Kaç KVA'lık Bir Jeneratöre İhtiyacımız Var?

gezgin701

Üye
Arkadaşlar çalıştığım kurumda 275kVA'lik bir jeneratör var. yazın klimalar çalışınca jeneratörümüz kaldırmıyor bu yüzden ek bir jeneratör daha alıp jeneratörleri paralel çalıştırarak binamızın güçünü karşılamak istiyorum. burada takıldıgımız konu ise binamızın kaç kVA'lik bir güce ihtiyacı olduğu. bu konuda değerli üstadların yardımını bekliyoruz. konuyu detaylı olarak açıklayacagım;

arkadaşlar binamızda 110 adet ortalama 18000BTU'luk klima var. onun haricinde ciddi yük çeken herhangi bir cihaz yok. bilgisayar yazıcı falan. şimdi klimalar devre dışı iken ana panoda yaptıgımız ölçümde her fazdan 40A yani toplam 120A akım çekildigini gördük. şimdi klimasız çekilen akım ve gerilim belli klima sayısı belli ihtiyacımız olan toplam gücü hesaplamak kolay gibi görünüyor yanlız kafama bazı şeyler takılıyor.

şimdi klimaların ortalama 2,5kVa güce sahip oldugunu farzedersek 110*2,5=275kVA
diger güçleride ölçdügümüz akım degerlerinden bulmaya çalışırsak S=kök3*U*I
formül açık ve basit ama bıradaki I degeri olarak ben faz başına düşen 40A mi alacagım yoksa toplam akım olan 120A mi alacagım. ve burada bulacagım S gücü toplam güçmü olacak? yoksa faz başına ihtiyaç duyulan güç olacakta ben bunu daha sonra 3 ile mi çarpacagım?. bunlar kafama takıldı.

birde örnegin 400kVA'lik bir jeneratörün bize verecegi akımı hesaplarken I=S(U*kök3)
yine buradaki I akımımız faz başına düşen akım mı? yoksa toplam akımımda faz başına düşen akımımı bulmak için bu değerimi bulmak için üçe mi bölmeliyim?

yine diger bir kafama takılan konuda jeneratörlerin üzerinde yazan akım degerleri faz başına düşen akım mı? yoksa toplam akım mı?

yine aklıma takılan başka bir soru ise faz akımlarından yaralanarak o fazın çektigi gücü nasıl hesaplarız? ve bu hesaba göre üç fazıda hesaplayıp 3 ile çarparsak yukarıda formülde kullandıgımız toplam güç değeri ile aynı degere ulaşabilirmiiz(dengeli güçte)
bu işlemin tersini uygulayarak yani güçü üçe bölerek faz başına düşen gücü buluk faz gerilimine bölerek faz akımını hesaplarsak yukarıdaki formülde buldugumuz I degeriyle aynı degere ulaşabilirmiyiz.

sayın arkdaşlar sonuçta devlet kurumuna alınacak bir jenatarör aklımda en ufak bir soru işareti kalmaması için sizleri rahatsız ediyorum. cevaplarını heyecanla bekliyorum saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kafan çok karışmış. O yüzden oldukça kısa ve öz anlatmaya çalışacağım.
Üç fazlı sistemde üç fazdan çekilen akım eşit ve her fazda 40A ise görünür güç;
S=1,732x380x40
S=26327VA yani 26,327kVA'dır.

Senin 110 adet 2500VA'lik klima gücün toplamda 275000VA yani 275kVA yapar. Ayrıca her fazda 40A ilaven var bunuda eklersek toplam gücün;
S=26,327+275
S=301,37kVA çıkar.

Ancak uygulamada durum böyle değildir;

Jeneratör seçimine gelirsek klimaların kalkış anında çektiği demeraj akımı neticesi start watt gücü vardır. Bu klima gücünün min 2 katı kadardır. Yani senin her 2,5kVA'lık klimanın start gücünü 5kVA olarak düşünmen gerekir. Jeneratör çalıştığında tüm klimalar açıksa 110x5=550kVA'lık bir start gücü demek olur buna 40A'lik yüküde eklersek (ki bu 40A'i rezistif yük demerajsız kabul ediyorum). O zaman ihtiyaç gücü 550+26,327=576,37kVA yaklaşık 580kVA start gücü çıkar jeneratör gücü belirlenirken hesap edilen gücün en az % 20 fazlası alınır bu durumda ihtiyaç olan jeneratör gücü 696kVA yani 700kVA çıkar.
Yani jeneratör devreye girdiğinde en fazla kaç tane klima aynı anda devreye girecekse start güçleri hesaba katılarak jeneratör gücü belirlenmelidir. Jeneratörlerin adım yükü yani ilk anda üzerine alabileceği güç değeri vardır bunu almayı düşündüğünüz markanın satış temsilcisinden öğrenebilirsiniz, jeneratör gücünü belirlemek için ücretsiz keşif de yaparlar.

Not:
Bu nedenle ; Sırf demerajdan dolayı jeneratör gücünü büyük seçmek yerine tüketiciler yükü mümkünse jeneratöre kademeli olarak verme yoluna giderler.

Kafan çok karışmış. O yüzden oldukça kısa ve öz anlatmaya çalışacağım.
Üç fazlı sistemde üç fazdan çekilen akım eşit ve her fazda 40A ise görünür güç;
S=1,732x380x40
S=26327VA yani 26,327kVA'dır.

Senin 110 adet 2500VA'lik klima gücün toplamda 275000VA yani 275kVA yapar. Ayrıca her fazda 40A ilaven var bunuda eklersek toplam gücün;
S=26,327+275
S=301,37kVA çıkar.

Ancak uygulamada durum böyle değildir;

Jeneratör seçimine gelirsek klimaların kalkış anında çektiği demeraj akımı neticesi start watt gücü vardır. Bu klima gücünün min 2 katı kadardır. Yani senin her 2,5kVA'lık klimanın start gücünü 5kVA olarak düşünmen gerekir. Jeneratör çalıştığında tüm klimalar açıksa 110x5=550kVA'lık bir start gücü demek olur buna 40A'lik yüküde eklersek (ki bu 40A'i rezistif yük demerajsız kabul ediyorum). O zaman ihtiyaç gücü 550+26,327=576,37kVA yaklaşık 580kVA start gücü çıkar jeneratör gücü belirlenirken hesap edilen gücün en az % 20 fazlası alınır bu durumda ihtiyaç olan jeneratör gücü 696kVA yani 700kVA çıkar.
Yani jeneratör devreye girdiğinde en fazla kaç tane klima aynı anda devreye girecekse start güçleri hesaba katılarak jeneratör gücü belirlenmelidir. Jeneratörlerin adım yükü yani ilk anda üzerine alabileceği güç değeri vardır bunu almayı düşündüğünüz markanın satış temsilcisinden öğrenebilirsiniz, jeneratör gücünü belirlemek için ücretsiz keşif de yaparlar.

Not:
Bu nedenle ; Sırf demerajdan dolayı jeneratör gücünü büyük seçmek yerine tüketiciler yükü mümkünse jeneratöre kademeli olarak verme yoluna giderler.

sayın üstadım öncelikle ilgin ve cevabın için teşekkürler.
şimdi yukarıda yaptıgınız ilk hesapta akım değeri olarak 40A olarak alıp 26kVA'lik bir güç bulmuşsunuz. yanıılmıyorsam bu faz başına düşen güç degil toplam güç. bu benim kafama takılan tüm problemleri çözmeye yetti diyebilirim teşekkürler hocam sağolun varolun.

sayın üstadım şimdi kafama birşey daha takıldı. klimalar ortalama olarak 2,5kVA güç tüketirmi gerçekten.(18000 BTU için)
birde klimalarda kondasatör bulunmuyormu bunların cos degerleri nedir?
yine klimaları 2,5kVA den hesaplayacak olursak ve ilk hareket anında 5kVA'lik bir güce ihtiyacı olacagını düşünürsek buradan hareketle aşagıdaki mantıgı yürütmemiz yanlış mı olur acaba?
şimdi 275kVA+150kVA=425kVA jeneratör 1 saat süreyle %10 fazla yükle çalışabileceginide göz önüne alırsak bu jeneratörler bie toplam 425+42,5=467,5kVA güç verir. 26kVA abit yükümüzü bu degerden düşecek olursak 467,5-26=441,5kVA gücü klimalar için kullanabiliriz. klimalar ilk harekete geçtigi sırada 5kVA güce ihtiyaç duyacagından biz bu durumda 441,5/5=88 adet klimayı harekete geçirebiliriz. burada 22 adet kiimamıza 3 dakika geç enerji gönderecek olursak. 3 dakika içinde 88 klimamız devreye girer ve 88*2,5=220kVA gücü kullanır ve 22 klimamızda 3 dakika sonra 22*5=110kVA güç ister bizden ve 3. dakikada bizden istenen güç toplam 220+110+26=356kVA olur. bizdeki jeneratörlerin gücüde 425kVA oldugundan sistem sorunsuz çalışır gibi görünüyor. hatta 6. dakikada bu 22 jeneratörde standart çalışma düzeyine ulaşarak 22*2,5=55kVA güc ister ve 55kVA güçte boşa çıkar ve 6. dakikanın sonunda bizden toplam 301kVA olur. bununda %20 fazlasının hesaplayacak olursak 360kVA olur. buda demek olmaz mı ki 425kVA sıkıntısız bir şekilde çalıştırı bu sistemi.

Jeneratör üretici firmanın yetkili servisinden jeneratörünüzün adım yükünü öğreniniz.Jeneratör adım yük değeri çok önemlidir 425kVA jeneratörde bu değer 200kVA hatta altı bile olabilir. 1 adet klimanızın demeraj akımını kaliteli bir pensampermetre ile belirleyin, normal çalışma akımınıda belirleyin(Bunu yapamıyorsanız klima üreticisinin yetkili servisi ile görüşüp gerçek değerleri alınız). Kafadan verdiğimiz değerlerle yaklaşık hesaplar yapmaktan kaçının. Yükü jeneratöre mümkün olduğunça bölüp kademeli olarak verin. Jeneratörünüzün adım yükünü yetkili servisten öğrenirken aldığınız verileri ve yaptığınız hesapları belirtip teyit alın. Böylelikle en sağlıklı kararı vermiş olacaksınız.

hocam şimdi haklısınız da bende bilgilenmek amacıyla bir kaç soru sordum eğer bilginiz varsa cevaplayabilirseniz çok makbule geçer teşellürler

hocam şimdi haklısınız da bende bilgilenmek amacıyla bir kaç soru sordum eğer bilginiz varsa cevaplayabilirseniz çok makbule geçer teşellürler

Verdiğin bilgiler(datalar) afaki olduğu için;
Klimanın çektiği akımı,demeraj akımını bilmiyorsun,jeneratör adım yükünü bilmiyorsun,jeneratör devreye girdiğinde kaç tane klima devreye girecek 110'nuda hazır asker gibi bekliyor mu bilmiyorsun bu kadar bilinmeyenle;
benim diyeceklerim bir önceki mesajda belirttiğim şekildedir. Son sözüm budur.

Son düzenleme:
başka cevap verecek babayiğit yokmu

sayın scorpion eyes cok net acıklama yapmış bütün kılımaların devrede olduğunu düşünürseniz janarötün kav sı ortada. kılımaların ihtiyac duyulanlar haricinde diğerlerini jenenrötör devresinden ayıran kumanda tesisatı yapmayı düşünürmüsünüz buşekilde 70 kılımanın 50 sini devre dışı bıraktım konuya bu şekilde yaklaşırsanız daha piratik cözümler üretilir sayın scorpion eyes i yabana atmayın.

şimdi sayın scorpion eyes'i yabana attığım yok ellbetteki ama merak ettigim sorulara cevap bulamadım şimdi bir jeneratör firmasıyla irtibata geçip degeri belirlemek benim için de en rahat yol elbette ama ben bilgilenmek istiyorum. amacım kendiminde konuylu ilgili bir çözümünün olması yani klasik memur olmak istemiyorum açıkcası. ilerdede karşıma çıkar bilmek iyidir diye düşünüyorum. böyle düşündüğümden sorularıma cevap bulamadım sadece biryerlere yönlendirildim benim istedigim bu degil elbetteki

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri