Kümesimde kullanmak için güneş paneli

gablocu

Üye
Herkese merhaba;
Aranıza yeni katıldım. Ben 80 m2 tavuk kümesimde geceleri tavukların sularını içmesi ve yem falan yemeleri için bir sistem yapmak istiyorum. Çok aydınlık olmayacak sadece loş kırmızı bir ışık yanacak yani çok çok profesyonel bir sistem olması şart değil.
Gündüz enerji depolayacak gece sabaha kadar yanacak. Hazır sistemlerden almak istemiyorum hem kendimi geliştirmek hemde kendim yapmış olmak zevk almak istiyorum.

Bana anlatırken neredeyse elektrik ve elektronikten hiç anlamayan birine anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.
1 ya da 2 adet lamba yakacağım.

Şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Abim insan nerden başlayacağını bilemiyor. Elektrik elektronik motorlar ve mekanik konularına biraz çalışmanız ve ufak deneylerle başlamanız size fayda verir. İstediğiniz şey yapmanın çok zevkli ama sabır gerektiren bir süreç olacağını düşünüyorum. Öyle burdan 3 5 satırla anlatılacak bişey olmadığını düşünüyorum.
Uğraşırsan yaparsın....

Erkan1525 arkadaşa katılmıyorum . Google da bir metrekareye ne kadar ışık vermeniz gerektiğini araştırın. Sonra 80 m2 ile çarpın. Bunu da gece kaç saat aydınlatma yapacaksanız onunla çarpın . Bulduğunuz Değeri 6 ya bölüp panel gücünüzü bulun . Ona göre panel alın . Bir tane de 10-20 amper şarj kontrol ünitesi alırsanız uygun akü de temin ettiniz mi sistem tamamdır. Kimseye sormanıza gerek yok şu aşamada. Fazlası ile bilgi var nette.

Bencede @Haldun1 beye katiliyorum.

Yukunuz bulunur kac saat ve bulutlu gunleride hesaplayarak aku kapasitesi cikartilir akuye gorede sarj regulatoru ve panel gunucu bulabilirsiniz.

yapacaginiz sistem enerji santrali olmayacagi icin bir kac hesapla sonuca ulasirsi iz.

Erkan1525 arkadaşa katılmıyorum . Google da bir metrekareye ne kadar ışık vermeniz gerektiğini araştırın. Sonra 80 m2 ile çarpın. Bunu da gece kaç saat aydınlatma yapacaksanız onunla çarpın . Bulduğunuz Değeri 6 ya bölüp panel gücünüzü bulun . Ona göre panel alın . Bir tane de 10-20 amper şarj kontrol ünitesi alırsanız uygun akü de temin ettiniz mi sistem tamamdır. Kimseye sormanıza gerek yok şu aşamada. Fazlası ile bilgi var nette.
Bencede @Haldun1 beye katiliyorum.

Yukunuz bulunur kac saat ve bulutlu gunleride hesaplayarak aku kapasitesi cikartilir akuye gorede sarj regulatoru ve panel gunucu bulabilirsiniz.

yapacaginiz sistem enerji santrali olmayacagi icin bir kac hesapla sonuca ulasirsi iz.
Çok teşekkür ederim yapıcı yaklaşımınızdan dolayı.
Google da kısa bir araştırma yaptım tavuk kümesleri için m2 3 watt olması gerektiğini söylemişler ama bu 3 watt tavukların geceyi gündüz sanması için sanırım yani geceleride yem yiyip yumurta yapması amaçlı olsa gerek oysa ben alacakaranlıktan biraz daha aydınlık olsun yeter diyorum. Ben 1 watt olarak ele alayım 80m2x1= 80 Waatt
Akşam 7 den sabah 6'ya kadar aydınlatsın istiyorum o da 11 saat yapıyor.
80X11=880 ? Bu değerin adı ne? Ben neyi buldum
880/6=146,6 ? Neden 6'ya böldüm 6'ya bölerek panel gücünü ne cinsinden buldum?
Bunlara cevap aldığım zaman hem yaptığım şeyi anlamış hemde öğrenmiş olacağım ve sonrasına ona göre devam edeceğim.

İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.

Kardeş bende bahçemdeki kümese bu dediğinizden Yaptım . Benim kümesim sadece 1,20 m2 :) . İçine de 0,50 Watt lık led koydum. Bence yeterli bir aydınlatma oldu .her neyse sizin sorunuza geleyim . 880 Watt buldunuz gecelik ihtiyacınızı . Bu ihtiyacınızı gündüz 6 saatlik bir Güneşlenme ile temin edeceğinizi varsaydığınız için de 6 ya böldünüz. Yine Watt cinsinden panel gücünüzü bulmuş oldunuz

Abi açıklaman on numara çok kolay anlaşılır olmuş çok teşekkür ederim. Dün kümes yanında değildim bugün geldim normal ampul vardı geceleri yaktığım ona baktım 40 watt ampul ama bu ampul içeriyi fazla aydınlatıyor bu da hayvanlar için iyi değil yani en azından ben öyle düşünüyorum doğal yaşamlarını bozmak istemiyorum gece ve gündüzü bilsinler istiyorum.
Ben toplam ışık ihtiyacımın 10 watt lık bir ampul ile çözüleceği kanaatine vardım.

10x11=110 watt gecelik ihtiyaç
110/6=18,33 watt panele ihtiyacım var.

Şimdi abi
20 watt panel olarak http://urun.gittigidiyor.com/ev-ele...kristal-gunes-paneli-solar-pv-panel-271373428 bunu aldım diyelim
Buradan elde ettiğim elektriği depolamak için ihtiyacım olan akünün depolama kapasitesini neye göre hesaplamalıyım?

Hava yağmurlu bulutlu vs olabilir 2 gün (yani gece yetecek kadar) kapasiteli olmalı.
Birde akşam 7 de yanıp sabah 6 da sönecek şekilde nasıl bir anahtarlama yapmalıyım

http://s.aliexpress.com/JzMjiMFR buna benzer bir adet alın. Bağlantısı kolay. Bu akşam hava kararınca lambanızı yakar , sabah otomatik söndürür . Akünüzü kontrol eder , akü dolunca şarjı keser , akü nün Zararlı derece de deşarj Olmasını önler vs vs . Gerekli Akü kapasitesini siz hesaplayabilirsiniz artık eminim :)

Panel 20 wat yetmez 110 wat=10 amper yaklaşık eder 20 w panel 6 saatte en çok 6 amper doldurur akünü sen en az 40 w al (bana sorarsan 50-60 w daha garanti yarın ışık az gelse 7 w bir ampul alırsın) 30-40 amper jel akü ve gece saat ayarlı bir şarjkontrol cihazı al lambalarıda 12 v ile çalışan led ampullerden al 7-9 w saatte 0, 5 amper harcıyor gece kendi yansın gündüz sönsün not:20w panel 18 volt ürettiği için saatte 1 , 2 amper üretir ama güneş tepedeyken yani genel hesapta 1 amper saatteverir yukarda 110 w 10 amper dedim vatı akü voltuna bölüp aküden çekilen amperi buluyoz panelin gücünüde 18 e bölüyoz şarj kontrol cihazı mesela epsolar ls 1024 olabilir hava kararınca yanar aydınlanınca söner

Son düzenleme:
Abi açıklaman on numara çok kolay anlaşılır olmuş çok teşekkür ederim. Dün kümes yanında değildim bugün geldim normal ampul vardı geceleri yaktığım ona baktım 40 watt ampul ama bu ampul içeriyi fazla aydınlatıyor bu da hayvanlar için iyi değil yani en azından ben öyle düşünüyorum doğal yaşamlarını bozmak istemiyorum gece ve gündüzü bilsinler istiyorum.
Ben toplam ışık ihtiyacımın 10 watt lık bir ampul ile çözüleceği kanaatine vardım.
HATALI DÜZELTME
10x11=110 watt gecelik ihtiyaç 10WATT AMPUL X 80M2 = 800 WAAT X 11 SAAT = 8800W
110/6=18,33 watt panele ihtiyacım var. 8800WATT / 6 SAAT = 1466 WATT PANEL GÜCÜ

Şimdi abi
20 watt panel olarak http://urun.gittigidiyor.com/ev-ele...kristal-gunes-paneli-solar-pv-panel-271373428 bunu aldım diyelim
Buradan elde ettiğim elektriği depolamak için ihtiyacım olan akünün depolama kapasitesini neye göre hesaplamalıyım?

Hava yağmurlu bulutlu vs olabilir 2 gün (yani gece yetecek kadar) kapasiteli olmalı.
Birde akşam 7 de yanıp sabah 6 da sönecek şekilde nasıl bir anahtarlama yapmalıyım

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri