jeneratör bilgi yardımı

eğer evde ki pirize ters takarsan evdede çarpar ki kaçak akım rölesi varsa atar
:D:D:D ilk defa duyuyorum evdeki prizlerimizin + sı - simi varmışki ters takma imkanımız olsun çok tuhaf bence siz DC ve AC akımı araştırın biraz.

220 volt Jeneratör çıkış voltajını faz faz arası voltaj gibi düşün. evlerde faz nötür olduğundan . cihazında kaçak olduğundan cihazın çapıyor. eğer evde ki pirize ters takarsan evdede çarpar ki kaçak akım rölesi varsa atar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
eğer evde ki pirize ters takarsan evdede çarpar ki kaçak akım rölesi varsa atar
:D:D:D ilk defa duyuyorum evdeki prizlerimizin + sı - simi varmışki ters takma imkanımız olsun çok tuhaf bence siz DC ve AC akımı araştırın biraz.
Evdeki prizde 220v faz nötr (işletme topraklaması) birde koruma topraklaması vardır. koruma toraklamasının olmasığını düşün. düz prizin mevcut. kontrol kalemi ile baktığında bir uç faz kontrol kalemin yanar diğer uç nötür kontrol kalemin yanmaz. kaçak olan cihazlarda (topraklama yoksa) gözdede kontrol kalemi ile ölü faz dediğimiz elimizle dokunduğumuzda yok olan kaçağın şiddetine ve bizim toprakla olan izalasyonumuza bağlı olarak çarpabilen bir elektrik olur. pratikde fişi ters takarsan bu olay kaybolur.

Jeneratör fazlar arasında çıkış gerimi 160 V civarı ve Jeneratör kontaktörü çekmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim (Tip aksa alp 30)

Yanlışın var senin faz gider cihazı çalıştırır nötrdende geri döner.bir cihaza fazı sağdan nötrü soldan verince kaçak varsa şiddetine göre çarpıyosa daha sonra fazı soldan nötrü sağdan verirsen yine aynı şekilde çarpar çünkü aynı bi yuvarlak çizdiğini düşün ha soldan sağa doğru çizmişsin ha sağdan sola doğru ikisindede aynı sonucu alırsın

Evdeki prizde 220v faz nötr (işletme topraklaması) birde koruma topraklaması vardır. koruma toraklamasının olmasığını düşün. düz prizin mevcut. kontrol kalemi ile baktığında bir uç faz kontrol kalemin yanar diğer uç nötür kontrol kalemin yanmaz. kaçak olan cihazlarda (topraklama yoksa) gözdede kontrol kalemi ile ölü faz dediğimiz elimizle dokunduğumuzda yok olan kaçağın şiddetine ve bizim toprakla olan izalasyonumuza bağlı olarak çarpabilen bir elektrik olur. pratikde fişi ters takarsan bu olay kaybolur.

artıstkumral cok ıddalı konusmus fakat kagıt uzerınde tecrubesı olan bır arkadas oldugunu cok acık bellı ermıs tebrık edıyorum

Arkadaslar merhaba,
Sitede yeniyim hepinize merhaba ve yanlis bir yerde soru soruyor olabilirim.
Benim bilgisi olan arkkadaslardan bir ricam olacak.
Benim Black & Decker BD2000S marka ve model numarali bir jeneratörüm var.2015 model.
1700 W gücünde, 2 prize sahip, 12 Volt cikisli, USB cikisli bir cihaz.
Sorum ise su internette cok arastirdim ama bir fikre ulasacak bilgi bulamadim.
Jeneratörüm normal calisiyor, üzerindeki Display de voltaj ve Hz görünüyor.Ama sorun su ki yüke gectigi Zaman ilk baslangicta hersey normal, ama kisa bir an zarfinda ki bu 1 dakika bile degil, voltaj tamamen kesiliyor ve alet korumaya geciyor.
Jeneratörü kapatip actimmi yine normal ama yüke bindimi ayni sorun oluyor.
Örnegin bahcede kuyu pompasi kullaniyorum, ufak watt li bir pompa.Pompa da su yok icen normal calisiyor,ama suyu somurmaya basladimi jeneratör korumaya geciyor ve voltaj sifira iniyor.

Bir fikir üretemedim, kendim elektronikciyim ama jeneratör hakkinda detayli bilgim yok.
Karbüratör felan hic sorun degil benim icin, hattaga komple temizledimde.
Tek ilgimi ceken karbüratör ün en üstünde Kücük bir Motor sabitlemisler.Bu mini Motor yüke göre normalde jeneratöre gaz verdiriyor, ama tahminim bir sikinti var.Ben elim ile ona hareket verdigim Zaman motorun devri yükseliyor ve voltaj gelmeye basliyor.Kendi otomatik yapmiyor gibi geldi bana.
tabi ki sonuc yüke binince voltaj sifir.
Ve o minik Motor ilk calistirma aninda hareket alip karbüratörü harekete gecirir ise gaz yiyor jeneratör.
Gaz yemeyince titreyerek ve stop edecek gibi calisip voltaj dahi veremiyor, cünki tam kapasite calisamiyor, bu seferde ben elimle gaz verdiriyorum isin acigi.

Umarim icinizde bana yardimci olabilecek bir arkadasimiz vardir.Simdiden cok tesekkürler.

Son düzenleme:
O m otora elektrik geliyor mu soketinde kablosunda sorun olmasın?

Evvela hizli cevabiniz icin tesekkürler.
Elektrik 220 v geliyor cikisa , Display dede görebiliyorum geldigini.Tek sorun yüke bindimi kesiliyor voltaj.
Jeneratör 1700 Watt bagladigim Motor varsa 200 300 Watt ancak var ama yüke bindimi korumaya geciyor cihaz.
Normalde garantisi var ama maalesef kasa fisini kaybettigim icin garantiden faydalanamiyorum.
Yasadigim yer Almanya ve Türkiye gibi tamirci bulma imkanimda nerede ise yok.
Servisinede düsersem vay Halime.
Kendim care bulmaya calisiyorum, en son olmaz ise bir sekilde ücretli olarak servise yollayacagim.

Motoru derken gaz veren parçaya motor dediğin için yazdım, selenoidi kastettim omajını ölç kablo soket gibi kontrolleri yap, ödemeyi kartla yaptıysan ekstrelerden tarihini tespit et sonra markette başvur kayıtlardan slipbin veya fişin kopyasını verebilirler.

Tekrar tesekkürler, yarin bakacagim tekrar, kablolarin hepsini kontrol ettim soketler felan hepsi yerli yerinde.Ama tek ilgimi ceken selenoid dedginiz parca bir minik motora benziyor.
Anlamadigim ise bu parca rahatmi döner bosta iken, yada az zormu döner ?
parcayi söküp bosa aldigimda zorlanarak sag sol yapiyor.Belkide normaldir cünki o parcayi tanimiyorum.
tek gördügüm ince 5 adet kablosu var ve ana karta Kadar gidip sokete takiliyor.Ve takilan cihazin gücüne göre aldigi bir emir ile gaz verdiriyor gibi.
Bu gün süphe Edip motorun yagini yeniledim.Icinden cikan yag cok koyu renkte ve akiskanligini kaybetmis durumda idi.Tamamen yeni yag koydum 10 W 30
Bir Alman forumunda okudum ve yag sensörü veyahut benzeri bir parca tikanabilir felan diye yazmislar.
Böyle birsey olabilirmi, etkisi olabilirmi sizce.
Tekrar tesekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri