Kalem pille ısıtıcı çalıştırma.

targic

Üye
Arkadaşlar bana 3 kalem pil (aa) ile çalışan ve 25-30 derece kadar ısınan rezistans teli lazım . Ne kadar uzunlukta ve ne kadar çapta bir tel lazım? Nerden edinebilirim bu teli?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
rezistans teli denen şey bildiğimiz krom-nikel teldir. kesitinin önemi yok şu açıdan. kesit büyürse boyu kısalır, kesit küçülürse boyu uzar rezistansın. ama 3 pille max. 4.5 volt elde edeceksiniz. kalem pillerin de en büyük akım kapasitesi olan 2700mA. şöyle bir toparlarsam seri bağlantıda 4.5 V 2700mA/h bir güç kaynağın, paralelde ise 1.5V 0.81A/h bir güç kaynağın olacaktır. Neticede istediğin sıcaklığı elde edebilmen için çok küçük bir rezistans sarman gerekecek ve bataryanın akım kapasitesi düşük olduğu için piller hemen tükenecek kısa süreli bir ısı elde edilecek. :) keşke böyle olmasaydıda şu soğuk kış günlerinde ayakkabılar, pantolonlar ve montlarda böyle minyatür ısıtıcılar kullanabilse idik... 9V/6Ah (ışıldak aküsü diye de bilinir) akülerden kullanırsan bi parça kullanıllır hale geleblir.

Kolay gelsin...

evet ama kış ayları demişken ileteyim hemn pille çalışan ayakkabı içi ve pille çalışan çoraplar var ... peki bunlar nasıl bir rezistans kullanıyorda ısıtıyor

ürünü görmem gerek. ama 25-30 dereceye çıkmıyordur o ürünler. nette elektrikli ısıtıcı imali için rezistans sarımı ile ilgili formülleri bulabilirsin. Senin yapmak istediğin şey ısıtıcılı ayakkabı ve çorao mı acaba? :)

internetten bakabilir

internetten bakabilirsin ve sıcaklığı yanılmıyosam 32 derece filan olması lazım arkadaş aldı ondan biliyorum..ben şırnakta uzmanım ve arzi ve hava koşulları malum.. ayak ısıtıcı gibi bir şeyler düşünüyorum .. şekli şemali önemli değil yapacağım şeyin.... bu linke bakarmısın bide ben yaptım kısa dervre oldu..

gönderdiğiniz linkteki videoyu izledim. yaptığım yorumu destekliyor. tel kesiti küçük boy uzamış ve kısa süreli bir ısı verecektir. Yalnız orada emaye tel demişler, bu yanlış bir yönlendirme. emaye tel ile kısadevre edilmiş telde elbet ısınacaktır ama kısadevreden dolayı ve pilide ısıtacaktır. en doğrusu krom-nikel tel kullanmanızdır, daha sağlıklı birşey elde edersiniz. Mümkün olduğunca kesiti küçük tel kullanın.(salladıkça şarj olan fener var nette, sallandıkça fener pilini şarj ediyor). bu ısıtıcı devreyi onunla besler ve bunu ayakkabının muhtelif bir yerine monte edebilirseniz piller bitsede ayağınızı ileri geri hareket ettirdikçe şarj olacaktır.

Allah orduya ve askere zeval vermesin kolay gelsin.

allah razı olsun kardeşim..verdiğin bilgi için teşekkür ederim...hemen deneyeceğim dediğin gibi

gönderdiğiniz linkteki videoyu izledim. yaptığım yorumu destekliyor. tel kesiti küçük boy uzamış ve kısa süreli bir ısı verecektir. Yalnız orada emaye tel demişler, bu yanlış bir yönlendirme. emaye tel ile kısadevre edilmiş telde elbet ısınacaktır ama kısadevreden dolayı ve pilide ısıtacaktır. en doğrusu krom-nikel tel kullanmanızdır, daha sağlıklı birşey elde edersiniz. Mümkün olduğunca kesiti küçük tel kullanın.(salladıkça şarj olan fener var nette, sallandıkça fener pilini şarj ediyor). bu ısıtıcı devreyi onunla besler ve bunu ayakkabının muhtelif bir yerine monte edebilirseniz piller bitsede ayağınızı ileri geri hareket ettirdikçe şarj olacaktır.

Allah orduya ve askere zeval vermesin kolay gelsin.

Gerçekten süper bir fikir.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri