Kısa devre test

onebadboy

Üye
Herkese Günaydın!

A.G güç panoları üretimi yapmaktayız panolarımızda T.S.E standartları gereği 2,5 kA kısa devre testi yapıyoruz. Ancak yeni bir test cihazına ihtiyacımız var internette araştırdım ancak tatmin edici bir firma bulamadım hatta hiç bulamadım diyebilirim. Bu cihazı kullanan bilgisi olan arkadaşlar nerden temin edebilirim kriterlerim ne olmalıdır yardım ederlerse sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
hocam bununla ilgili TSE size yardımcı olur. Bizim de benzer bir sıkıntımız oldu, TSE görevlileri cihazı nereden bulabileceğimiz konusunda yardımcı oldular.
Amaç sadece 2500 amper geçirmek ise, kaplamacıların kullandığı redresörlerden bir şeyler yapabilirsiniz.12 volt açık evre gerilimine kadar gerilimi artar.2500 amper (DC) verebilirler. Tabii testin şartlarını bilmediğimden, ne desem de boş. 2500 amper sağlayan (DC) bir güç kaynağı işimi görür derseniz, bu kaplamacı redresörlerinden yararlanabilirsiniz.
MERSAN firmasını, satış sonrası destek açısından öneririm.
Eğer gerilim önemli değil, sadece akım geçirmem önemli derseniz, 3 kva lık bir trafo bulup, giriş gerilimini oto trafo ile kısarak, örneğin 0,5 çıkış gerilimi elde edersiniz ve 2500 amper akıtırsınız.
Yine de hem testte, hem daha sonrasında başım ağrımasın derseniz, varsa bu iş için özel yapılmış cihaz en iyisidir.

2,5 kv yalıtım(KISA DEVRE DAYANIM TEST) test cihazı internet üzerinden almamanızı tavsiye ederim alınan ürün uzak doğu menşeeli olmamasında fayda var tamir ve Bakım gerektiğinde bu çok zorlaşıyor dolayısı ile yalıtım test cihazınızı bulunduğunuz şehirde test cihazı imalatı yapan firmalar var ise onlara yaptırın bizde kore malı (SAKO) var sürekli arıza veriyor oysa daha eski el yapımı yalıtım test cihazı daha ilk gün ki gibi arıza vermeden çalışıyor arıza olduğunda imalatçısına gidip derdimizi anlatıp sorunu halledebiliyoruz oysa uzak doğu malları tamir şansı ve sorunlarını çözmek hem zor hem de vakit alıcı.önemli olan 1 dk zaman ayarı olan 0-100mA arasında kaçak göstersin sizin için yeterli olacaktır günümüz şartlarında teknolojik test cihazlarından görüntüsüne aldanıp almamanızı tavsiye ederim yinede seçim sizin kolay gelsin

sayın onebadboy konuyu yanlış anlamış olabilirim ama yinede affınıza sığınarak sormak istedim AG pano imalatın da 2.5 kA test niçin yapıyorsunuz bu sizin panonuzun TİP TEST leri ile ilgili 1 defaya mahsus olamak üzere panolarınızı akredite test labarotuarında test yaptırıp (imalatınızda bulunan her kVA için) belge aldığınız takdirde işinizi halletmiş olursunuz her yıl bu belgeyi güncellersiniz ayrıca 2.5kA değil her kvA nın değeri(kA) farklıdır.Sizin bahsettiğiniz RUTİN TEST lerde 2.5 kA değil de 2.5kV demek istediniz onu merak ettim

sayın onebadboy konuyu yanlış anlamış olabilirim ama yinede affınıza sığınarak sormak istedim AG pano imalatın da 2.5 kA test niçin yapıyorsunuz bu sizin panonuzun TİP TEST leri ile ilgili 1 defaya mahsus olamak üzere panolarınızı akredite test labarotuarında test yaptırıp (imalatınızda bulunan her kVA için) belge aldığınız takdirde işinizi halletmiş olursunuz her yıl bu belgeyi güncellersiniz ayrıca 2.5kA değil her kvA nın değeri(kA) farklıdır.Sizin bahsettiğiniz RUTİN TEST lerde 2.5 kA değil de 2.5kV demek istediniz onu merak ettim
Yeni TSE şartlarından biri bu cihazın kullanılmasından ziyade bulunmasını şart koştular yanlışımı düzelttiğin için teşekkür ederim dediğin gibi 2,5 kV izolasyon testi olacak bu konuyu açarken biraz acele yazmıştım ilginiz için teşekkür ederim.

İyi akşamlar.Firmamiz bu testleri 61439 standardina göre Akredite olarak gerçekleştirmektedir.
Konu ile ilgili olarak www.lvt.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri