Jeneratörle beslemede sayaç ölçümü sorunu.

ya her bir dairenin jeneratörü ayrı olacak.

yada jeneratör dairelerin sayaçlarının olduğu yerde sayaç çıkışlarından ayrı ayrı transfer edilecek. (bu konuda Mesut üstad geçtiğimiz günlerde bir konu açmıştı)

yada (bana göre en temizi) jeneratör sadece ortak giderlerin yedek beslemesi için yapılacak. akü ile dolan armatürler vardır daire içlerine 1'er tane bu armatürlerden alırsınız. zaten elektrik sık kesiliyorsa her daire sahibi bir yerden sonra pilli, dinamolu el feneri alacaktır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu konu aslında çoğu insanın dikkat etmediği ama böyle birşey olduğunu farkedincede çözümü çok basit bi mesele. Ben Saatin önüne 1 adet kontaktör ekledim kapalı kontağından Şebeke elektriğini saate ekledim. Açık kontağındanda jeneratör bağlantısını ekledim. A1 ide transfer panosunda 220 çıkışından aldım. Jeneratör çalışınca A1 enerjilenip kontaktör çekince saat kapanıyor elektrik gelince saat açılıp çalışmaya devam ediyor.

Tek abone icin cozum cok basit kontaktor kullanmaya bile gerek yok fakat birden fazla abone olunca is degisiyor.Sn.artisstkumral kapali kontaktan gecirmek riskli bir istir cunku kapali kontaklar guc kontaklari kadar akim tasiyamazlar 've sadece kumanda icindir.Kapalı kontaktörden geçirip yüke bindirirseniz kontakların erime ihtimali çok yüksektir.

Sent from my HTC One using KontrolKalemi Forumu mobile app

Son düzenleme:
Bir
Bu konu aslında çoğu insanın dikkat etmediği ama böyle birşey olduğunu farkedincede çözümü çok basit bi mesele. Ben Saatin önüne 1 adet kontaktör ekledim kapalı kontağından şebeke elektriğini saate ekledim. Açık kontağındanda jeneratör bağlantısını ekledim. A1 ide transfer panosunda 220 çıkışından aldım. Jeneratör çalışınca A1 enerjilenip kontaktör çekince saat kapanıyor elektrik gelince saat açılıp çalışmaya devam ediyor.
Selam fikriniz güzel lakin emodiyator un dediği gibi riskli kritik bir ister evde fırın sohben gibi yüksek amper çeken alıcılar devreye girdiğinde nc koymaktan geçirdiğinigeçirdiğiniz yük kontaktorun kontagini eritir hasar verir onun için sakıncalı bir yol olduğunu düşünüyorum

Yukarıda linkini verdiğim bu konuda tam çözüm üretmiş bulunmaktayım ilgilenen olursa yardımcı olurum

Bu konu aslında çoğu insanın dikkat etmediği ama böyle birşey olduğunu farkedincede çözümü çok basit bi mesele. Ben Saatin önüne 1 adet kontaktör ekledim kapalı kontağından şebeke elektriğini saate ekledim. Açık kontağındanda jeneratör bağlantısını ekledim. A1 ide transfer panosunda 220 çıkışından aldım. Jeneratör çalışınca A1 enerjilenip kontaktör çekince saat kapanıyor elektrik gelince saat açılıp çalışmaya devam ediyor.

Bi şema ekleyebilirmisiniz ?

şuan misafirim var dönücem sami bey yukarı verdiğim linkte bir şema var onu inceleyin isterseniz detayını anlatayım

Şekilde görünen şebeke ve jeneratör yazan kutucuklar transfer kontaktörüdür.Klasik sitemde iki kontaktörün arasına bara ile köprüleme yapılıp bu bara dan da yük tarafına bağlantı verilerek işlem yapılmaktadır.Hem jeneratörden hemde şebeke kontaktörün den gelen enerji aynı hat üzerinden beslendiği için her halükarda saatin girişine enerji gelmektedir.Buda hem şebeke de iken hemde jeneratörde iken sayacın yazmasına neden olmaktadır.Resme dikkat ederseniz aradaki köprüyü iptal edip sayaç çıkışına enerji verdiğim için yük kısmı da enerjinin geliş yönüne göre girişte kaldığından herhangi bir tüketim yapmamaktadır.Sayaç sayısı çoğaldıkça sadece kontaktör sayısını artırarak istediğiniz kadar aboneye enerji verebilirsiniz. Resimdeki bağlantı sadece 6 sayaç için daha fazlası için ufak bir değişiklikle çok daha fazla abone besleyebiliriz.

z3JMEO.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri