Kaç KVArh lık Güce Kaç KVArh'lık Kondansatör ?

osmosis

Üye
aylık ortalama 100 KVArh lık endüktif reaktif tüketimi olan bir sisteme bağlanacak olan sabit kondasatörün gücü ne olmalıdır ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Toplam aktif tüketiminiz nedir ? Aktif tüketiminizin %20'si kadar endüktif reaktif enerji şebekeden çekme hakkınız bulunmaktadır. Yani diyelimki aktif tüketiminiz 100 kW olsun. Şebekeden 20 kVAR lık endüktif reaktif çekebilirsiniz. Kalan 80 kVAR içinde kondansatör koyabilirsiniz... Ancak bu durumda sınırda kalırsınız. En sağlıklı kondansatör hesabı için toplam aktif tüketiminiz, mevcut güç faktörünüz gibi bilgileri yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım...

Ay-gün içerisinde ihtiyacın nasıl değiştiği de önemli

çok fazla bir dengesizlik söz konusu değil. aylık 280 kWh tüketim var..

Sayın osmosis umarım sorunuz cevap bulmuştur. Yoksa faturaya esas tüketimlerinizi girin veya özelden gönderin elimden geldiğince yardım ederim. Zaten forumda bu konuda çok değerli ve bilgili meslektaşlarımızda mevcut. Herkes yardım edecektir...

benim sormak istediğim kondansatör hesabı değildi. sabit kondansatör bağlamayı düşündüm de onun için gerekli olan kondansatör değerini öğrenmek istemiştim.. neyse zaten yakın bi zamanda mevcut eski röleyi değiştirip yeni bir röle alıp komp. sistemini revize edeceğim... şu anda röle devre dışı.. 2.5 KvAr sabit bir adet kond. bağladım ben sisteme.. takip ediyorum ceza durumunda değil şu an ama her geçen gün end. kapasitif değerinde artış var...

benim sormak istediğim kondansatör hesabı değildi. sabit kondansatör bağlamayı düşündüm de onun için gerekli olan kondansatör değerini öğrenmek istemiştim.. neyse zaten yakın bi zamanda mevcut eski röleyi değiştirip yeni bir röle alıp komp. sistemini revize edeceğim... şu anda röle devre dışı.. 2.5 KvAr sabit bir adet kond. bağladım ben sisteme.. takip ediyorum ceza durumunda değil şu an ama her geçen gün end. kapasitif değerinde artış var...

Otomatik kompanzasyon sistemine sabit kondansatör bağlanmaz. Kompanzasyon sistemlerinde sıkça yapılan büyük bir hatadır.

Otomatik kompanzasyon sistemine sabit kondansatör bağlanmaz. Kompanzasyon sistemlerinde sıkça yapılan büyük bir hatadır.

Sayın scorpion eyes nedenini de yazabilirmisiniz aceba. Bilmediğim bişey varsa gerçekten öğrenmek isterim...

Sayın scorpion eyes nedenini de yazabilirmisiniz aceba. Bilmediğim bişey varsa gerçekten öğrenmek isterim...

Nedenleri çok hangi birini sayayım size! endüktif tüketiminizin otomatik kompanzasyon sisteminize bağladığınız sabit kondansatör gücünün altına 7/24 düşmeyeceği garantisini verebilir misiniz? Birçok tesis gece ve/veya hafta sonu yükü çok düşer bağladığınız sabit kondansatör gücü bu dönemlerde fazla gelebilir (Genelde bu problem yaşanır). Böyle bir sıkıntı olmasa dahi 7/24 yani sürekli sabit kondansatör gücü üzerinde endüktif güç tüketimi olduğunu varsaysak dahi röle kompanzasyon sistemini dengeye getirebilmek için sürekli bağlanan sabit kondansatör gücünün üstüne kademe alarak algoritma oluşturmak zorunda kalacaktır. Bunlarında dışında bir durum kondansatör kademelerin eş yaşlandırılmasıdır bazı yeni nesil röleler farklı alternatiflerle kondansatörlerin çalışma sürelerini eşit tutmaya çalışmaktadır oysaki sizin devreye bağladığınız sabit sürekli çalışacaktır. Uzaktan takipte sabit grup röleye bağlı olmadığından arızasının görülmesi mümkün olmayacaktır örneğin sabitin bir veya iki fazındaki arıza rölenin tek fazlı kondansatör devreye almasına sebep olacaktır dengesizlik miktarıda fazla ise hedeflenen cosfi değerine ulaşmada sıkıntı başlayacaktır. Uzun lafın kısası sabit kondansatörün dezavantajları boldur avantajı hiç yoktur.

İş sahibi arkadaşlarımın benden teknik destek talebinde bulunarak müdahale etmemi istediği kompanzasyon sistemi problemlerinin bir çoğunda bu sıkıntıyı gördüm ve yalnızca sabit kondansatörü devreden çıkararak problemini çözdüğüm çok işletme oldu.

röle şu anda servis dışı yazdım, okumadınız galiba..

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri