Kaçak Akım Koruma Anahtarı Hakkında

povulon

Üye
Merhaba

4 kutuplu kaçak akım koruma anahtarı kullanacağım makinede

makine yaklaşık 30 A tam güç çalıştığında çekiyor

akım koruma anahtarları 25 A , 40 A , 63 A ve ötesi şeklinde artarak devam ediyor

burda 40 A kullanmam gerekiyor birde 30 mA ve 300 mA diye bir akım değeri var bu nedir bunu soracaktım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kaçak akım koruma şalterini makinenin besleme girrşinden sonra gelecek şekilde uçları direk buna giryiorum sonra bunun çıkışından r s t fazı gerekli yerlere bağlıyorum . Yani bu malzeme ilk girdiği noktada olacak ?? öylemi ?

İnşallah birisi şalterden çıkıp kaçak akıma bağladığın uçları ellemez.

kaçak akım koruma şalterini makinenin besleme girrşinden sonra gelecek şekilde uçları direk buna giryiorum sonra bunun çıkışından r s t fazı gerekli yerlere bağlıyorum . Yani bu malzeme ilk girdiği noktada olacak ?? öylemi ?

300mA röleler sayacın olduğu panoda olur.
30 mA röleler ise her tali panoda uygun amparajda 1 er adet hat girişinde monte edilir.

Ana pano nuzda 300mA kaçak akım olacak makinenin beslendiği tali pano da 30mA kaçak akım olacak ancak burada dikkat etmeniz gereken makineye uygun seride kaçak akım kullanmanız.Birde önce kaçak akıma elektrik kablosunu girin sonra sigortaya girin makinede kısa devre olursa sigorta açsın!Unutmayın kaçak akım sigorta değildir ve sigorta gibi koruma yapmaz üstünde yazan 25A-40A gibi değerler kaçak akımın kontaklarının maksimum dayanacağı akım değeridir!

4 kutuplu 40 Amper 30 mA kaçak akım rölesi kullanmalısın. Çünkü sen makinada insan hayatını koruyacaksın. Ancak dikkat etmen gereken daha başka bir konu ise sistemdir. Eğer toprak iletkenin ile nötr iletkenin ayrı değil ise KAKRı hiç çalıştıramazsın. Bu yüzden nötr-toprak ayrı olmak zorundadır. Eğer dağıtım şirketinden elektrik alıyorsanız ve sistemde Nötr-Toprak sıfırlaması yoksa zaten ayrık bir sistemin vardır ve sorunsuz bağlarsın. Buna TT sistem denir. Eğer Nötr-Toprak sıfırlaması var ve TT sistem ise sıfırlamayı kaldırıp(bağlantılı yerden söküp) makineye yine Nötr-Toprak ayrıştırmasını yapıp bağlamalısın.

Fabrikanın büyüklüğünü bilmiyorum ama eğer trafo müşterisi iseniz durum TN sistem olacağından KAKR gerekir yada gerekmezi hesaplamaya kadar gideceğinden şimdilik bu kadar bilgi sanırım işinizi görür.

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri