Kaçak Akım Rolesi Neden Atar

30mA bir kacak akım rölesi kullanıyorum bu kacak akım rölesi faz ve noturu takınca atmıyor ancak toprağı ev tesisatına ekledıgımde 3 veya 5 dakıka sonra atıyor kaldırıyorum tekrar 3 veya 5 dakıka sonra atıyor. benım catı katına cektıgım elektrık tesisatinın notur ve topraklamasındamı bır sıkınto war cunku topraklamayı ıptal ettıgım zaman role atmıyor.. mantık olarak bende topraklama ıle notur herhangı bır buatta karıştığını düşünüyorum ancak kafama takılan kacak akım rolesı hakkında fazla bır bılgım yok. ama kacak akım rolesı olası bır durumda hemen atması gerekmezmı. bu arada tesisat cektıgım catı katında pırızler ve anahtar bağlı ancak hıc bır sekılde elektrık kullanılmıyor sımdılık. sigortadan catı katına gıden fazı sigortadan çıkarıyorum gene attı kacak akım rolesı fazı baglıyıp noturu çıkardım gene attı toprağı çıkardım hıc bır sıkıntı yok ancak bıraz zaman gectıkten sonra rolenın atması benı korkutuyor
1)evde kacak akımı ölçebılırmıyım
2)yada tesisattta noturu olmamasına rağmen bu bılgılerden mahrum olduğum ıcın sız buyuklerımden destek ıstıyorum sımdıden teşekkür ederım belkı cok basıt gelıcek yadırgıyacaksınız ama :) ben bilmemek degıl öğrenmemek ayıp olduğunu düşünüyorum
şimdiden teşekkürler yardımlarınız ıcın.
ev tesisatına hiç bir cıhaz baglı degıl kısa devrede yok devrede ama neden atıyor anlamıyorum kontrol kalemı notur toprak fazda elektrık var gösterıyor ama notur ve topraga bızzat elımle tuttum carpmıyor.. :/ kontrol kalemı calısıyor ama kablo cınsım TTR bunun manyetık enerjı tarzında bır enerjı olabılırmı olu elektrık dedıklerı bumudur.
lutfn yardımlarınızı beklıyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaçak akım sisteminde rölenin atma nedenini yorumlarken şöyle düşünün uzunca bir hortumunuz var ve bu hortum bir yere gidiyor ve keskin bir U dönüşü ile uzun bir mesafe geri dönüyor. Şimdide bu hortumda minik bir iğnenin ucu ile minik bir delik açalım oradan su neredeyse gözle fark edilemeyecek derecede(azlıkta) sızsın. İşte bu devrede akan su şiddeti kablonuzdaki akımı, minicik delikten sızmakta olan suyun şiddeti de kaçak akımı ifade eder.

Kaçak akım olayını böyle bir örnek ile ifade ettikten sonra sorununuza deyinelim, Sn Father'in dediği gibi kablo damarında kırık kopuk olabilir, yada bir noktadan yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi bir sızıntı.

ben acıkcası bır buatta noturle topragı karıstırdım gıbı gelıyor :/
eger sızın dedıgınız gıdıbısıyse butun tesisatı sökycegım

Önce sıkıntı yaratan linye tespit edilmeli bunun için o linyenin faz ve nötr kabloları boşa çıkartılıp enerji verip deneyin bekleyin yine atıyorsa diğer linyenin faz ve nötr kablolarını boşa çıkarın,... önce sıkıntılı linyeyi tespit edin, çemberi daralta daralta arıza nedenini bulabilirsiniz.

hocam TTR kablo da tek lınyeye elektrık verıyorum dıger kablolardada elektrık gozukuyor fazı bulmakta sorun yasıyorum ama dıgerlerınde ölu elektrık dıye tabır ettıgımız elektrık mı war bu konuda yardım ıstıyorum kabloların kısa devre olmadıgından cok emınım cunku catı katı oldugu ıcın boru lar acıkta ama nasıl olurda notur le toprak baglı olmadıgı halde fazı baglayınca elektrık olusuyor aklıma gelen TTR kabloda aynı boru tesisatı ıcınden gecınce manyetık enerjı olusurmu kontrol kalemı bunumu algılıor lutfen yhardımlarınızı bklıyorukm.

Kaçak akım sisteminde rölenin atma nedenini yorumlarken şöyle düşünün uzunca bir hortumunuz var ve bu hortum bir yere gidiyor ve keskin bir U dönüşü ile uzun bir mesafe geri dönüyor. Şimdide bu hortumda minik bir iğnenin ucu ile minik bir delik açalım oradan su neredeyse gözle fark edilemeyecek derecede(azlıkta) sızsın. İşte bu devrede akan su şiddeti kablonuzdaki akımı, minicik delikten sızmakta olan suyun şiddeti de kaçak akımı ifade eder.

Kaçak akım olayını böyle bir örnek ile ifade ettikten sonra sorununuza deyinelim, Sn Father'in dediği gibi kablo damarında kırık kopuk olabilir, yada bir noktadan yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi bir sızıntı.

Bunu okul açılınca öğrencilerime anlatayım...Bence kaçak akım rolesinin çalışma mantıgını anlayacaklar...:p

kontrol kalemi ile nötrde elektrik oldugunu göstermesi nötrde gevşeklik veya bağlantı hatası oldugunu gösterir. Haliyle nötr de gevşeklik veya kopukluk olursa fazdan giden akım tekrar nötrden dönemeyeceği için kaçak akım rolesi atar. Nötr üzerine yoğunlaşın gevşek veya hatalı bağlantıyı bulun.

Toprakta da ışık yandıgını söylemişsiniz. Buradan hareketle nötrde gevşeklik, nötrde bağlantı olmaması bir de topragı yanlışlıkla nötre bağlama veya nötr ile toprak teması olma durumu çıkıyor gibime geldi.
Biraz karışık oldu değil mi?:p

Kontrol kalemi ile nötrde elektrik oldugunu göstermesi nötrde gevşeklik veya bağlantı hatası oldugunu gösterir. Haliyle nötr de gevşeklik veya kopukluk olursa fazdan giden akım tekrar nötrden dönemeyeceği için kaçak akım rolesi atar. Nötr üzerine yoğunlaşın gevşek veya hatalı bağlantıyı bulun. Toprakta da ışık yandıgını söylemişsiniz. Buradan hareketle nötrde gevşeklik, nötrde bağlantı olmaması bir de topragı yanlışlıkla nötre bağlama veya nötr ile toprak teması olma durumu çıkıyor gibime geldi. Biraz karışık oldu değil mi?:p
ewet ama TTR kabloda suna kanaat getirdım ki hocam :) catı katında faz notür ve toprak uclarına kontrol kalemi tuttugumda hepsınde elektrık goruyorum yanlıs baglantı olması ımkansız cunku bu ilk saatten gelen lınye ve ben sadece fazı bulmak ıcın notr ve topragı baglamadım :) ucları bantlı ve buata gelene kadar hıc bır buata ugramıyorlar :) nasıl olurda dıgerlerınde elektrık oluyo bu ne demek oluyo yaniii 1)TTR kablo gelen boru tesisatı ıcınde mayetik enerjı olurmu ?2)hiç bır buata ugramadıgı halde dıgerlerınde neden enerjı gozukuyor :( cıldırmak uzeryım acıkcası3) catı katıda aldıgım elektrık asagıdakı dairenın panosundan alıyorum asagıdakı ntur ve toprakdamı bır sıkıntı war ama orda KAR neden atmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri