Kaçak Akım Rolesi Neden Atar

30mA bir kacak akım rölesi kullanıyorum bu kacak akım rölesi faz ve noturu takınca atmıyor ancak toprağı ev tesisatına ekledıgımde 3 veya 5 dakıka sonra atıyor kaldırıyorum tekrar 3 veya 5 dakıka sonra atıyor. benım catı katına cektıgım elektrık tesisatinın notur ve topraklamasındamı bır sıkınto war cunku topraklamayı ıptal ettıgım zaman role atmıyor.. mantık olarak bende topraklama ıle notur herhangı bır buatta karıştığını düşünüyorum ancak kafama takılan kacak akım rolesı hakkında fazla bır bılgım yok. ama kacak akım rolesı olası bır durumda hemen atması gerekmezmı. bu arada tesisat cektıgım catı katında pırızler ve anahtar bağlı ancak hıc bır sekılde elektrık kullanılmıyor sımdılık. sigortadan catı katına gıden fazı sigortadan çıkarıyorum gene attı kacak akım rolesı fazı baglıyıp noturu çıkardım gene attı toprağı çıkardım hıc bır sıkıntı yok ancak bıraz zaman gectıkten sonra rolenın atması benı korkutuyor
1)evde kacak akımı ölçebılırmıyım
2)yada tesisattta noturu nasıl tespıt ederım ölçerek?
açıkçası elektrık mezunu olmama rağmen bu bılgılerden mahrum olduğum ıcın sız buyuklerımden destek ıstıyorum sımdıden teşekkür ederım belkı cok basıt gelıcek yadırgıyacaksınız ama :) ben bilmemek degıl öğrenmemek ayıp olduğunu düşünüyorum
şimdiden teşekkürler yardımlarınız ıcın.

Site içi arama yaptınız mı sorularınızın cevabı var çok palaşım yapılan bir konudur telaş etmeyin okumaya başlayın

Kaçak akım rölesi faz ve nötr akımlarını karşılaştırır ve eğer arada bir fark akımı varsa bunu kaçak olarak algılar ve devreyi keser.Yani giren ve çıkan akımlar birbirine eşit olmalıdır.Kullandığın cihazlarda kısadevre olabilir.Bu kısa devre ile kaçak akımlar oluşabilir.3-5 dakika sonra devreyi kesmesi ise geçen süre zarfında ısınmadan dolayı bazı elemanların iletkenliğinin artmasından kaynaklanıyor olabilir.sana tavsiyem.evdeki cihazların hepsini devre dışı bırakıp,rölenin atıp atmadığını kontrol etmen.Eğer röle bu durumda atıyorsa rölede veya tesisatında sorun var demektir.eğer bu şekilde atmıyorsa 5 veya 10 dk aralıklarla kullandığın cihazları devreye al ve hangisinde atarsa sorunlu cihazını bulmuş olursun.

alpaslanberber kardeşim; Bu kaçak akım röleleri bizi bitirecek bu gidişle. KAR'ın markası ve özelliklerini yazmamışsın. İlk önce senin KAR'ı Simens 40A 30mA yapalım, işe buradan başlayalım. Sonra evdeki cihazları tek tek dene hangisinde atıyorsa sorunu onda ara veya toprakları tek tek deneyerek bağla hangi hatta atıyorsa yine oraya odaklan. Ama genellikle sorun mutfakta ve buz dolaplarında oluyor, mutfağın tezgahının altındaki prizlere ve banyodaki prizlere bak, bu alet nemli yerlerde atlama yapabilir. Birde daha önceden atmıyordu da şimdi atmaya başladıysa, evinde yaptığın en son tamiratı gözden geçir. Bir yerlerde kablo ezilmesi, ıslaklık, balkonlardaki yani evin dışındaki prizlere bak, ıslanmasın ve nem almasın. Bu aletin atmasının çook sebebi var. Zaman zaman bilgileri ve arızanın sonucunu paylaşırsan sevinirim. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri