Kablolar Hakkinda

Merhaba arkadaşlar,
Kablolar hakkında bir sorum olacaktı da
NYM kablo ile NYY kablo ve N2XH ile NHXMH kablolar arasında ki temel fark nedir
kataloglarda detaylı bilgi yok mesela NYY ile NYM için hemen hemen benzer açıklamalar yazıyor,

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
* nym yer üstünde kullanılır, nyy kablo ise üretimine katılan özel bir madde sayesinde yer altında sorunsuz olarak kullanılır.
* n2xh ila nhxmh kablolarda; n2xh halaojen free özelliğine sahip nyy - nhxmh halojen free özelliğine sahip nym kablolardır.

saygılar,

nym kablolar yer üstünde kullanılmakdadır. nyy kablolar, enerji kablosu olara k yer altında, sanayide,şalt tesislerinde ve santrallerde kullanılır.

nym kabloları (antigron kablolar) yer üstünde kullanılır biz daha çok aydınlatma direğinde sigortadan lambaya kadar olan kısımda kullanıyoruz nyy yide yer altında rahatlıkla kullanıyoruz

nhxmh kablosu zayıf akım beslemelerinde mi kullanılıyor acaba??

nhxmh kablosu zayıf akım beslemelerinde mi kullanılıyor acaba??

Hayır kuvvetli akımda kullanılır. Örneğin; 3 fazlı bir motorun beslemesi. Arkadaşın da bahsettiği gibi halojen free, yani halojenden arındırılmış yanmayan kablolardır. (NHXMH)

NVV (NYM) 300/500V kablo ve YVV-U/R kablo 0,6/1kVdir.Yani kullanım yerleri dışında gerilim seviyeleri farklıdır.

NHXMH NVV nin halogen freesi
2XH , YVV-U/R nin halogen free'si olarak kullanılır..
Ve kablolar yanmaz değildir yanar. Sadece zehirli gaz çıkarmaz ..

Arkadaşlar ben Afganistanda bi şantiyede çalışıyorum. Formenim şöyle bir soru sordu:
Bir kablo kanalı içerisinde R,S,T,Nötr,Toprak geçirince kanalda herhangi bir ısınma olmuyor ama bir kanalda birden fazla sadece R ya da aynı şekilde sadece S veya T fazını geçirirsen çok ısınma oluyor. Bu duruma Amerikalılar müsade etmiyormuş.

Ben manyetik alanlarla açıklama yapmaya çalıştım ama bana da mantıklı gelmedi. Sebebi nedir ? Teşekkür ederim.

Kabloların,tek damarlı döşenmesi halinde,ekli yönetmeliğin Madde 58 / 10 b-8 bendine göre
döşenmesi gerekir.Aksi durumda,kablolarda ısınma meydana gelir.Ayrca,kullanılan tesbit kelep-
çelerinin,antimagnetik özelikli olması gerekir.

Ekli dosyalar

• Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği.rar
    33 KB · Görüntüleme: 192
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular