Kaç Amper?

xxsinsixx

Üye
ARKADAŞLAR AKIM HESABI FORMULUNU ARAŞTIRDIM FORUMDA
AMA HEP FARKLI CEVAPLAR İLE KARŞILAŞTIM.
FORMÜLÜ İLE AÇIKLAYA BİLECEK ARKADAŞIMIZ VARMI ACABA ?
yani belirli bir gücüm var buna kaçak akım rölesi takmak istiyorum
mesela güç 57.287W
formül ile açıklayıcı bir şekilde izah edicek olan arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim
iyi akşamlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaçak akım rölesi seçiminde,motor akımının rolü yoktur.İnsan koruması için 30 mA lik olması gerekir.25 amper,30 mA lik kaçak akım takmanız yeterlidir.Cihazınız büyük güçlü ise,trifaze veya monofaze hesaplarından yararlanarak,akım değerini tesbit edersiniz.Bu formülleri heryerde bulabilirsiniz.

Kaçak akım rölesi hata akım değerinin güç ile doğrudan ilişkisini soruyorsan böyle bir ilişki yok. Personel güvenliği için 30mA, yangın riski için ise 300mA'lik kaçak akım röleleri kullanılır. Bunlar standart değerler.

Kaçak akım rölesinin anma akım değerini ise I = P/1,73 x U x CosFi formlünden bulabilirsin.

Eğer personel güvenliğini düşünüyorsan anma akım değeri ne olursa olsun, arıza akım değeri 30mA olacaktır.

Kolay gelsin.

peki kesit hesabında bu formülü kullanıyorum ve bu sonucu elde ediyorum doğrumudur sizce ?

%e=0,0124 x25 x 26,822/4 %e=0,0831482 < %3 Buna göre Kullanmam gereken kablo 10 luk ? doğrumudur.

ve sigorta amper hesabında ise cosfi değerine gerek varmı ki murat abi biliyorsun sistemde çalışan her hangi bir motor yok sadece 2 tane basif güç te 3 fazlı motor var kapı için onunda gücü epey az

Güç katsayısını biliyorsan akımı bul daha sonra alttaki tablo ve benzeri tablolar ile hangi kabloyu kullanacağını seçebilirsin.
Yada en sağlamı pensampermetre ile akımı ölç.

peki kesit hesabında bu formülü kullanıyorum ve bu sonucu elde ediyorum doğrumudur sizce ?

%e=0,0124 x25 x 26,822/4 %e=0,0831482 < %3 Buna göre Kullanmam gereken kablo 10 luk ? doğrumudur.

ve sigorta amper hesabında ise cosfi değerine gerek varmı ki murat abi biliyorsun sistemde çalışan her hangi bir motor yok sadece 2 tane basif güç te 3 fazlı motor var kapı için onunda gücü epey az

%e=0,0124xLxN / S

L:Kablo mesafesi birimi metre
N:Talep güç birimi kilowatt
S:Kablo kesiti birimi mm²

Formül böyle, senin hesabında doğru lakin güç değerini kW cinsinden almalısın. Burdan giderek 26.822W güç için 25m mesafede %0,831 gerilim düşümü ile 10mm2 kablo kullanman da sıkıntı yok. Akım hesabında ise 26.822W yaklaşık 50 amper akım demek, bu açıdanda 10mm2 kablonun sıkıntısı olmaz.

Cosfi konusuna gelince 26.822 değeri bildiğim kadarıyla W cinsindedndir VA değil. Dolayısıyla akım hesabı yaparken yaklaşık bile olsa bir Cosfi değeri koyman gerekir.

Birde şunu hatırlatmak isterim, bildiğin gibi kablo kesitleri de sigorta değerleri de bir takım standart değerlere sahipler. Yani kablo ya 2,5mm2'dir ya da 4 mm2. 3,67mm2 kablo yoktur. Senin değerlerinde illa sınırda olmak zorunda değil, hep bir üste yuvarlamaktan korkma. Sınırda değerler, beklenmedik durumlarda seni sıkıntıya sokar, bir üst değer atacak bir merminin olması manasına gelir.
Eğer kablo 10mm2 çıktı ama Cosfi 0,8 değil, 0,75 olursa sınırı zorluyorsa yahut ihtimali var ise hiç düşünme 16mm2 kabloya geç. Sonuçta yeni bir sistem kuruyorsun.

peki murat abi cosfi değerini (( ağır yükler hariç ağır yükten kastım, motorlar vb.)) normal evlerde yada apartmanlarda dairelerde standart olarak ne girmem gerekir ? ve bunun hakkında bir tablo mevcutmu sizde ?

P=V.I
bu formülde P wat (güç), V volt , I amper.
V= I . R
bu formülde ise V volt, I akım R ise direnç oldugundan, yani
P= I².R olur buna göre gerekli devre elemanlarını hesaplaya bilirsin...

kaçak akım rölelerinde bir kontak akımı birde koruma akımı vardır.
eger personel korunacakca koruma akımı 30mA olan bir kaçak akım rölesi ve sistemin çekeceği
nominal akıma görede kontak akımı seçimi yapman gerekir.

peki murat abi cosfi değerini (( ağır yükler hariç ağır yükten kastım, motorlar vb.)) normal evlerde yada apartmanlarda dairelerde standart olarak ne girmem gerekir ? ve bunun hakkında bir tablo mevcutmu sizde ?

Belki hazırlanmış genel kullanıma yönelik güncel cihazların Cosfi değerlerini gösteren bir liste vardır ama bende yok. Malum şimdi alıcılar çeşitlendi.

Benim uyguladığım, kötü durum diyebileceğim 0,8 değerini kullanmak şeklinde, ince hesaplar yapmayacaksan işe yarıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri