Kaçak akım 30mA / 300mA yönetmelik Bilği isteği

Yönetmeliklerde ana girişlerde 300mA kaçak akım ana panoda yangına karşı, 30mA tali panolar için insan hayatını korumaya karşın koyulmalıdır diyor. Binalarda daire içerisinde mutlaka olacaktır diye bir şart yok ve üstelik bazı dağıtım şirketleri özellikle bina sayacının altında isteyebiliyor kaçak akımı. Bu durumda sizde 30mA daire başı, ana girişte de 300mA kullanıldığından yönetmelik açısından bir sıkıntı yok dolayısıyla bu şekilde bir dava açsanız bilirkişi tahminen aynı şeyi söyleyecektir.

Yönetmelik doğrumu derseniz o ayrı bir konu...Bu yönetmelikleri daha üst standartlarda kullanmamızı sağlayabilecek yeni yönetmelikleri çıkartabilecek kurumlar farklı şeyler ile uğraşır ve ayrı telden çalıp çarşı herşeye karşı mantığı ile devam ettikleri sürece maalesef uygulama bu..

Merhaba

Teşekkürler bilğiler için bende aynısını tahmin ettim .
Yönetmelik kesin değil her tarafa çekilebilir . ( yönetmelik kafasına göre şarkısını dinleyip karar )
Projeye bakmak gerekli !!! ( bulmam ) çizim uygunluğu .
Tek bir bilği isteğim kaldı
Bina için 1 adet takılmış ve kofreden sonra ana salter yok !!!
Her daire ve bölüm için 300 mA K.Akım ( yangın ) olmalı mı ?
Tüm binanın enerjisi kesiliyor .

Sağlıcakla Kalın . Kolay Gelsin .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba

Teşekkürler bilğiler için bende aynısını tahmin ettim .
Yönetmelik kesin değil her tarafa çekilebilir . ( yönetmelik kafasına göre şarkısını dinleyip karar )
Projeye bakmak gerekli !!! ( bulmam ) çizim uygunluğu .
Tek bir bilği isteğim kaldı
Bina için 1 adet takılmış ve kofreden sonra ana salter yok !!!
Her daire ve bölüm için 300 mA K.Akım ( yangın ) olmalı mı ?
Tüm binanın enerjisi kesiliyor .

Sağlıcakla Kalın . Kolay Gelsin .

Bir tesisatta en önemli nokta seçiciliğin sağlanması, kablonun başında ve sonunda koruma elemanı bulunması. Kofre'den sonra ana kablo bağlantısı bir termik magnetik şalter üzerinden girmeli ve burdan 3 fazlı 300mA kaçak akım üzerinden devam ederek yüklere ve daire sayaç noktasına gelmeli. Sayaçtan sonra otomatik sigorta üzerinden geçtikten sonra daire dağıtım kutusuna gelmeli ve yine bir koruma otomatik sigortası üzerinden kaçak akım üzerinden dağılarak priz ve aydınlatmalara dağılmalı.

Kofreden sonra şalter olmama durumu olmaması gerekir. Zira tesisatta meydana gelebilecek bir problemde tüm mahallenin kesilmesine neden olabilirsiniz. Bunada dağıtım şirketi müsade etmez veya etmemesi gerekir.

Ana pano başına 1 adet 300mA yangın koruma kaçak akım yeterli. Ancak panodaki her linyede mutlaka 30mA kaçak akım olması şart.

Enerji dağıtımında temel amaç problemi, problem olan noktaya en yakın noktada kesmek. Bu nedenle seçicilik çok önemli zira en yakın elemanda problem olma ihtimaline karşı bir üst eleman sistemi korumalı.

Bir tesisatta en önemli nokta seçiciliğin sağlanması, kablonun başında ve sonunda koruma elemanı bulunması. Kofre'den sonra ana kablo bağlantısı bir termik magnetik şalter üzerinden girmeli ve burdan 3 fazlı 300mA kaçak akım üzerinden devam ederek yüklere ve daire sayaç noktasına gelmeli. Sayaçtan sonra otomatik sigorta üzerinden geçtikten sonra daire dağıtım kutusuna gelmeli ve yine bir koruma otomatik sigortası üzerinden kaçak akım üzerinden dağılarak priz ve aydınlatmalara dağılmalı.

Kofreden sonra şalter olmama durumu olmaması gerekir. Zira tesisatta meydana gelebilecek bir problemde tüm mahallenin kesilmesine neden olabilirsiniz. Bunada dağıtım şirketi müsade etmez veya etmemesi gerekir.

Ana pano başına 1 adet 300mA yangın koruma kaçak akım yeterli. Ancak panodaki her linyede mutlaka 30mA kaçak akım olması şart.

Enerji dağıtımında temel amaç problemi, problem olan noktaya en yakın noktada kesmek. Bu nedenle seçicilik çok önemli zira en yakın elemanda problem olma ihtimaline karşı bir üst eleman sistemi korumalı.

Merhaba

Bilğiler için teşekkürler .

Nört toprak test yaptım , daireden ( priz ) prize bağlı siğorta ( c tipi ) atmadı . ve sayaç panosunda bulunan ana giriş daire siğortası , daireye ait 30 mA kaçak akım , binaya ait 300mA ( Yanğın ) kaçak akım attı .
Diğer öyle test olmaz diyeceksiniz faz toprak ise daire siğortası attı diğerleri üsteki gibi aynısı . ( fark daire içide attı )

Yazınızdan önce bugun elektrikci ile konuştum biraz limoniyiz , sözleşme yapacağım ses seda yok hayırlısı ,
çabuk hallet dedim kaçak durumda gibi ( fen servisinin haberi var ) sözleşlemeyi yapayım hayırlısı ile bir mühürlensin sonra proje uyğunluğu için başvuracağı dağıtım şirketine bir takım şahısların başları belaya girecek ama zaten bela başlarında ( ben ) var haberleri yok .
Resmiyet başlayacak iyi yolda halletmek istiyorum arı kovanına çomak soruyorlar . Arı sokacak ama .

Hiç kimse zararsız bu konuyu kapatamaz , az zarar çok zarar . Benim durumum 1 tl duruma 100 tl harcarım yeter ki kafayı takmayayım ( takibi resmi yoldan )

İlğiniz için teşekkürler biraz dert yandım ,SAĞLICAKLA KALIN .

Kolay Gelsin .

Merhaba

Bilğiler için teşekkürler .

Nört toprak test yaptım , daireden ( priz ) prize bağlı siğorta ( c tipi ) atmadı . ve sayaç panosunda bulunan ana giriş daire siğortası , daireye ait 30 mA kaçak akım , binaya ait 300mA ( Yanğın ) kaçak akım attı .
Diğer öyle test olmaz diyeceksiniz faz toprak ise daire siğortası attı diğerleri üsteki gibi aynısı . ( fark daire içide attı )

Yazınızdan önce bugun elektrikci ile konuştum biraz limoniyiz , sözleşme yapacağım ses seda yok hayırlısı ,
çabuk hallet dedim kaçak durumda gibi ( fen servisinin haberi var ) sözleşlemeyi yapayım hayırlısı ile bir mühürlensin sonra proje uyğunluğu için başvuracağı dağıtım şirketine bir takım şahısların başları belaya girecek ama zaten bela başlarında ( ben ) var haberleri yok .
Resmiyet başlayacak iyi yolda halletmek istiyorum arı kovanına çomak soruyorlar . Arı sokacak ama .

Hiç kimse zararsız bu konuyu kapatamaz , az zarar çok zarar . Benim durumum 1 tl duruma 100 tl harcarım yeter ki kafayı takmayayım ( takibi resmi yoldan )

İlğiniz için teşekkürler biraz dert yandım ,SAĞLICAKLA KALIN .

Kolay Gelsin .

Olması gereken olmuş. Ancak 30mA ile 300mA arasında zamanlama farkı olması lazım. 300mA gecikmeli olursa ikisi aynı anda atmaz. Bu şekilde kalırsa apartmandaki herhangi bir problemde tüm apartmanı koruyan 300mA'de atacaktır.

Apartman girişinde kofreden sonra koruma elemanı olmadan kesinlikle mühürlememesi lazım bence.

Merhaba

% 80 Sona gelindi .
Zorlamalar sonucunda ve elektirk şirketine şikayet korkusu verdim .
( Bir adet siğorta eksik ve uyğun yerine takılmaması durumunda ve mühürlenmesinden sonra projeye uğgun değilse sonunun kötü olacağını ve yetkisini iptalini isteyeceğimi söyledim .
Elektrik şirketinin fen eleman kontrolunda uygunsuzluk tesbiti sonucunda işten el çektirmeleri ekmeğime yağ sürdü . ( Genel )
Her daire için sayaç panosuna 300 mA ( yangın ) kaçak akım takıldı ve daire içine 30 mA kaçak akım takılacak
Daire içi C tipi siğortaları ileride B tipi ve linye , güç , amper hesabı uygun siğortalarla kendim değiştirmek istiyorum .
Asansör durumu ? belirsiz . 30 mA asansör panosunda olması gerek yeşil etiket var çünkü .
Sorum : 300 mA asansöre özel takılması gerekli mi ?
10 adet sayaç var ( 8 dairre + 1 ayd + 1 asansör )
sayaç panosunda 9 adet 300 mA ( yangın ) kaçak akım
Ara ara kaçak akımlar atıyordu .
Asansörde 300 mA kaçak akım , sayaç panosunda bağlantıda yok .
İşte böyle elektrikçilerle iş yapılıyor . ( vicdan bile yok )

Hayırlısı ile zararın neresinden dönersek diyorum .

Sourum : Sözleşme sonrası mühürlemede ev içi ve sayaç panosu elektrik şirketi tarafından denetlenmiyormu ?

Kolay Gelsin .Sağlıcakla Kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri