Köprü diyot

Yanlış biliyorsunuz. Voltaj düşmez, aksine tepe değerine yükselir. Şöyle ki: 24V AC ölçtüğünüz gerilim aslında etkin değerdir. Yani tepe değeri*0.707=24V buradan tepe değerini bulduğunuzda 24/0.707=34V okursunuz. Tabi bu değer hiç akım çekmezseniz geçerlidir. Ayrıca burada 1.4V diyotlarda meydana gelen gerilim düşümü hesaba katılmamıştır.
yanlış veya eksik biliyorsunuz köprü ucunda kondanstör varsa dediğiniz gibi olur yoksa çıkış gerilimi giriş geriliminin 0,9 katı olur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tepe değerine yükselir dediğime göre kondansatör bağlanmış olduğunu varsaydığımız anlaşılıyor herhalde. Zaten standart olan uygulama da bu değil mi?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

kopru diyot voltajı yukseltır düşürmez ama DC voltaji tek diyottan geçırırsen 0.7 volt düşer yukseltır bır örnek vereyim televızyonlarda kaskat var diyotlarla 125 sanırın oyle 25.000 volta çıkarıyor burada dıyot kondansatör voltaj katlanıyor kopru dıyottada benzerı olur başka bir örnek AC220 kopru dıyotla doğrultursan DC 310 volt çikar

kopru diyot voltajı yukseltır düşürmez ama DC voltaji tek diyottan geçırırsen 0.7 volt düşer yukseltır bır örnek vereyim televızyonlarda kaskat var diyotlarla 125 sanırın oyle 25.000 volta çıkarıyor burada dıyot kondansatör voltaj katlanıyor kopru dıyottada benzerı olur başka bir örnek AC220 kopru dıyotla doğrultursan DC 310 volt çikar

vinç kumanda panosu AC 24 volt köprü diyota giriyor köprü diyot çıkışı DC 24 volt kontaktöre giriyor AC 24ü DC 24 e çeviriyor belki DC çıkış 22 veya 26 volttur ben öyle anladın devrede kondansatör falan yok

merhaba kontaktor AC DC ye çevirmez oradaki işlem ben elektronikçiyim elektrik konusunda uzman arkadaşların fikrini al bence benım fikrımı sorarsan kontaktor bobinine DC vermekle AC dekı tıtreşımlerı yok etmek sanırım vincin elektromanyetik frenleme işini yapıyor bu sistem kondansatör koymamalarındakı sebep kontaktoru çekıp bıraktığında zamanlama yapmasın şunuda ılave edeyım ben kondansatör koydum vinç frenleme sistemındekı DC voltaja 470 mfarad 63 volt kondansatör koydum uzun zaman oldu bir mermer ocağında raylı vinçtı arızaya gıttım sorun kopru diyotta çıkmıştı yanı yarım dalga geçırıyordu frenlerı tam kavramıyordu hem kopru diyotu değıştırdım dedığın gıbı kondansatör yoktu koydum sorunda çıkmadı çokta güzel çalıştı kolay gelsın

Köprü diyot voltajı düşürmez görevi ac yi dc ye çevirmektir. Üzerinden geçen akıma göre diyotta 0,7 ile 1 volt arasında gerilim düşer. toranaga73 açıklamış kondansatör kullanmazsanız köprü diyottan sonra 0.9 katı gerilim alırsınız. 1,41 ile 2 volt arasında da köprü diyot üzerinde düşer. Kondansatör kullanırsanız 1.41 katı maksimum değerini görürsünüz bu değerde yük durumuna göre kondansatörsüz voltaja kadar düşebilir.

Diyotlar;tek veya köprü olarak kullanıldığında AC. gerilimi DC. gerilime çevirmez.Genelde herkes böyle der,böyle yazar.Tek diyot kullanıldığında ve kondansatör bağlı değilken,diyot + ucunda 25 HZ. AC. gerilim görülür.Köprü uygulamada 100 HZ. AC. gerilim görülür.Osiloskop kullanmayan bu olayı göremez.Şimdi kondansatörün süper görevi başlıyor.Diyot çıkışlarına bağlanan elektrolitik kondansatör AC.periyotlarını aralarındaki boşlukları öyle doldurur ki bize DC. dediğimiz gerilimi verir.Esas olarak gerilimi kondansatör DC. yapar.Gelgelelim biz diyotla doğrultup diye yazmaya ve söylemeye devam ediyoruz....edeceğiz.Kolay gelsin.

merhaba kontaktor ac dc ye çevirmez oradaki işlem ben elektronikçiyim elektrik konusunda uzman arkadaşların fikrini al bence benım fikrımı sorarsan kontaktor bobinine dc vermekle ac dekı tıtreşımlerı yok etmek sanırım vincin elektromanyetik frenleme işini yapıyor bu sistem kondansatör koymamalarındakı sebep kontaktoru çekıp bıraktığında zamanlama yapmasın şunuda ılave edeyım ben kondansatör koydum vinç frenleme sistemındekı dc voltaja 470 mfarad 63 volt kondansatör koydum uzun zaman oldu bir mermer ocağında raylı vinçtı arızaya gıttım sorun kopru diyotta çıkmıştı yanı yarım dalga geçırıyordu frenlerı tam kavramıyordu hem kopru diyotu değıştırdım dedığın gıbı kondansatör yoktu koydum sorunda çıkmadı çokta güzel çalıştı kolay gelsın

sanırım karışık cümleler kullandıgımdan yanlış anlaşıldım elbetteki kontaktörün gerilim çevirme özelliği yok ben kondansatörsüz köprü diyotun dogrultma devresinde ne kadar gerilim düşecegini ve bu düşen gerilimin bir sıkıntı oluşturup oluşturamayacagını ögrenmek istemiştim degerli yorumlarınız için teşekkür ederim

Diyotların 0,7 -1.0 volt arasında gerilim düşürdüğü yazılır,söylenir.Birköprü diyoda 220 volt AC. gerilim uygulandığında kondansatörsüz olarak ölçüldüğünde 180 Volt gerilim ölçülür.Bu nedenle DC. motorların çalışma gerilimleri genel olarak 180 volt civarında üretilir.Uygulamada kondansatör kullanılmaz.Bilginize ve kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri