Kaçak Akım Rölesi Nasıl Seçilir?

levent06

Üye
Arkadaşlar bi makina otomasyonu yaptık.Fakat kaçak akım rolesini kaç amper kullanacağımı bilmiyorum.
Panodaki malzeme listemide kısaca özetleyim.(1,5 kw ac driver-24v power-PLC-Kontaktör-2,2 nm step motor driver)
Sizlerden isteğim nasıl bi kaçak akım rolesi seçmeliyim örn:25 amper 30ma.
25 amper 300ma.gibi
belirtirseniz sevinirim Şebeke 220v.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sayın levent06 25ma kaçak akım röleler insan koruması için 300ma kaçak akım röleler makina ve yangınlar içindir eğer bu makinlara insanların herhangi bir yerden teması yok ise 300ma kullanabilirsin ama sürekli bir insan teması var ise 25ma kullanman emniyet açısında daha iyi olur kolay gelsin

sistem için seçmiş olduğunuz sigorta ile aynı akım değerinde kaçak akım rölesini seçip 30 ma lik olanını kullanınız.

25a - 30ma

Bazı meslektaşlarım motorlarda izolasyon kaçağı oluyor kaçak akım rölesi tutmuyor o yüzden 30mA kaçak akım rölesi kullanılmaz. Motorlarda kaçak akım koruma için yalıtım(izolasyon)rölesi var onu kullanmak gerekir der ancak bu konuda ihmal edilen önemli bir husus var. İzolasyon kaçağı koruma röleleri motorda enerji yokken uyarı veren motorun çalıştırılmasını engelleyen bir sistemdir. Yani motor çalışırken vuku bulan bir arızada devre dışı olduklarından koruma yapmazlar.

makina ne bilmiyorum ama makinaya sürekli temas edilecekse en küçük değerli röle seç.

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri