Kapasitif güç kondansatörler üzerinden harcanılan güç ise kapasitif değer neden sürekli aynı çıkıyor?

alaaddin

Üye
arkadaşlar kapasitif güç kondansatörler üzerinden harcanılan güç ise neden kapasitif değer sürekli aynı açıklar mısınız

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn. alaaddin

* Kapasitif güç, kondansatörler ile meydana getirilir doğrudur, fakat kapasitif değer her zaman sabit değildir.

alaaddin arkadaşım.Kapasitif güç,söylediğiniz gibi,"kondansatörler üzerinden harcanılan güç" olmayıp,
şebekeden çekmiş olduğu aktif güce karşılık,şebekeye vermiş olduğu reaktif güçtür ve kondansatörler
sağlam olduğu sürece, hep sabit rakamdır ve değişmez.Yani,kondansatör,TÜKETEN değil,ÜRETEN bir ele-
mandır.

kondasatörler şarj olurken şebekeden güç çekilmiyomu

Sn. fahri yetiş

* Size katılıyorum fakat bir noktaya değinmek istiyorum. Kondansatörler her zaman sabit değildir. Kondansatörlerin belirli ömürleri vardır. Örneğin harmnonik derecesi yüksek olan işletmelerde ömürleri kısadır, diğerlerine göre.

Sn. alaaddin

* Kondansatörler kapasitif güç üreten teçhizatlardır.

Kondansatörler şarj oluken şebekeden güç çekiyor.Ama aktif güç çekiyor.Şebekeye de REAKTİF GÜÇ (KAPASİTİF) veriyor.
yani ortada hem omik direnç,hem de kapasitif direnç söz konusu. sistemin direncinin eşdeğerine de EMPEDANS diyoruz.Ve formüle ederken Z ile gösteriyoruz
Z=R+jX de EMPEDANSIN formülüdür.Eğer meslek lisesi okuduysanız karmaşık sayılar ifadesi yabancı gelmeyecektir.karmaşık sayılar ile ilgili hesaplamaları yaptıktan sonra empedans bulunur ve buradan da toplam güç bulunur.Kısacası kondansatörde hem aktif güç,hem de kapasitif güç söz konusudur.
Ama açıkçası bu konu benim de kafamda soru işaretleri bıraktı.Bakalım nasıl açıklamalar gelecek.

Kondansatörler,şebekeden aktif güç tüketirler.Bu tüketim ne kadar az ise,o kadar iyidir.Bu tüketim,
EPCOS (Simens ) için < 0,45 w / kvar,CIRCUTOR ve MERLİN GERİN ( Varplus ) için < 0,5 w / var vs. dir.
Her kondansatörün,mutlaka bir dielektrik kaybı bulunur.Kondansatörler üzerinde,bu bilgiler bulunmakta-
dır.Kısaca,kondansatörler, reaktif güç üretir iken,şebekeden,aktif güç tüketirler.

Sayın meslektaşım Kondansatörler,şebekeden aktif güç tüketirler.Bu tüketim ne kadar az ise,o kadar iyidir.Bu tüketim,
EPCOS (Simens ) için < 0,45 w / kvar,CIRCUTOR ve MERLİN GERİN ( Varplus ) için < 0,5 w / var vs. dir.
Her kondansatörün,mutlaka bir dielektrik kaybı bulunur.Kondansatörler üzerinde,bu bilgiler bulunmakta-
dır.Kısaca,kondansatörler, reaktif güç üretir iken,şebekeden,aktif güç tüketirler.

Yukarıdaki yazınızda dalgınlıkla MERLİN GERİN kondansatörler için aktif tüketimlerini 0,5 w/ var yazılmış. 0,5 w/ Kvar olarak yazılmış Hatırlatmak istedimZaten EPKOS kondansatörlerdeki aktif tüketim için 0,45 w/Kvar diye (kvar başına tüketilen aktif güç belirtilmiş)Ben yine de hatırlatmak istedim
(asla tenkit olarak düşünmeyiniz.)
SAYGILARIMLA

sanırım 3 fazlı bir sistemdesin ve bu sitemde sayacın kapasitif degeri hep aynı gösteriyo yada çok düşük artıyo yanlışsam düzeltin

bunun birkaç sebebi vardır
1 sayacınız arızalı olabilir
2 yükleriniz gerçekten güzel bir dengede olabilir
3 kondansatörleriniz yenidir iç direnç degerleri iyi durumdadır

sayaçta aşırı kapasitif deger okursanız korkun düşük deger okursanız kompanzeniz iyidir

benim yorumum kimseyi baglamaz

alaaddin ' Alıntı:
arkadaşlar kapasitif güç kondansatörler üzerinden harcanılan güç ise neden kapasitif değer sürekli aynı açıklar mısınız

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri