kacak akim rolesi yardim

Sn. @_weron_ Notr hattinin kopmasi için öncelikle nötrde gevseklik veya bağlanti hatti olmasi lazim. veya nötr üzerine birden fazla faz bağlanip hatti yoğunlaştırman lazim.
Durduk yere nötr nedne kopsin ki.
Ha bu gibi durumlardan korkuyorsan Kaçak akim rölesi kullan. Topraklamanda iyi olmasi lazim.
@_weron_ konunun üstüne bakmaiştim. Sebeke hattindan gelen nötr için korunmak istiyorsun
bi adet kontaktör ile çözüm yapabilirisin. zaten ustamizin birisi size tercih etmiş.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar işin aslına bakarsanız ne kontaktör nede benim yukarıda bahsettiğim yöntem tam olarak bir çözüm yöntemi değil. Nötr kopunca kontaktör bobininin üzerine de diğer alıcalar da olacağı gibi bir gerilim düşecek, bu gerilimin değerine bağlı olarak;
-kontaktör bobini yanacak
-kontaktör bobini yanmayacak ama üzerine düşen gerilim kontaktörün çekmesi için yeterli düzeyde olacak
-kontaktör üzerine düşen gerilim çok düşük olup kontaktör bırakacaktır. Bu durumlardan herhangi birinin oluşma ihtimali var. Sonuçta kontaktörde devremizde diğer alıcılar gibi bir alıcı durumunda.

arkadaslar ben hic kullanmadim ama piyasada satilan Trimbox urunleri var.gerilim yukselmeleri ve notr kopmalari durumunda tesisata koruma sagladigi ve kakr ile uyumlu bir sekilde calistigina dair yorumlar okuyorum.ne kadar yararli kullanan varmi?

arkadaslar ben hic kullanmadim ama piyasada satilan Trimbox urunleri var.gerilim yukselmeleri ve notr kopmalari durumunda tesisata koruma sagladigi ve kakr ile uyumlu bir sekilde calistigina dair yorumlar okuyorum.ne kadar yararli kullanan varmi?
Zımbırtıyı teste tabi tutmuşlar işe yarıyor gibi. 400 TL gibi bir fiyatı var ama işe yarıyorsa değer.

Vidyo/ inceleme tarafsız birisinden gelmedikçe inanmam. Hem yurt dışından birisi (dedikleri özellileri taşıyorsa) nasıl farketmiyor dünya eskisi kadar büyük değil!

Arkadaşlar madem kontaktör tavsiyesi de suya düştü o halde direkte hat klemensi, bina giriş ve daire sigorta panosunda nötr hattına azami ölçüde dikkat edilerek bağlantılar yapılmalı.

Arkadaşlar madem kontaktör tavsiyesi de suya düştü o halde direkte hat klemensi, bina giriş ve daire sigorta panosunda nötr hattına azami ölçüde dikkat edilerek bağlantılar yapılmalı.
Ah be hocam keşke herkes işini dört dörtlük yapsa. Ama nerdeee..Piyasadaki arkadaşlar kim bilir neler görüyorlardır neler.. Yazsalar destan olur herhalde :)

Aşırı ve düşük gerilim koruma rölesi ve ilave olarak röle yapılabilinecek bilinen en ideal yöntemdir.
http://www.kael.com.tr/product.asp?id=47
Hocam bu rölenin çalışma mantığı nedir? Fazlar-nötr arası ölçüm yapıp fazların voltajını kontrol ediyor bu değer röle üzerinde ayarlanan sınırların dışındaysa kontak veriyor..Doğru mu anladım ? Eğer algıladığım gibiyse nötr olmaması durumunda nasıl tepki verir acaba? Birde mikro işlemci kontrollü demişler bu mikroişlemci devresinin beslemesi fazlar arasından mı yoksa faz- nötr arasından mı sağlanıyor merak ettim. Eğer faz-nötr arası ise nötr gidince mikroişlemci devresinin çalışmaması gerekir ve koruma sağlayamaz diye düşünüyorum. Çalışma mantığı ve iç yapısı hakkında detaylara sahipseniz beni de aydınlatırsanız sevinirim.

Tek faz devresi Nötr yokluğunda normal rölemiz zaten açacaktır, üç faz sistem girişinde nötr koptuğunda da gerilimler değişeceğinden (Bir fazda aşırı yüksek diğer fazda aşırı düşük) Aşırı ve düşük gerilim rölesinde ayarlanan değerler dışına çıkacağından sizinde dediğiniz gibi normalde kapalı kontağını açarak röleyi enerjisiz bırakarak koruma sağlanır. İyi bir topraklama ve Parafudr desteği ile tam bir koruma sağlanmış olur.

Dip not: Tek faz aşırı ve düşük gerilim koruma rölesinde denetlenen faz-nötr gerilimidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri