kaçak akım rölesi

merhabalar,
yönetmeliklerde kaçak akım rölesi kullanmakla alakalı bi madde varmış, ama ben bulamadım arkadaşlar, bu kaçak akım rölelerini kullanma şartları nelerdir, her fazın başına mı bi tane kaçak akım rölesi koymalıyım, yoksa her pano girişine mi, 30mA hayat korumak için, 300mA yangın korumak için olduğunu biliyorum, kaçak akım rölesi kullanıldığı zaman ayrı bi topraklama hattı çekmek gerekiyo yani topraklama sistemi tns olmalı, tn sistemlerde nötr toprak hattı olarak kullanıldığından kaçak akım röleleri hep atıp sorun çıkarıyomuş, tt sistemlerde ise toprak hattı ile nötr kaçak akım rölesine girmeden önce herhangi bi yerde temas ederse kaçak akım röleleri yine sorun çıkarıyomuş...
kaçak akım rölesini nereye hangi kurala göre koymalıyım, hangi yönetmelikte yazdığını bilen varsa paylaşırsa sevinirim...
cok teşekkürler, iyi çalışmalar...

elektrik iç tesisat yönetmeliğinin 18. madddesinde yazıyor.
her panoya konulması gerekir.
hangi sistemde nasıl koruma yapılacağı topraklama yönetmeliğinin 3. bölümünde var.

kadir arkadaşım,kaçak akım rölesinden önce birleştireceğin ;nötr-nötr,nötr-toprak sistemi of durumuna getirmez.isminden de anlaşılacağı üzere,röle giriş ve çıkış arasında kaçak arar.jenaratör sisteme entegre edilirken ,kaçak akım rölesi öncesinden nötrlerin birleştirilmesi mantığı da budur.kolaylıklar diliyorum.

Çalışma Prensibi
Kaçak akım koruma anahtarları, herhangi bir tesisatın hattından gelen ve dönen
akımların toplamının sıfır olması esasına göre çalışırlar. Normal bir tesisatta gelen akımların
meydana getirdiği manyetik alanla giden akımların meydana getirdiği manyetik alan
birbirine eşit ve zıttır. Burada tesisatın bir veya üç fazlı olması sonucu değiştirmez. Kaçak
akım koruma anahtarının akım bobini,bir fazlı devreler için faz ile nötr,içinden geçecek
şekilde bağlandığından,tesisata gelen ve giden akımların bileşkesinden
etkilenmektedir.Belirttiğimiz gibi gelen ve giden akımlar birbirine eşit ise bileşke alan sıfır
olacağından,cihazın akım bobinine etki eden alan bulunmayacaktır.Ancak tesisatın herhangi
bir yerinden küçük bir kaçak(hata akımı)akım varsa,gelen akım giden akıma eşit
olmayacağından cihazın akım bobini üzerinde fark alanı(bileşke alan)meydana gelerek bir
emk indükler.Bu emk,kaçak akım koruma anahtarının açma sınırına(30 mA) ulaştığında
devreyi otomatik olarak kesmektedir(Faz ve nötrü beraber)300 mA’de devreyi açanlar
yangın koruma anahtarı olarak isimlendirilir.Kaçak akım koruma anahtarı evde ve işyerinde
tesisatın girişine, yangın koruma anahtarları ise ana kolon hattına bağlanmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri