jeneratör otomatik çalışma (resimli)

arkadaşlar 12v/24v bir çift kontak röle ile yapabilirsiniz evet resimde gördüğünüz gibi anahtarlı:) jeneratör marş koblolarını sökerek röleye bağladık
3. kontağada aküyü bağlayacaz 1. bağlarsak elektirik varken çalışır elektrik kesildiğinde çalışmaz;)
yani arkadaşlar kısaca röleye voltaj verildiğinde röle birinci kontağa geçer elektrik gidincede 3. kontağa geçerek akü ve marş devreye girecek

12v yada 24v bobin girişi adaptör gibi birşeyle sağlanım sürekli jeneratörün orda Şebeke fişine takılı olacak böylelikle şebeke gittiğinde tak jeneratör çalışacak.kolay gelsin

Ekli dosyalar

• marş.JPG
    marş.JPG
    55.8 KB · Görüntüleme: 1,032
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşım bu işi o kadar kolaymı sanıyorsun.Hadi diyelim elk. kesildi jen. marş bastı fakat motor çalışmadı ne olacak nereye kadar marş basacak.Onu geçtim motor çalıştı ama senin sistemin hala marş basıyor.Bunlarıda düşün derim ben saygılar.

ark.saolasında senin devrende marş motoru devamlı çalışacak o devreye bi zaman rölesi bağlarsan uygun olarak çalışır.

evt arkadaşlar doğru söylüyorsunuz marş sürekli basık kalacaktır (eminbbo) arkadaşımızın dediği gibi zaman rölesi kullanırsak olur.Hepinize teşekkür ederim

zaman rölesi kullanmakta bir çözüm yolu değil motor devrini bir enkoder ile kontrol edip sistemin durdurulması gerekir. enkoder olarak bir endüktif sensörü volant dişlisi üzerine koyup dişlerini saydırabilirsin belli bir hıza ulaşmışsan marş işlemini durdurursun

arkadaşlar dişi mişli uğraşma zaman rolesinin jeneratörün voltajına göre olanını al zaman rolesinin şasesini eğer jeneratörün üzerine sarz dinamosu varsa ikaz lambasına bağla motor çalişirda şarz lambası sondüğünde marş otomatık kapanır kapanmasada zamanı bittiği için zaman rolesi sistemi kapatır biz bunu sürücü kurslarının arabalarına takıyorduk

BİR 220v röle koyarsınız. rölenin bobinine de jeneratörün fazını bağlarsınız.marşa giden + yı da bu rölenin kaplı kontağından dolaştırırsınız...

normal piyasada satılan jeneratör beyni tak rahat et. motoru korur tam otomatik çalışır.motorun hararet ve yag basıncını kontrol eder istediğin gibi programlayabilirsin.

arkadaslar satıcı fırma dahı elektrıkler kesıldıgınde jenarator devreye kesın gırecegının garantısını vermıyor mantık bellı ama o kadar kolay degıl kendım yaptım kullanıyorum ama nekadarda olsa devreye gırmeme ıhtımalı var o yuzden bu ıste bu rısk alınmaz saygılarımla

Bencede bir datakom olayı çözer.hiç uğraşmanın mantığı yok. kolay gelsin arkadaslar.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri