Kaçak Akım nasıl bağlanır

selamun aleykum...bizde 380 v luk motorla çalışan bi elevator var.sanırım fazın birinin eksikliğinden veya yüksek akımdan dolayı motor yandı.bizim burada daha önce yapan olmamış veya yaptırmamışlar.ki bende pek anlamam ama bi kaçak akım rolesi takayım diyorum.bunun hiç bilmeyen bi adama tarif edilişi gibi sıfırdan anlatılarak ve şema ile gösterilerek bana yardımcı olunmasını rica ediyorum.saygılarımla.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
selamun aleykum...bizde 380 v luk motorla çalışan bi elevator var.sanırım fazın birinin eksikliğinden veya yüksek akımdan dolayı motor yandı.bizim burada daha önce yapan olmamış veya yaptırmamışlar.ki bende pek anlamam ama bi kaçak akım rolesi takayım diyorum.bunun hiç bilmeyen bi adama tarif edilişi gibi sıfırdan anlatılarak ve şema ile gösterilerek bana yardımcı olunmasını rica ediyorum.saygılarımla.

kaçak akım koruma rölesi işini görmez. motor yanmasına sebeb olan bir cok etken var sen en önemli olan
faz koruma rölesi
termik röle
sigorta ile koruma yap bu yeterli..

Sn.yusuf alperen
Kaçak akım rölesi motorunuzun yüksek akımdan etkilenmemesi için kullanılmaz.Sizde pek fazla anlamam demişsiniz.Kendi başınıza yapabileceğinizi zannetmiyorum.

Motor gücüne uygun değerde motor koruma rölesi kullanmanı tavsiye ederim.Bağlantısı son derece basittir.

J7MN, 0,11-100A arası motor koruma devre kesicisidir
J7MN starter'ler motoru termik aşırı yükten ve kısa devreden korur. Ek yardımcı kontaklar ( standart ve trip gösterme) opsiyonel olarak mevcuttur : Düşük gerilim ve şönt bırakma, yüzey ve ön yüzden montajlı, kilitlenebilen döner mandallı ve 3 faz ortak hattı

12 A, 25 A, 50 A ve 100 A nominal çalışma akımları
Anahtarlama kapasitesi tüm modeller için 50 kA / 415V
Omron size dört farklı boyuta sahip versiyon sunuyor
Motor koruma devre kesiciler vida ile monte edilebilir ya da DIN raya takılabilir
Tüm bileşenler parmak korumalıdır

ke-DP-01 (0-100 A) Dijital Protector & Multimetre
Genel
Üç fazli sistemlerde, AC sebeke gerilimlerinin,akimlarinin RMS degerini
ve frekansini hassas bir sekilde ölçer. Cihaz üzerindeki yukari(select)
butonu kullanilarak, sirasiyla faz-nötr ve faz-faz gerilimleri görüntülenir.
(yukari yön) tusuna sürekli basildiginda, ekranda sistemin frekansini
gösterir.Tus birakilinca, cihaz gerilim göstermeye devam eder.
ke-DP01 çok sayida koruma özeliklerine sahiptir.
Bunlar ;
- Faz yoklugu
- Faz sirasi kontrolu
- Asiri gerilim korumasi
- Düsük gerilim korumasi
- Gerilim dengesizligi (asimetri) korumasi
- Asiri akim korumasi
- Düsük akim korumasi
- Akim dengesizligi (asimetri) korumasi
- Asiri frekans korumasi
- Düsük frekans korumasi 'dir.

ke-DP-01 (0-100 A) Dijital Protector & Multimetre
Genel
Üç fazli sistemlerde, AC sebeke gerilimlerinin,akimlarinin RMS degerini
ve frekansini hassas bir sekilde ölçer. Cihaz üzerindeki yukari(select)
butonu kullanilarak, sirasiyla faz-nötr ve faz-faz gerilimleri görüntülenir.
(yukari yön) tusuna sürekli basildiginda, ekranda sistemin frekansini
gösterir.Tus birakilinca, cihaz gerilim göstermeye devam eder.
ke-DP01 çok sayida koruma özeliklerine sahiptir.
Bunlar ;
- Faz yoklugu
- Faz sirasi kontrolu
- Asiri gerilim korumasi
- Düsük gerilim korumasi
- Gerilim dengesizligi (asimetri) korumasi
- Asiri akim korumasi
- Düsük akim korumasi
- Akim dengesizligi (asimetri) korumasi
- Asiri frekans korumasi
- Düsük frekans korumasi 'dir.

Güzel bir ürün olmasının yanı sıra epeyde pahalı bir çözüm gibi görünüyor.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.
zahmet edip değerli bilgilerinizi benimle paylaşıyor olmanız hakikaten saygı duyulmaya layık nadide davranışlardan...
Benim çalıştığım fabrikaya sorumlu adayı gibi bi durum söz konusu oldu.benim namıma...bu arada da elektirkten kaynaklanan bi sebebten dolayı motorun yanması beni üzdü.bir daha olmaması için ne yapabilirim diye düşünürken bu sayfada sizlerin yardımına başvurmak çözüm olur düşüncesi hakim oldu ve yazdım.elektirikten anlarmıyım?hayır?ama biri yapıyosa bende öğrenerek ilgi duyarak araştırrarak takip ederek yapabilirim düşüncesindeyim.sorduğum sorunun sıfırdan sematik bağlantısının tekrar rica ediyorum..saygılarımla...şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

Elektrikle ilgili eğitiminiz ve belgeiz yok ise,elektriğe bulaşmasanız iyi olur.Olası bir kazada,
işvereninizin de başı terde girer.Tereci tere,limoncu limon satarsa iyi olur.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.
zahmet edip değerli bilgilerinizi benimle paylaşıyor olmanız hakikaten saygı duyulmaya layık nadide davranışlardan...
Benim çalıştığım fabrikaya sorumlu adayı gibi bi durum söz konusu oldu.benim namıma...bu arada da elektirkten kaynaklanan bi sebebten dolayı motorun yanması beni üzdü.bir daha olmaması için ne yapabilirim diye düşünürken bu sayfada sizlerin yardımına başvurmak çözüm olur düşüncesi hakim oldu ve yazdım.elektirikten anlarmıyım?hayır?ama biri yapıyosa bende öğrenerek ilgi duyarak araştırrarak takip ederek yapabilirim düşüncesindeyim.sorduğum sorunun sıfırdan sematik bağlantısının tekrar rica ediyorum..saygılarımla...şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

Fahri bey haklı ehliyetiniz olmayan konuda sorumluluk almayın aday değil aday adayı bile olmayın.

Şunu anlatmakta sanırım güçlük çekiyorum.Özel sektörde çalışan ve bulunduğu bölgede çokta alternatif iş sahası olmayan yerleşim yerlerinde işverenler,mevcut elemanlardan yararlanırken,tek bir alanda değerlendirme yapmaz,onu birçok alanda kullanır.Ben yapamam,ben bilemem gibi yaklaşımlar işveren için olumsuz puanlamaya sebebiyet verir.Sizden istediğimiz şeyi anlatmanız beni elektirikçi yapmaz,ama o anki sıkıntıyı çözerek benim olumlu puan almamı sağlar.işçi statüsünde de sizlerde bilirsiniz ki populariteyi artırır.şemayla gösteren varsa hoş olur.yoksa ne deyim.sağolun varolun..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri