Jeneratör etiket değerindeki cos phi nedir?

Ali_Rıza

Katılımcı Üye
Arkadaşlar jeneratörlerin etiket değerlerinde deki cos phi değeri nedir acaba?
Mesela biz jeneratörü Şebeke olmayan bir yerde devamlı çalıştıracağız.
Continuous güç=500kVA (400kW) yazıyor.

Şimdi (olmaz da) diyelim ki 480kW lık cos phi=1 olan ısıtıcıları beslemek istiyorum. Bu yükü bu jeneratörler continuous olarak besleyemem mi?

Saygılar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Jeneratör etiket değerleri,Cosq = 0,8 itibar edilerek verilir.

Cosq = 1 alıcı karakterli güç ile,500 kw bile çekebilirsiniz.Jeneratörün çalışmasını sınırlayan akımdır.
Etiketteki akım değerini geçmediğiniz sürece sorun yoktur.

Cosq = 1 alıcı karakterli güç ile,500 kw bile çekebilirsiniz.Jeneratörün çalışmasını sınırlayan akımdır.
Etiketteki akım değerini geçmediğiniz sürece sorun yoktur.

Fahri bey;
400kW 400V cos 0.8 de çekilen akım ortalama: 722 A
500kW 400V cos 1 de çekilen akım 903 A

Jeneratörde In akımı zaten cos değerine göre belirlenir. Bu nedenle düşüncelerinize katılmakla beraber 500kW yükünü besler fikri bana abes geldi..

Arkadaşlar jeneratörlerin etiket değerlerinde deki cos phi değeri nedir acaba?
Mesela biz jeneratörü şebeke olmayan bir yerde devamlı çalıştıracağız.
Continuous güç=500kVA (400kW) yazıyor.

Şimdi (olmaz da) diyelim ki 480kW lık cos phi=1 olan ısıtıcıları beslemek istiyorum. Bu yükü bu jeneratörler continuous olarak besleyemem mi?

Saygılar.

Jeneratörlerdeki Continuous ibaresi sürekli yük gücüdür.Kısa süreli yüklenmelerde(marka-modele bağlı olarak)mümkündür.Sorunsuz 400kw lık alıcı çalıştırılabilinir.
Cos 1 (ısıtıcı gibi)olan alıcı besliyorsanız 500kva=500kw olacağından çalıştırabilirsiniz
Biz 400kva Cat jeneratörü 6saat %110 güçle çalıştırdık.sorun çıkmadı

Fahri bey;
400kW 400V cos 0.8 de çekilen akım ortalama: 722 A
500kW 400V cos 1 de çekilen akım 903 A

Jeneratörde In akımı zaten cos değerine göre belirlenir. Bu nedenle düşüncelerinize katılmakla beraber 500kW yükünü besler fikri bana abes geldi..

400kW için
400000/(karekök3 x 400 x cos fi) =
400000/(1,732 x 400 x 0,8) =
400000/5542,56 = 722A

500kW için
500000/(karekök3 x 400 x cos fi) =
500000/(1,732x400x1)=
500000/692,82= 722A

Aynı akımı çekerler. Hesabınızda yanlışlık var.

cos fi sizi pekte ilgilendirmiyor aslında sadece jeneratörün ürettiği enerjinin sinüs eğrisinin açısı yani standart bir sinüs eğrisi verildiği anlamını taşıyor aslında çoğu alternatörlerde öle değildir ama temiz sinüs var anlamında kullanıyoruz .

burda aslolan sizin yükünüzün alternatif akımda göstediği etkidir

cihazların etiket değeri standby ve primedir contunyuz ibaresi pek olmaz
ama eğer continus ibaresi var ise bu sabit yükte sürekli yüklenebilirliktir.

atıyorum 500 kva stndby ise - -%10 450 prime -%20 400 continus olur

değerli arkadaşlarım jeneratörlerde alternatörlerin bu durumlarda pek kayda değer etkisi yoktur ana öge burada tahrik kaynağının verebileceği güçtür
burda dizel motorun verileri ve yüklenebilirliği önem kazanıyor

bu nedenle prime ,stndby, continus, terimleri dizel motorun etiketine bakılarak net olarak çıkarılmalı. yani onlar göz önünde bulundurulmalı ..

alternatörde bakır ve fuko kayıplarından başka kayıp yoktur buda dikkate alınacak kadar çok değildir ısınmayan bir alternatörde hiç alınmaz

şimdi etiketler doğrumudur hayır değildir yanıltıcıdır
sadece motorun imalatçı firması motorun en uygun çalıştırma koşullarını ve hangi koşullarda çalışırsa ekonomik ömrünü verimli bir şekilde tamamlayacağını belirtmek için bu ibareleri kullanmış bizde kullanıyoruz

jeneratör camiasında bunla ilgili bir çok tartışma olmasına karşın bu jeneratör imalatçılarının ve motor imalatçılarının garanti süresince haklı olarak ön gördüğü koşullardır ve müşterinin bu makinayı en verimli halde kullanmaı için gerekli koşullardır ..

aksi hallerde 30 gün boyunca tam yükte çalışan makineler çok şahit oldum
makinenin çalışması ayrı bir hadisedir çalıştırılmasının doğru olup olmadığı ayrı bir konu bu iki farkı iyi ayrımsamak lazım

ozaman dizel jeneratör alır yada kullanırken dikkt etmemiz gereken en önemli etken dizel makinedir dizel makinenin gücü yani sürekli verebileceği güç ile ilk adımda yükün ne kadar alabileceği dikkate alınmalıdır
euro 3 makineler yeni neil makine olmalarına rağmen ilk adımda üzerilerine alabilecekleri yük %50 den fazla olmaz alamazalar .

diğer bu hesaplara konu olan prime contunus stndby gibi kavramlar ın ana kaynağı şurdan gelir

bir dizel makinenin en verimli çalıştığı yük miktarı % 70 ve en verimli çalıştığı sıcaklık 85 derecedir.

sanırım az buçuk anlatabildim
i

400kW için
400000/(karekök3 x 400 x cos fi) =
400000/(1,732 x 400 x 0,8) =
400000/5542,56 = 722A

500kW için
500000/(karekök3 x 400 x cos fi) =
500000/(1,732x400x1)=
500000/692,82= 722A

Aynı akımı çekerler. Hesabınızda yanlışlık var.

Teşekkür ederim düzelttiğiniz için. Hesap hatası elimdeki makinenin azizliği. Fahri bey'e tamamen katılıyorum...

Bir senkron generatörün tahrik makinasının gücü, etiket değerleri olan görünür güç ile cosfi değerinden hesaplanır (Pm=Sxcosfi). Bu durumda sözkonusu generatör için dizelin gücü 400 kW'dır. cosfi=1 yapıp 500 kW alamazsınız. servetd arkadaşımızın söylediklerinin bir özeti bu olsa gerek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri