kaçak akım röleleri

bir ofisin elektrik tesisatına 30 ma kaçak akım rölesi koydum. ama ana beslemeyi aldığım yerde de bir adet 300 ma yangın korumavar. oda gayet nizami olarak bağlanmış. problem şu: 300 ma daha önce açıyor. benim röle bazen hiç açmıyor.sistem gayet normal ve çalışıyor. ne hikmetse ilk problemde 300 ma açıyor. yorum ve tavsiyelerinize şmdiden teşşkkürler....

bir ofisin elektrik tesisatına 30 ma kaçak akım rölesi koydum. ama ana beslemeyi aldığım yerde de bir adet 300 ma yangın korumavar. oda gayet nizami olarak bağlanmış. problem şu: 300 ma daha önce açıyor. benim röle bazen hiç açmıyor.sistem gayet normal ve çalışıyor. ne hikmetse ilk problemde 300 ma açıyor. yorum ve tavsiyelerinize şmdiden teşşkkürler....

Dediğiniz seçicilik bazen çalışır bazen çalışmaz. mesela girişte 300mA, ofiste 30mA kaçak akım varsa=
500 mA kaçak akım oluşursa 30mA kaçak akım röelsi yaşlaşık 40ms'de, 300mA kaçak akım rölesi ise 150ms de açar.
ama çok büyük bir kaçak akım oluşursa. mesela 5 amper felan. 2 side yaklaşık 40ms de açar.
tabi bu seçicilik kaliteli malzemelerle sağlanabilir. yoksa küçük olan röle açana kadar oohoooo :D

300 mA lik röle geç açan tipte değil demekki.

kaçak akım koruma rolelerinin markaları aynımı 2 kaçak akım arasında bulunan tesisat kolon hattımı eger kolon hattı ise eskımı herhangı bir sıkıntısı varmı benim kanımca kolon hattında sıkıntı bi kaçakta kaçagın buyuklugune gore belki ikiside beraber atıyor olabilir

arkadaşlar rakamlarla yazdığım için anlaşılmadı heralde. kaçak akım genliği çok fazla ise 30mA ile 300mA arasında seçicilik kalmaz. Kaçak akım rölelerinin açma eğrisine bakarsanız anlarsınız. örneğin=500mA gibi bi kaçak varsa 3oluk olan daha çabuk açar. ama 5Amper gibi bi kaçak oluşursa, o zaman ikiside aynı zamanda açar. pratiik olarak aynı anda açamayacakları için kaliteli olan çabuk açar.

ali bey bu zaman olayı üreticilerin dizaynıyla bağlantılı olduğundan(tabi standartlarda var)aynı markanın aynı serisinden kullanılırsa sıkıntı olmadığı tecrübelerle sabit

rolelerin markasını modelini bile yazmamışsınız aynımı farklımı belli deil

KAKR markası çok önemli.Bir de 30 mA lik alanın bağlı olduğu linyede kaçak yoktur.Bina genelinde kaçak akımlar birleşerek 300 mA lik röleyi attırabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri