kademeli fan

mehmet0625

Üye
selamlar ben fanı nasıl hızlandırıp yavaşlatabilirim dimmer taksam örneğin bilgisayar fanını yada saç kurutma makinasının fanını (fanı bilgisayardan veya saç kurutma makinasından söküp tek başına kullanacam) dimmer ile hızlandırıp yavaşlatabilirmiyim yada nasıl hızlandırıp yavaşlatabilirim yani vantiratör gibi olmalı ama 1-2-3 diye değil bu kademe aralıklarıda olmalı yani minimalize aralıklarla ilerlemeli nasıl yapabilirim bunu bir araba nasılki yavaş yavaş hız kazanıyor ise bende bu fana nasıl hız kazandırıp yavaşlatabilirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nerde kullanacaksınız sabit, taşınır, beslemeniz ne olacak, pil, akü, adaptör nette arattınız mı?

Nerde kullanacaksınız sabit, taşınır, beslemeniz ne olacak, pil, akü, adaptör nette arattınız mı?

nette arattım bulamadım dediğim gibi bir fan'ı hızlandırıp yavaşlatmak için ne yapabilirim yani istediğim hızda yada yavaşlıkta dönmesini nasıl sağlayabilirim ben kanarya besliyorum yem yedikleri zaman yemlikte kabuk ile yem karışımı oluyor yem ile kabuklarını ayırmak için üfleme görevi gördürecem fana yani eski zamanda köylülerin yaptıkları gibi buğday ile samanı ayırmaları için rüzgardan faydalanıyorlarmışya bende fan kullanacam bunları ayırmak için fakat fana yemin çeşidine göre hız verip yada hızını azaltmam lazım ki dolu yemide üfkleyip atmasın...

pc fanını kullanırsan dc dimmer yapman lazım veya kademeli yaparsın (kademeli istememişsin ama ) lm7805,09,12 kullanırsın birde 3 yada 4 kademli anahtar bulursun

uğraşmak istemiyorsan 220v ac fanlar var pc fanı boyutlarında onlardan al ve birde dimmer anahtar al istediğin gibi hızı ayarlarsın

pc fanını kullanırsan dc dimmer yapman lazım veya kademeli yaparsın (kademeli istememişsin ama ) lm7805,09,12 kullanırsın birde 3 yada 4 kademli anahtar bulursun

uğraşmak istemiyorsan 220v ac fanlar var pc fanı boyutlarında onlardan al ve birde dimmer anahtar al istediğin gibi hızı ayarlarsın

bendeki dimmer direk prizden gelen elektrik akımını azaltıp arttırmaya yarıyor dc mi değilmi bilmiyorum yani sarı ampül bağlıyorum parlaklığını azaltıp arttırabiliyorum böylesi bir dimmer ile fanın hızını ayarlayabilmek için bahsettiğiniz 220v luk fanı kullanabilirmiyim yada pc fanını ? ayrıca akımı azalttıkça fanın hızı düşermi ve akımı tekrardan arttırınca artarmı hızı

enkandesan ampülde kullanıdığınız dimmeri 220v fanda kullanabilirsiniz. PC fanına bağlamayın!

ayrıca akımı azalttıkça fanın hızı düşermi ve akımı tekrardan arttırınca artarmı hızı

burada fanın hızını azaltır, fanın maksimum devrinden fazla bir devir istiyorsanız dimmer onu yapmaz

enkandesan ampülde kullanıdığınız dimmeri 220v fanda kullanabilirsiniz. PC fanına bağlamayın!

burada fanın hızını azaltır, fanın maksimum devrinden fazla bir devir istiyorsanız dimmer onu yapmaz

anladım tşk ederim istediğim cevap oldu gibi işte zaten fanın max devrinin üzerine çıkamayacağımı biliyorum fakat devrini azalttıktan sonra dimmer yardımı ile tekrardan azaltmadan önceki devrine dönebilirim onu anladım peki şunu sorayı saç kurutma makinasına bu dimmeri bağlasam hızını önce azaltıp sonra arttırabilirmiyim ve saç kurutma makinasının fanına bu dimmerin zararı olurmu yani akımın azaltılıp arttırılması saç kurutma makinasını bozarmı?

fakat devrini azalttıktan sonra dimmer yardımı ile tekrardan azaltmadan önceki devrine dönebilirim onu anladım
dimmerden önce 1-0-2 secisi anahtar bağlarsanız 1.kademede dimmerden devir ayarlarsınız 2. kademede direk Şebeke gerilimi uygularsanız olur

bazı saç kurutma makinalarının motoru dc olabiliyor onda kesin bir şey diyemem elinizdeki motoru görmeden

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri