kapasitif değer yükselmiyor ?

sercaba

Üye
Arkadaşlar ben kompanzasyon işinde yeniyim işletmemizin hergün sayaç değerlerini almaktayim fakat kapasitif değerini bir türlü yükseltemiyorum sürekli ayni değerde mesala 15 gün önce aldiğim değer 0,198 bugün 0,199 niye yürümüyor bu kapasitif endüktif çikiyor kompanzasyon panolari normal hepsi çekiyor cos:1 yaptim yine ayni lütfen yardim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Once birazcik sakin olun, soyle bir oturun cay ismarlayalim :)
Hocam neden kapasitifin ozellikle ilerlemesini istiyorsunuz burdan baslayalim...Aktif ve reaktif oranlariniz bilinmeden buna yorum yapmak yanlis..Daha dogrusu tesisiniz hakkinda hic bir bilgimiz yok...Oncelikle gunu gunune aldiginiz degerlerin birkacini paylasir misiniz...
Kompanzasyon ana salteriniz kapali olabilir,roleye tum kondansatorler sifir diye tanitilmis olabilir,cok dusuk yuk cekiyorsaniz ve kondansator kademeleriniz yuksekse,role sagir kalmis olabilir.....vs...birazcik bilgi lutfen

Selam
abi kapasitifi neden yükseltmeye çalıştığınızı anlamadım.Bırakın dursun.Kapasitif /aktif yüzde 15 i geçerse onun da cezası var.
İdeal olan ne kapasitif ne de indüktif ilerlememelidir.Öncelikle forumda bu konu ile ilgili bir çok yazı var.Onları okursanız cevapları kendiniz bulabilirsiniz.
şimdi size şöyle yardımcı olmaya çalışalım.
İndüktif reaktif/ aktif oranınız kaçtır?
kapasitif reaktif/ aktif oranınız kaçtır?(mesela son gelen faturadan bu güne kadar olan oran)
sonra sisteminiz nasıldır.Kondansatörlerinizin gücü ve dizilimini öğrenebilir misiniz.
Rölenizin markası nedir?
Şu da bilgi olarak aklınızda bulunsun indüktif/aktif oranınız %20 yi,kapasitif / reaktif oranınız %15 i geçmemelidir.Geçerse bedelini ödemek zorunda kalırsınız.

Sayın sercaba

* Öncelikle sakin olun :) , kapasitif reaktif, endüktif reaktif oranlarınızı verebilir misiniz. Tesis hakkında bilgi sahibi olup, yorum yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Kapasitif yükün artmama nedenleri;

* Kondansatör eklemenize rağmen kapasitif yükünüz artmıyorsa, rölenize kademe tanıtımını yapmamış veya yapamamış olabilirsiniz.

* Kontaktör çekmemiş olabilir.

* akım trafosu ile ilgili algılama problemi yaşanmış olabilir.

ilk verebileceğim bilgiler şunlar öncelikle kompanzasyon şalterlerimiz normal tesisimiz çalıştığı zaman herşey normal olarak kondansatörler devreye giriyor cos 0,99 oluyr tesis kapandığı veya yarım çalıştığı aman kond. devreden çıkıyor fakat sabahları alınandeğerlerde kapasitifin endüktife bölümü (günlük -aylık farkının) 15 gün önce %11 di ne olduysa bu değer dün %15 lere kadar çıktı bugün sabah kızdım ve kompanzasyon panosunu manuele alarak bütün grupları devreye aldım iyi güzel oran %13 lere düşmüş fakat bu seferde kap. fırlamış günlük alınan değerleride az sonra gönderecem

kondanstörlerin çekmesinde veya hattan çektiği akımlarda bir problem yok 25 kvar kondanstörler var bunlar ortalama 40 a çekmekte

Arka arkaya mesaj yazmayınız. Değiştir butonunu kullanarak mesajınızı değiştirebilirsiniz. (mesajınızı bir önceki mesaja ekledim)

Düzenleme: Roboelektronik 10.06.2008 16:34

Sayın sercaba

sercaba ' Alıntı:
alınandeğerlerde kapasitifin endüktife bölümü (günlük -aylık farkının)

* Kapasitifin endüktife bölümü diye belirtmişiniz fakat;

- Kapasitif Reaktif/Aktif -> kapasitif reaktif oran

- Endüktif Reaktif/Aktif -> endüktif reaktif oran, oranlarınız ile ilgili bilgi verir misiniz.

Sn sercaba,
konu da ihtimaller de cok genis...Ama biz surdan baslayalim...Kademeleriniz kac adet? En kucugu 25 Kvar mi.ne kadar? Kademe dizilisini guclere gore yazabilir misiniz...Bir de tesisin en az yuk cektigi saatlerde ne kadar amper cekiliyor,o saatlerde devrede neler var...
Kapasitif/Enduktif orani derken sanirim sadece kelime hatasi var degil mi sn sercaba

arkadaşlar 27.05.2008 günü değerlerini yazıyorum:
180:2633,344
181:1236,030
182:476,286
183:921,029
580:377,385
880:1,748
bu değerlere göre 180 değerinin tedaşın aldığı ay başındaki değerden çıkarıyorum 212,571 aynı şekilde 580 değerini tedaşın aldığı değerden çıkarıyorum 26,833 aradaki değer %12,62 çok süper günlük ise %12,24 o da çok güzel fakat bugün aldığım değerleri yazıyorum
180:2718,063
181:1276,098
182:499,404
183:951,561
580:388,885
880:1,811

buna görede hesapladığımda tedaşındeğerlerine göre fark %14,08 e günlük fark ise %16,93

bir kompanzasyon panosunu söyleyim entes röle var 12 kad. sabit devrede sürekli 10 kvar diğer hepsi 25 kvar son ikisi(11-12) 50 kvar

Sn sercaba,
Anladigim kadariyla son fatura degerleriniz

1.8.0 = 2845.920
5.8.0 = 350.550
8.8.0 = 1.748

10 kVAR'lik sabit kondansatorunuz roleden tamamen bagimsiz ve ana baradan once mi? Oncelikle bunu teyid etmemiz gerekiyor.
Sizdeki temel problem sanirim anlasildi : Ilk kademeniz 25 KVAR olunca, dusuk akim cektiginiz saatlerde 25 Kvar dan daha dusuk bir enduktif kapasitif enerjiye ihtiyac duydugunuzdan,ve boyle bir kondansator degeri dizlisinizde mevcut olmadigindan role duyarsiz kaliyor ve devreye almiyor...Yukunuzun cok oldugu durumlarda da saglikli bir sekilde devreye girip ciktigi icin sorun yasanmiyor.
Siz bence ikinci bir bardak cayimizi icmeden derhal ilk kademelerde daha dusuk degerlerde kondansator monte edin...ozellikle dusuk yuk zamanlarinda hem amperinizi hem de rolenin davranislarinizi iyi gozlemlerseniz sorun cozulecektir diye tahmin ediyorum...bir de biraz bekleyelim bakalim arkadaslar ne diyecek

hiçbirşey arkadaşım pekala bizim kapasitif nerdeyse hiç yürümüyor bu na nediyebilirsin bu arada sabit kondanstör röleden bağımsız 0-1 pako şalterle kumanda ediyoruz

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri