kablo kesit hesabı 380 volt.

irfan2580

Üye
4 kw lık su su motorunu 350 metrede yeraltından antigron kablo ile çalıştırmak istiyoruz.kaçlık kablo kullanmalıyız.sigorta kaç amper olmalı...cevaplarınız için teşekkür ederim.:eek:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
4x10 alvinal kabloda kullanabilirsin.fiyat olarakta bakır kabloya göre daha uygun.

75 kw lık motora 50 metreden kablo çekilecek kablo kesiti ve kontaktor seçimi için yardım bekliyorum

Müsaade Edilen Gerilim Düşümünün %Değerleri

İletken kesitlerinin, normalin üzerinde bir gerilim düşümü vermemeleri için ,yapılacak hesaplamalarda dikkate alınması gereken gerilim düşümüne ait değerler aşağıdaki gibi olmalıdır.

1. İç tesisatta aydınlatma için tam yük altında ana tablodan en uzak veya en büyük güçlü lambaya kadar olan yerde %1,5,
2. İç tesisata kuvvet için tam yük altında ,ana tablodan en uzak veya en büyük güçlü motora kadar olan yerde %3 ü aşmamalıdır.Bu iki değer sayaçtan sonraki iç tesisat için muteberdir.
3. Alçak gerilim şebekelerine ,Şebeke irtibat hattı (branşman hattı) yani sayaç ile enerjinin alındığı şebeke arasında %1,5 alınır.
4. Alçak gerilimli şebekelere ait hatlarda ,dağıtım panosu ile uzaklık veya yük yönünden en kötü şartlı nokta arasında kalan yerde %5 dir.
5. Orta gerilimli hatlar ve şebekelerde % 10 a kadar alınabilir.
6. Yüksek gerilimli hatlarda ve şebekelerde ise % (2,5-5)arasındadır.
7. Donanma ve bahçe aydınlatmasının beslenişi ,müstakil olarak yerleştirilen bir trafo postasına ait dağıtım panosundan yapılıyorsa,en kötü şartlı lambaya kadar olan yerde %5,binalardan herhangi birine ait tablodan yapılıyorsa %1,5 olarak alınmalıdır.

4.kw- 380.v-cosf.0.8-350.m- kaplo kesidi 6.mm2 e% 2.8.v
75.kw-380.v-cosg.0.8-50.m kaplo kesidi 50.mm2 e%0.9.v

%e=0,0124 x mesafe x Güç/Kesit formülünden bulunabilir. %3'den küçük olmalı.
Burdan 6mm2 kablo kullanılması gerektiği bulunur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri