Kaçak akım koruma rölesi

chief31t

Üye
merhaba arkadaşlar.
daha önce "toprak hattında 118v kaçak var" adlı konuyu açmıştım.benim evde toprak moprak yok anlaşılan üstelik sıfırlama yapılmış gibi.bu durumda ben kaçak akım rölesi taktırsam tam koruma sağlarmı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşım eğer topraklama yoksa topraklama çekip kaçak akım takman lazım,ayrıca sıfırlama var diyorsun bu şekilde kaçak akım takarsan kaçak akım devreyı açacaktır.sorun yaşayacaksın

Topraklama olmadan kaçak akım rölesinin bir fonksiyonu olmazki.

adı üstünde kaçak akım rölesi zaten kaçak akımlarda devrekesen olarak kullanılmak üzere dizayn edilmiş...

Topraklama yoksa kaçakakım rölesi çalışmaz fonsiyonunu yerine getirmez gibi açıklamalar doğru değildir.
Kaçak akım koruma sisteminde toprakalama tesisatı olmalıdır. Gövdeye kaçak olduğunda topraklama üzerinden akım akıp röle açtırır.
Topraklama olmadığı durumda 1)gövdeye kaçak sızıntı akımları yaratarak açtırabilir örneğin banyo ıslak zemin. veya en kötü durum 2)Direk temas halinde insan sağlığı için tehlikeli olmayan eşik değer olan 30mA değerinde röle açar ve işlevini yerine getirerek koruma sağlar.
Sonuç olarak topraklama hattı mutlaka çekilmelidir ancak topraklama tesisatı çekilene kadarda kaçakakım rölesi takılması gerekir.

Ekli dosyalar

• kaçak.jpg
    kaçak.jpg
    10.2 KB · Görüntüleme: 106
merhaba arkadaşlar.
daha önce "toprak hattında 118v kaçak var" adlı konuyu açmıştım.benim evde toprak moprak yok anlaşılan üstelik sıfırlama yapılmış gibi.bu durumda ben kaçak akım rölesi taktırsam tam koruma sağlarmı?

sanırım elektrikçi deilsiniz deilseniz işi bi bilene bırakmanızı tavsiye ederim ii bi usta bulun yerinde ölçsün biçsin uygun olanı yapsın belki basit bir sorundur kolayca hallolur.....elektrik ciddi bi iştir ciddiye alın.....

arkadaslar koruma rölesi tam olarak ne oluyor .. kaçak akım rölesi baska bırsey sanırsam..

sanırım elektrikçi deilsiniz deilseniz işi bi bilene bırakmanızı tavsiye ederim ii bi usta bulun yerinde ölçsün biçsin uygun olanı yapsın belki basit bir sorundur kolayca hallolur.....elektrik ciddi bi iştir ciddiye alın.....

bence de bilmiyen uzak dursun . ciddiyetsizliği ya bilmiyen elektrikçiyi ada başkasını öldürür.

kaçak akım rölesi topraklama kablosu çekilmemiş tesisatlarda uygulanmaz diyemeyiz
burada cihazın dışına kaçak olduğu zaman k.a.k atmaz fakat o kaçak olan yere bir temas olursa devreyi tamamladığı an k.ak atar onun için işe yaramaz diyemeyiz

eee devreyi senin üzerinden tamamlarsa o zaman sen çarpılmayacakmısın!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri