kaçak akım rölesi İLE ilgili

halhal

Üye
Selam.
Kaçak akım ile ilgili başıma gelen bir şeyi paylaşmak istiyorum.
Lamba montajı yaparken oldu.
Sigorta inik vaziyete. kaçak akım açık ama. nötr ile toprağı temas ettiriyorum kaçak akım açıyor.
Şimdi kaçak akım çalışma mantığın göre yani;
30 mA den fazla faz ile nötr arasındaki fark, açma yapacaktır. ancak bahsettiğim durumda sigorta kapalı yani faz dan akım akmıyor. bu durumda bile temas halinde "nötr - toprak" kaçak açıyor.
başka sigorta gruplarında denedim. sigortalar kapalı idi. kaçakları açtı.
demekki hep açacak.
ancak durumu izah edemiyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selam.
Kaçak akım ile ilgili başıma gelen bir şeyi paylaşmak istiyorum.
Lamba montajı yaparken oldu.
Sigorta inik vaziyete. kaçak akım açık ama. nötr ile toprağı temas ettiriyorum kaçak akım açıyor.
Şimdi kaçak akım çalışma mantığın göre yani;
30 mA den fazla faz ile nötr arasındaki fark, açma yapacaktır. ancak bahsettiğim durumda sigorta kapalı yani faz dan akım akmıyor. bu durumda bile temas halinde "nötr - toprak" kaçak açıyor.
başka sigorta gruplarında denedim. sigortalar kapalı idi. kaçakları açtı.
demekki hep açacak.
ancak durumu izah edemiyorum.

Gayet normal bir durum şimdi senin nötürün her yerde ortak başka alıcılardan dönen enerji nötr üzerinden devreyi tamamlayıp toprağa akıyor ve kaçak akım atıyor.Sigortan kapalı olsa bile

hocam,
panoda her sigortanın bir kaçağı var. bir sigortya birden fazla sistem bağlı değil. başka sistemin nötr ü bu nötr üzerinden toprağa akıyor ise o sistemin kaçağının atması lazım çünkü faz - nötr arası 30 mA eşiği orası aşmış.
bizim bağladığımız sigortanın kaçağı neden atıyor. devre tamamlanmıyor ki? faz nötr arası 0 mA

Aslında nötr toprak temasında rölenin açması teoride de olması gerektiği gibidir..Role nötr toprak veya faz toprak temasında acar.bunu hepimiz biliriz..He bunun sorgulamasini yapacak olursak nötr toprak temasında hiç acmiyorsa toprak hattının zayıf veya hiç olmadığını, aciyorsa bu durumda toprak hattının gerçekten görevini yaptığıni değerlendirebiliriz..Bütün sigortalar kapalı olsa dahi nötr ile toprak arasında mutlaka bir potansiyel fark olacaktır..daire beslemesi monofaze dahi olsa bina trifaze olduğu için dengesiz yüklenme durumu kaçınılmazdır..Bu da nötr iletkeni üzerinde bir gerilim meydana getirir..3-5 volt bir gerilim olsa bile nötr hattı üzerinde sürekli dolasan miliamperler seviyesinde bir akım akışı olduğunu düşünüyorum.bu da toprakla temas ettiğinde hassas olan kakr rolesini açtırma ya yetiyor gibi.baska izahı varmı bilemiyorum?

Sent from my Discovery using KontrolKalemi Forumu mobile app

Son düzenleme:
hocam,
panoda her sigortanın bir kaçağı var. bir sigortya birden fazla sistem bağlı değil. başka sistemin nötr ü bu nötr üzerinden toprağa akıyor ise o sistemin kaçağının atması lazım çünkü faz - nötr arası 30 mA eşiği orası aşmış.
bizim bağladığımız sigortanın kaçağı neden atıyor. devre tamamlanmıyor ki? faz nötr arası 0 mA

diğer k.a.k.r nin atmamasını nedeni fazdan geçen akım nötrden geçiyor ondan atmıyor.Senin bahsettiğin durumda faz kesik ama nötrden akım geçiyor.Çalışma prensibini hatırlayalım fazdan yada nötrden geçen akım eşit değilse (ki burda öyle) k.a.k.r açar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri