Kapasitif cezası hakkında

ishak2001

Üye
Arkadaşlar günlük olarak sayacın değerlerini yazıyordum bu ay sadece yazmakla yetindim . kontrol etmedim ancak bu gün değerlere baktığım zaman kapasitif değerin fazla olduğunu gördüm bu konuyla alakalı yok denecek kadar az bilgi sahibiyim. değerler şu şekilde reaktifim olması gereken toplam 2,957 önceki değere göre fark toplamı 1,719. kapasitif olması gereken toplam 2,218 önceki değere göre fark toplamı 4,965. cezaya girermiyim? girersem girmemek için 2 günde ne yapabilirim? ceza ne kadar olur? teşekkür ederim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar günlük olarak sayacın değerlerini yazıyordum bu ay sadece yazmakla yetindim . kontrol etmedim ancak bu gün değerlere baktığım zaman kapasitif değerin fazla olduğunu gördüm bu konuyla alakalı yok denecek kadar az bilgi sahibiyim. değerler şu şekilde reaktifim olması gereken toplam 2,957 önceki değere göre fark toplamı 1,719. kapasitif olması gereken toplam 2,218 önceki değere göre fark toplamı 4,965. cezaya girermiyim? girersem girmemek için 2 günde ne yapabilirim? ceza ne kadar olur? teşekkür ederim

Söyledikleriniz tam olarak anlaşılmıyor aktif ve reaktif'in farklarını yazın yorum yapalım.Birde kurulu gücünüz nedir.Yani dağıtım şirketinde hangi ceza sınırlarına tabisiniz

ayın başında reaktif 467,412 dün itibarıyla 470,938
ayın başında kapasitif 240,968 dün itibarıyla 252,106

Evet malesef cezadasınız kapasitif ceza oranınız % 316 aktif den daha çok reaktif tüketmişsiniz

tuttuğum tablo bu
tablo.JPG

peki ceza çok olurmu ne kadar olur ? bi yolu yokmudur bundan kurtulmanın

peki ceza çok olurmu ne kadar olur ? bi yolu yokmudur bundan kurtulmanın

Kompanzasyon panonuz varsa sağlıklı çalışmıyor demek ki eğer yoksa pano kurmak zorundasınız yoksa sürekli ceza yersiniz.Tabloda verdiğiniz değerler sayaç değerleri fakat sayacınız çarpanlı ise (muhtemelen çarpanlı )kilowatt değerleri çok daha büyük çıkar.Dağıtım şirketinden yada fatura örneğinden sayaç çarpanınızı öğrenin farkı da bununla çarpın birde hesap hatası yapmışım yeni farkettim siz endüktif ve kapasitif değerleri vermişsiniz ben aktifin farkı zannettim o yüzden çok yüksek çıktı.Tekrar hesaplarsak endüktifden % 12,44 civarı kapasitif ise % 39,29 oranında sadece kapasitifden cezadasınız

hesaplaması ise şu şekilde olur

sayaç çarpanı x aktif tüketim = tüketilen kwh x birim fiyat

cezalı reaktif tüketim x sayaç çarpanı = kvar x birim fiyat

Bulunduğum bölgelde kwh birim fiyatı kdv dahil 0,41 kuruş reaktif ise 0,23 kuruş civarı yanlış hatırlamıyorsam dağıtım şirketinizden güncel fiyatları alabilirsiniz

Kompanzasyon panonuza şönt reaktör kurarak bu sorunu çözebilirisiniz

Yılda 1 defa ceza muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

nasıl oluyor hiç bir bilgim yok lütfen ne yapmam gerekiyor açıklarmısınız?

Kompanzasyon tesisinizde arıza olduğu yönünde,enerji sağlayıcı kuruluşunuza dilekçe vereceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri