Kaçak akım rölesi var ama aspiratör çarpıyor

phase

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Yeni aldığımız eve kaçak akım rölesi takıldı sigortaları yenilendi kaçak akım rölesi faz kısmı toprakla irtibat ettiğinde atıyor örneğin multimetre ile faz toprak arasını kısa devre var mı diye ölçtüğümüzde atıyor.Fakat birkaç gündür ortaya çıkan bir sıkıntı var .Aspiratör,çamaşır ve bulaşık makinelerinin olduğu kısım prizlerinde ara ara faz notr ve toprağa kontrol kalemi ile baktığımda hepsinde yanıyor fakat bu olay her zaman olmuyor.Özellikle aspiratöre dokununca birazcık çarpıyor üzerine kontrol kalemi dokundurunca yanıyor.Bu olay sürekli değil bazen normal oluyor bazen kaçak görünüyor.Anlamadığım KAKR olduğu halde beni neden çarpıyor ve sıkıntı nerede olabilir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kar topraklama görevi görmez çarpması normaldir

topraklama ve nötr dağılım ve bağlantıları heryerde çapraz bağlı diğer adıyla karışık topraklama yok veya sıfırlama yapılmış nötr bir noktada gevşemiş kısacası tesisat baştan sona elden geçmeli uzman biri tarafından

sorun birden fazla tek bir sorun dahi tesisatı komple kapsayabilir oyüzden lokal sorun çözmeye gitmek istemiyorum genel bir kontrol şart ana hattan linyelere kadar

30 mA lik kaçak akım şalteri,15-30 mA arasındaki kaçak akımlarda görev yapar.Eğer,kaçak akım miktarı,
bu değerin altında ise atmayabilir.Kaçak akım şalteri,uyduruk bir marka ise,değiştirmenizde yarar var.

Notr-toprak bağlantısı olsa herhangi bir prizde KAKR atmazmıydı peki

Fahri bey KAKR VİKO markadır .Aspiratöre dokunduğumuzda karıncalanmadan ziyade azda olsa çekiyor

Aspiratör içersindeki toprak ucu şaseden ayrılmış olabilir.

Sadece aspiratör değil bulaşık makineside benzer durumda en azından şasede kontrol kalmi yanıyor prizlerde keza aynı ama mutfağın diğer tarafındaki prizler ve cihazlarda sıkıntı yok

Tesisatı yenileyin..

Tesisatı yenileyin demek kolaya kaçar sıkıntı sadece br buvattan çıkışta benim anladığım diğer prizlerde sıkıntı yok.Buvattan kontrol edeceğim toprağı nasıl vermiş onu henüz kontrol edemedim

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri