kaçak akım rolesi ve sigorta

benim anlattığım durumla sizin söylediğiniz farklı olaylar
11 A çeken cihaz armatür ... her ne ise 10 A sigorta bağlayamazsınız
yine söylüyorum .
C sigorta 10 katı
B sigorta 5 katı dayanım süresi vardır ....

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
C sigorta eşik değerinin 10 katında atar C10 sigorta 100 A de
söylediğiniz şey, ''C tipi sigorta ,eşik yani sınır değerinin 10 katında atar.''Yani
üzerinden 100 amper geçmesi gerekiyorki açsın..!Anlık ifadesini kullanmadığınız için
durum farklı anlaşılıyor..:rolleyes:

Son düzenleme:
yanlış bir ibare yok @zbyrblc senin kadar uzatmadım detay vermedim

benim yazdığımda 100 A lık cihaza 20 A tak diye bir ibare yok

benim yazdıklarım dayanım süreleri akımın 11 A e anlık yükselmesi ile sigorta atmaz

bana 10 amper cekenin 11 A çektiğinde yarım saat sonra atacağını ispat edebilirmisin?

Sigortalarda amper degerinin uzerinde atar.10 amperlik sigortadan 11 amper gecerse atar.ama sunu da belirtelim
B tipi dedigimiz sigorta hizli tiptir.yani 11 ampere ciktiginda atiyorum 1 sn bekler durum duzelmezse devreyi acar.o senin bahsettigin 50 amper kisa devre akimidir.10 amperlik b tipi sigortanin kisa devre dayanma akim degeri 50 amperdir

C tipi sigorta gecikmeli tiptir.atiyorum 5 sn bekler durum duzelmezse devreyi acar.100 amper defigin ise yine kisa devre akim degeridir.10 amperlik c tipi bir sigorta 100 aperlik kisa devreye dayanim gosterir

Tartışmaya gerek yok her sigortanın çalışma eğrisi vardır ona bakarak yorum yaparsınız. Teknik elemanlar teknik yorum yapar boşuna ağız dalaşı yapmaz( Ben bazen yaparım :D ).
Not:Ortam sıcaklığının açma süresine etkisi unutulmamalı !
atma.jpg

ORJİNALİ
eğriler.jpg

Son düzenleme:
Sigortalarda amper degerinin uzerinde atar.10 amperlik sigortadan 11 amper gecerse atar.ama sunu da belirtelim
B tipi dedigimiz sigorta hizli tiptir.yani 11 ampere ciktiginda atiyorum 1 sn bekler durum duzelmezse devreyi acar.o senin bahsettigin 50 amper kisa devre akimidir.10 amperlik b tipi sigortanin kisa devre dayanma akim degeri 50 amperdir

C tipi sigorta gecikmeli tiptir.atiyorum 5 sn bekler durum duzelmezse devreyi acar.100 amper defigin ise yine kisa devre akim degeridir.10 amperlik c tipi bir sigorta 100 aperlik kisa devreye dayanim gosterir
@alisy

o geçikmedeki mantık C tipi x 10 B tipi x 5 mantığından geliyor. yani 2 katı C tipi geç açar

arkadaşlar daha geçikmeli ve erkenin anlamını bilmiyorsunuz .

@alisy

o geçikmedeki mantık C tipi x 10 B tipi x 5 mantığından geliyor. yani 2 katı C tipi geç açar

arkadaşlar daha geçikmeli ve erkenin anlamını bilmiyorsunuz .
Dogan ayni seylerden bahsettigimizi dusunuyorum b ve c tipi sigortalar icin

Senin baya bilgili oldugun 10 amperlik sigortanin 11 amperde atmayacagini soylemekle ortaya cikiyor

Ureticiler geri zekaki zaten sigortanin uzerine 10A yazacak ama yok 5 katinda acacakmis yok 10 katinda acacakmis gibi bi de sifre koyacak demi

O bahsettigin 5 kati 10 kati sadece kisa devre akimlari icin gecerlidir

Insanlari yargilamadan once kendini bi sorgulasan iyi edersin

Olay anlaşıldığına göre bu dk'dan sonra yapılacak tartışmalar birbirinize zarar vermekten öteye gitmeyecektir.

@alisy ben kimseye hareket etmedim etmem de
la=5ln B
la=10ln C
la=15ln D
10 A otomatın ani açma C is la =100A dır. kolay gelsin ...

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri