Kablo Kesit Tayini ve Gerilim Düşümü

nuhat

Üye
Merhaba arkadaşlar.Benim bir problemim var.Kablo kestleri ve gerilim düşümü nasıl hesaplandığına dair.kablo kesit tayini formülü ve gerilim düşümü formülü hakkında bana yardımcı olabilir misiniz. Elinizde bununla ilgili formüller var mı acaba.Arkadaşlar bu konu hakkında sizden yardım bekliyorum.İyi günler İyi çalışmalar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Herhangi bir güce göre kablo kesiti tayini 2 aşamada tamamlanır. Bunları açıklamadan önce kısa bir not: Kısa mesafelerde gerilim düşümü çok yaşanmayacağından önce akım kontrolü yapılır daha sonra yine de tedbir amaçlı gerilim düşümü kontrolü yapılır; uzun mesafelerde ise önce gerilim düşümü hesabı yapılır daha sonra akım hesabına geçilirse daha pratik olur. Şimdi bahsettiğimiz 2 aşamayı anlatalım;
1) Akım Kontrolü
2) Gerilim Düşümü Kontrolü
1. maddeyi açıklayacak olusak;
Tek fazlı sistemlerde güç formülü P=UxIxcosphi (U=220V) iken
Üç fazlı sistemlerde P=kök3xUxIxcosphi'dir. (U=380V),
Buradan I akımını buluruz ve bu akımı taşıyabilecek kapasitedeki kablomuzu seçeriz.
2. maddeyi açıklayacak olursak;
Tek fazlı sistemlerde gerilim düşümü formülü %e=0,074xLxP/S => L(m),P(kW),S(mm^2) iken
Üç fazlı sistemlerde %e=0,0124xLxP/S dir.
%e değerleri de 'Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği'nde belirtilen gerilim düşümü değerlerinden küçük olacak şekilde hesaplanarak kontroller sonlandırılır. İyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri