Kaçak Akım Rölesi

ugur"

Üye
Selamın aleyküm arkadaşlar bir yakınım yeni aldığı evde banyo prizinde çamaşır makinesi çalıştırdığı zaman kaçak akım rölesi atıyor lakin makinayi farklı bir prize taktiği zaman atmıyor banyo prizinde ütü çalışılıyor kaçak akım rölesi yine düşmüyor sigortasini değiştirdim tekrar atmaya devam etti sizce sıkıntısı nedir

Sent from my SM-N920C using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
A.selam. Sorun prizlerle veya nötr + toprağın prizde yanlış bağlanma ihtimali ile de direk ilgili değil,topraklı ütüde de ayni problem prizle ilgili olsaydı yine olurdu. Makina içindeki kablo izolasyonlarındaki bir zaafiyetten oluyor gibi,yani bu nemli ortamla bu zafiyet birleştiğinde 30 mA 'lik kaçak akım kaçak akım rölesinden (K.K.K.R.) tam olarak da geçiyor olmalı. Makinanın içinde kablo izolasyonunu halletmeden bu nemli ortamda kullanamazsınız gibi de görünüyor.Ama bu kablo zafiyetini makinayı açıp inceleyerek tamamen hallederseniz bu nemli ortamlarda yine kullanırsınız.Kolay gelsin.

A.selam. Sorun prizlerle veya nötr + toprağın prizde yanlış bağlanma ihtimali ile de direk ilgili değil,topraklı ütüde de ayni problem prizle ilgili olsaydı yine olurdu. Makina içindeki kablo izolasyonlarındaki bir zaafiyetten oluyor gibi,yani bu nemli ortamla bu zafiyet birleştiğinde 30 mA 'lik kaçak akım kaçak akım rölesinden (K.K.K.R.) tam olarak da geçiyor olmalı. Makinanın içinde kablo izolasyonunu halletmeden bu nemli ortamda kullanamazsınız gibi de görünüyor.Ama bu kablo zafiyetini makinayı açıp inceleyerek tamamen hallederseniz bu nemli ortamlarda yine kullanırsınız.Kolay gelsin.
Hocam çamaşır makinesi olduğu yerde farklı bir prizden uzatmayı takıyoruz normal çalışıyor sıkıntı yok toprakta sıkıntı olabilirmi ilk defa başıma böyle bir durum ile karşılaşıyorum

Sent from my SM-N920C using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Ben banyo ortamında çalışırken böyle bu durum oluyor diye direk yorumlayıp yazmıştım. Yani çamaşır makinesi banyodaki topraklı prizle bu röleyi banyonun dışında bir yerde düşürüyorsa banyodaki bu prizle de ilgili olabilir. Prizin içi çatlamış ve toprak iletkeniyle topraklı fişi taktığınızda bu röleyi çalıştıracak kadar kaçak akımın akmasına neden olmuş da olabilir. Fişle ilgili diyemeyeceğim,çünkü uzatmayla ayni fişi başka prizde kullandığınızda bir atma sorunu yok çünkü.

Toprakla ilgili sıkıntıda toprak hattıyla nötr hattı bu atan prizde ters bağlanmış olabilir mi diye düşüneceğim ama ütüyü taktığınızda hiç atmaması doğru bağlantılı olduğunu bize gösterir,topraksız fişle bile yanlış bir priz bağlantısıyla faz+toprak ütüye direk gelseydi,faz+toprakla ütü yine röleyi attırırdı,rölenin terazi dengesi tam bozulacağı içindir.Tabi elektrikçiler yalnız banyoda nötr ve toprağı topraklı bu prizde ters bağlamış olsalardı eğer.Çok ilginç bir durum.

Toprakta sıkıntı (Bir zayıflık) olsa bu çarpılma ve işletme emniyetiniz açısından belki büyük sorunlar yaratabilirdi genellikle,ama doğrudan K.K.K.R.sinin bu nedenle atması düşünülemez diye fikir yürütüyorum. Son olarak bir ihtimal daha vardır, bu K.K.K.R.sinin çok eskiyip ömrünü doldurması ve bu yüzden sebepsiz (Apansız,sizin şüphelendiğiniz bir prize takılı olduğu an) atma durumu olabilir. Bir elektrikçi çağırıp bu K.K.K.R.si yerine yenisini taktırın ve makineyi o zaman çalıştırın,yine atacak mı? Ama ben yine de makine içindeki kablo izolasyon zaafiyetiyle atmış olması kuvvetle de muhtemeldir fikrini yine tam değiştirmeyip üzerinde yine ısrarla duruyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
@binbaşi ustadin soylediklerini dikkate alin.topraklamayla bir alakasi yok..

hocam hem ütünüzün hem çamaşır makinanızım fişlerinin resimlerini buraya atabilir misiniz?
banyo nemli bir ortam acaba ütünüzün fişi prizi iyi kavrarken çamaşır makineninizin ki kavramıyor olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri