Küçük İcatlar

Bunu nette birisinde gördüm başkalarının da işine yarayabilir. Çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Boyutu istenilen şekilde yapılabilir. İki adet timsah ağız ve 20 - 30 cm 1,5 - 2,5 tek damarlı bakır tel. İstediğiniz parmağınıza takılabilecek çapta elle veya bir ilaç tüpü v.s. üzerine sararak şekil verirsiniz.
Benim işime yarıyor size de yarayabilir.
DSCN0157.JPG

Ben eskiden akü ve kalem pil veya farklı laptop pili ile kalem pil ekleyerek laptop çalıştırıma konusu görmüştüm bulursam yine eklerim.

Bir deneme sonucunu paylaşıyorum. Arızalı diye çıkarılan otomobil indiksiyon bobinine 13 volt ac verdim çıkışında 605 volt ölçtüm. Dc çalışma gibi yüksek gerilim çıkmadı. Dc verince 1-2 mm den atlama oluyor voltajı ölçmedim. Belki arızalı da olabilir gerilimler sanki düşük.

Devrede meksefe yani kondanstör olmalıdır yoksa çok yüksek voltaj alınmaz. Deger 330-470nf 400v cıvarında olabilir

Bir deneme sonucunu paylaşıyorum. Arızalı diye çıkarılan otomobil indiksiyon bobinine 13 volt ac verdim çıkışında 605 volt ölçtüm. Dc çalışma gibi yüksek gerilim çıkmadı. Dc verince 1-2 mm den atlama oluyor voltajı ölçmedim. Belki arızalı da olabilir gerilimler sanki düşük.
Evet düşük içten sargı kısa devresi olmuş gibi, mümkünse benzer boyuttaki başka bobinin omaj değerlerini al, olmadı kullanayım dersen çıkışına voltaj katlayıcı devresi kullanarak 2. baharı yaşat :).

Şimdilik kenara attım daha sonra bakacağım.

Yeni uyguladığım tabanca havya ucu denemesi. Bakır iletken ile havya ucunu yenilerim. Genelde 1,5 ile yaparım 2,5 biraz yavaş ısınıyor. Bu sefer iki katı uzunlukta 0,75mm ile ikiye katlayarak yaptım. Yan yana iki uç oldu bu sayede aynı anda iki ayağı birden ısıtıp kolayca devreden malzemeyi sökebilyorum. Hoşuma gitti bir tarafıyla veya iki uçla beraber lehimleme de yapabiliyorum. Uca şekil verip entegreleride kolayca sökebilirsiniz. Arada boşluk oldumu teller yüksek akımdan dolayı titreşip zırıltı da yapıyor manyetik etkiyide görebiliyorsunuz. Tavsiye edrim yedek bir ucunuz da bu şekilde olsun başka bir çok işede yarayabilir. Fırsat bulabilirsem resimde ekleyebilirim. Yapanlar da ekleyebilir.

Smd söküp lehimleme için uygun olur bu yapı, tabanca havya ile. Yıllar önce bir konuda yazmıştım uçlar arasına iğne getirip salınım yapmasına şahit olduğumu sonra tornavida d akullandım :) alet demanyetize amaçlı kullanın ;).

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri