre duyarlı bir roleydi ve bu zamana kadar endüktif
ve kapasitif değerleri gayet iyidi. Şimdi ise yeni nesil role 3 faza göre duyarlı 12
kademeli entes marka role kullanıldı 10 gündür kapasitif % 25 - 26 gibi devam
ediyor bir türlü düşüremedik.Taşeron firma ilk önce kondansatörleri değiştirdi olmadı
dedilerki kompanzasyon panolarını devre dışı bırakalım sayaç değerlerine öyle bakalım
yine aynı kapasitif artıyor olmadı bu sefer şebeke girişine bağlanan 400 kwarlık sabit
kondansatörleri devre dışı bırakalım sayaç değerlerine öyle bakalım dediler kapasifin
yerinde sayması gerekli dediler kapasitif artıyor yine (kompanzasyon ve sabit kondansatör devre dışı halen ) onlara göre kapasitif artmaması gerekiyor bu şekilde sayaç değerleri aşağıdaki gibi ne yapılabilinir bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

AKTİF ENDÜKTİF KAPASİTİF
Perşembe 39,982 0, 290 10,652
Cuma 42,498 0, 290 11,353
Cumartesi
Pazar
Pazartesi 49,205 0,291 13,498
Salı 51,771 0,293 14,091
Çarşamba 54,366 0,296 14,662
Perşembe 57,001 0,304 15,318
Cuma 59,705 0,424 15,556
Cumartesi 62,795 0,681 15,572

(sayaç değerleri og den okunuyor gündüz kapasitif nerdeyse hiç ilerlemiyor gece
yük azken ilerleme başlıyor )
Arkadaşım sizin aydınlatma ile ilgili bir düzenleme oldumu genelde elkronik balanstlar saptırır kompazisasyonu. Kapasitif artıyorsa Kondastörleriniz fazla geliyor olabilir. Bunlar hepsi birer etken elbette, Bu problemi çözdüyseniz nasıl çözdüğünüzde yazarsanız memnun olurz. Rast geLe.

sn. scorpion eyes ve sonay

iki hücre var biri 1000 kva diğeri 1250 kva sayaç trafo bölümünde şu anda ünüversitede olmadığım için kondansatör kademe güçleri
hakkına bilgi veremiyeceğim. Sokak lambalarından olacağını sanmıyorum çünkü % 80 i 3 faza dağıtılarak besleniyor. Acaba upslerden kaynaklanabilirmi çünkü kampüste 800 kw 600 kw 1000 kw olmak üzere ana 3 upsimiz var diğer küçükleri saymıyorum bile
Bana Sorarsanız UPS iLe iLgiLi oLabiLeciğini düşünmüyorum. Çünki UPS kendi içinde zaten kondastörLü bu sadece bir fikir kesin birşey demiyorum elbette.AydınLatmaLarınız Elktronik Balastsa çoğunlukla onlardan olabilir. Yani 380 olması birşey değiştirmez saptırıyor zamanla. Saat bağlantılarıda etken olabilir birkaç arkadaşında değindiği gibi..

Bana Sorarsanız UPS iLe iLgiLi oLabiLeciğini düşünmüyorum. Çünki UPS kendi içinde zaten kondastörLü bu sadece bir fikir kesin birşey demiyorum elbette.AydınLatmaLarınız Elktronik Balastsa çoğunlukla onlardan olabilir. Yani 380 olması birşey değiştirmez saptırıyor zamanla. Saat bağlantılarıda etken olabilir birkaç arkadaşında değindiği gibi..

Sırf UPS'den dolayı kapasitife giren çok işletme gördüm.Online ups'ler sürekli devrededir adı üzerinde. Yeni nesil ups'lerde sorun olmuyor. Çevre aydınlatma balastları endüktiftir, iç aydınlatma elektronik balast olur(Ne kullandığını bilmiyoruz kendisi aydınlatmadan olmadığını söyledi). Kaldı ki Sadece geceleri sorun oluyor dediğine göre sorunun aydınlatma olma ihtimali zayıf. Sayaç bağlantı hatasında sayaç uyarı verir.
Teknik terimleri kullanırken dikkat ederseniz sevinirim;
Balans değil balast
Kompazisasyon değil kompanzasyon
Elktronik değil Elektronik
- pop'u hakkettiniz ancak ilk seferde vermiyorum.

Arkadaşım aynı sorun bendede olmuştu tarifeli akıllı sayaç takılınca. Sayaç arızalıymış saat değişince düzeldi.

Merhaba;
Konu çok eski ancak yaşadığımız bir olaydan bahsetmek istiyorum,konu ile ilgili araştırma yapan arkadaşlar için fikir olabilir.

Tesisimizde toplam 7400Kva 5 adet trafo bulunmakta.Mevcutta beslendiğimiz E.N.H. havai idi.Bölgemize yeni bir hat tesis edildi ve bu hattan enerji almaya başladık.
Ancak yeni hatta geçmemiz ile birlikte kapasitifte anormal bir artış meydana geldi.Kompanzasyon kontrollerimiz düzenli olarak yapmamıza ramen sorunu bulamadık.
5 trafomuza ait toplam yaklaşık 200kvar sabit kondansatörleri devre dışı bıraktığımızda kapasitifi ancak dengeleyebiliyorduk.
Bir düre sonra indüktif yükselmeye başlayınca sabitleri gün be gün devreye almaya başladık(bir kaç sabitimiz hala devre dışı idi)

Yaklaşık 1 ay sonra yeni hatta arıza meydana geldi ve eski hatta manevra yapıldı.Bu sefer indüktif artmaya başladı.Tüm trafo sabitlerini devreye aldık ancak indüktif yükselmeye devam ediyordu.Bu arada bu bahsi geçen eski hattımız yakınımızda bulunan elektrik santrali sebebi ile gerilimlerimizde her zaman dalgalanmalar olduğundan kompanzasyonda sürekli sorunlar yaşıyorduk.
Trafo sabitlerine (200kvar) ek olarak yaklaşık 100kvar lık daha sabit kondansatör bağlayarak dengelemeyi başardık.

Bir ayın sonunda tekrar yeni hatta geçtiğimizde ise kapasitif tekrar fırladı ve yine tüm sabitleri devreden çıkarmak durumunda kaldık.
Yeni e.n.h'nın yaklaşık 15km lik kısmı yeraltı kablosu ile sağlanıyordu ve xlpe kablo kapasitif ürettiğinden sanıyorum bizim kompanzasyonu da etkileyen o oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri