kablo kesiti

redskymuscular

Katılımcı Üye
Merhaba,

Motor bilgileri belli olmayan 5 üniteli kompak bir makinemiz var
1. ünite kablo kesiti 4*50
2. ünite kablo kesiti 4*6
3. ünite kablo kesiti 4*6
4. ünite kablo kesiti 4*6
5. ünite kablo kesiti 4*35

bu kablolar yaklaşık 150 m metrajlı yapmak istediğimiz ise tek kablo çekip makina yanına bir pano yapmak ve bu 5 kabloyu o panodan çekmek. bu 5 kabloyu aynen kullanırız. ancak ana panoya gelen kablo kesitini kaçlık yapmalıyız. (5 tane 150 metre sökülecek tespit edilen tek kablo çekilecek)

makine bilgisi olmadan gerilim düşümü hesabı / tahmini kablo kesiti

teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Makina bilgisi olmadan derkn kastettiginiz nedir.makinanin gucunu bilmiyor musunuz.
Eger oyleyse gorunun o ki 2 tane ciddi yuk var.50 lik ve 35 lik kablolar çekilmiş.
En saglikli bilgiyi makima gucune gore elde edebilirsiniz ama tahmini bi deger isterseniz 95 lik kablo isinizi gorebilir.

genelde hesabın bir üst kesiti kablo seçiyoruz. bu güçlerin max akım değerini taşıyan bir kablo değeri seçmeyi düşünüyordum bende.

genelde hesabın bir üst kesiti kablo seçiyoruz. bu güçlerin max akım değerini taşıyan bir kablo değeri seçmeyi düşünüyordum bende.
Dogru dusunuyorsunuz ama sunu unutmayin:
50 lik kablo tercih edilmesinin iki nedeni vardir.biri gerilim dusumunuminimize etmek digeri akim tasima kapasitesini asmamak.sizin 50 lik kablonuzun kullanilma amaci gerilim dusumu de olabilir.sadece akim endeksli hareket etmeyin.
En saglikli yontem hesap uzerine yapilan yontemdir.genel gecer tahminlerle is yapmak saglikli olmaz.bu nedenle bence makinanizin ozelliklerini ( gucunu ) ogrenin.daha sonra hesap yaparak sonuca ulasin

Makina üzerindeki toplam güce endeksli olarak kablo kesiti seçilmeli aksi takdirde 150m kablo heba olur, ne de olsa dünya para tutacak o shield li kablolar. Kurulu güç hesabını bulmanız en doğru seçenek.

üniteler hepsi aynı anda mı çalışıyor. yoksa belirli bir zaman diliminde sadece tek bir ünite mi devrede olacak?

Eğer üniteler aynı anda çalışmayacak ise anapanodan gelecek yekpare kablo 4x50mm2 kesitinde olmalı.

motor güçlerini bulabilmek için ünitelerin nominal çalışma akımını pensampermetre ile ölçerek bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Madem detay bilgileri veremiyorsunuz, toplam kesit üzerinden hareket edilebilir. Sonuç olarak 4 Ad. 1x120 NYY(Ya da H.F.) kablo işinizi görecektir.

Tahmin yapma oyunu oynayalım.

1.ünite gücü: 60-80 kW arası
2,3,4. ünite: 25-35 kW
5. ünite gücü: 40-60 kW
aynı anda her cihazın devrede olması koşuluyla,

150 metre mesafeden %5 gerilim düşümüne izin verecek şekilde toprakta çekilen NYY kablo için,

Minimum Güç: 60+25+40= 125 kW için olması gereken kesit: 3x70+35 mm2

Ortalama güç: 70+30+50= 150 kW için olması gereken kesit: 3x95+50 mm2

Maksimum güç: 80+35+60= 175 kW için olması gereken kesit: 3x120+70 mm2

Merhaba,

Motor bilgileri belli olmayan 5 üniteli kompak bir makinemiz var
1. ünite kablo kesiti 4*50
2. ünite kablo kesiti 4*6
3. ünite kablo kesiti 4*6
4. ünite kablo kesiti 4*6
5. ünite kablo kesiti 4*35

bu kablolar yaklaşık 150 m metrajlı yapmak istediğimiz ise tek kablo çekip makina yanına bir pano yapmak ve bu 5 kabloyu o panodan çekmek. bu 5 kabloyu aynen kullanırız. ancak ana panoya gelen kablo kesitini kaçlık yapmalıyız. (5 tane 150 metre sökülecek tespit edilen tek kablo çekilecek)

makine bilgisi olmadan gerilim düşümü hesabı / tahmini kablo kesiti

teşekkür ederim
Buyuk ihtimalle bu tesis coktan islenmeye baslanmistir ama bende beyin jimnastiği yapayim. Ben olsam böyle belirsizlik ortaminda her kablodan maksimum akim ve guc cekildigini dusunup ona gore her kablonun baglandigi motorun gucu ve akimi budur derdim. Sonra toplalarina gore tek kablobicin gerilim ve akim hesabi yapardim. Boylece kurtatir mi kurtarmaz mi diye dusunmezdim.

Ben olsam böyle belirsizlik ortaminda her kablodan maksimum akim ve guc cekildigini dusunup ona gore he
bunu malesef her zaman yapamazsaniz. dogru da degil. muhendislik optimumu bulmayi gerektirir. ulkemizdeki tesisler fazla olsun basim agrimasin diyerek dediğiniz gibi yapiliyor.Sonuc mevcut harcama ile ilave yuzde 20 tesis kurulacagi yönünde
milli servettir. yaziktir

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri