jeneratör şebeke enerji ölümü nasıl yapılır

fearalive

Üye
arkadaşlar merhaba

jeneratör Şebeke enerji grişlerimiz enversörlenerek bir otomatizm ünitesi aracılığıyla sistemin enerjisi sağlanacak (klasik transfer panosu).

incelediğim bazı tekhatlarda gördüm ki enerji ölçümü ortak besleme hattında değil
ayrı ayrı şebeke ve jen. gelen hatlarda yapılmış yani 2 adet enerji analizörü düşünülmüş.

Bunun mantıklı sebeplerini kendimce bulmaya çalışıyorum, zira transfer ünitesinden dolayı zaten sürekli 1 enerji analizörü okunacak, geriye dönük hatların ayrı ayrı veri dökümünü alacak desem pek yapılan birşey değil zaten sayaç mantığında kullanılmıyor

ben ekstra maliyetten başka birşey göremedim, sizce böyle kullanımın ne gibi avantajı olabilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar merhaba

jeneratör şebeke enerji grişlerimiz enversörlenerek bir otomatizm ünitesi aracılığıyla sistemin enerjisi sağlanacak (klasik transfer panosu).

incelediğim bazı tekhatlarda gördüm ki enerji ölçümü ortak besleme hattında değil
ayrı ayrı şebeke ve jen. gelen hatlarda yapılmış yani 2 adet enerji analizörü düşünülmüş.

Bunun mantıklı sebeplerini kendimce bulmaya çalışıyorum, zira transfer ünitesinden dolayı zaten sürekli 1 enerji analizörü okunacak, geriye dönük hatların ayrı ayrı veri dökümünü alacak desem pek yapılan birşey değil zaten sayaç mantığında kullanılmıyor

ben ekstra maliyetten başka birşey göremedim, sizce böyle kullanımın ne gibi avantajı olabilir

Uygulamasını yapmış olduğum bir transfer şalter sistemi. 2000KVA trafo ve 800KVA jeneratör. Motorlu şalterler ile devreye girmekte. Şebeke çalışmada soldaki motorlu şalter kapalı dolayısı ile şebeke tarafına bağlı analizör*** tüm yükün analizini yapmakta oysaki jeneratör panosundaki analizör*** yalnız jeneratör yükünün karakterisitiğini çalışma süresini tüm bilgilerini analiz etmekte.
İlk analizör sayaç değerlerinin mukayesesi için, 2.jeneratör tarafındaki analizör(motorlu şalter öncesi monte edildi) ise jeneratör çalışma bilgileri için gereklidir. Arıza durumlarında da önemli veri kaynaklarıdır. Gereklidir...

***(projede yok revize edip koyduk ampermetre+voltmetre ölçü grubu yerine)

sn. analizör ilginiz için teşekkürler

bu projeye göre tamamen haklısınız, yükler şebeke ve jeneratör için paylaşılıyorsa ayrı yapmaktan başka çare yok

fakat benim durumum biraz daha farklı şöyle ki; yükün tamamı jeneratör tarafından da beslenebilecek yani 100 kVA trafo varsa yine 100 kVA jeneratör olacak, ölçüm için koyacağımız akımtrafoları değeride aynı olacak

bu durumda ne önerirsiniz..

Eger sebeke ve jenerator aynı barayı besleyecekse zaten hiç bir problem yok ölçümü besleme barası üzerinde yapmak yeterli olacaktır. normalde jeneratörler tüm sistemi besliyecek sekilde olunca maliyet problemi oluyor bu yüzden sebeke ve jeneratör barası ayrı kullanılıyor. senin sistemde böyle bir durum olmasına gerek yok ölçümü direk beslediğin panoda tek analizörle yaptıgında çözülmüş olur. kolay gelsin

sn. analizör ilginiz için teşekkürler

bu projeye göre tamamen haklısınız, yükler şebeke ve jeneratör için paylaşılıyorsa ayrı yapmaktan başka çare yok

fakat benim durumum biraz daha farklı şöyle ki; yükün tamamı jeneratör tarafından da beslenebilecek yani 100 kVA trafo varsa yine 100 kVA jeneratör olacak, ölçüm için koyacağımız akımtrafoları değeride aynı olacak

bu durumda ne önerirsiniz..

Aynı mantıkla şebeke ve jeneratör ayrı takip edilmek isteniyorsa analizörler transfer şalterleri(kontaktör veya motorluşalter) öncesi monte edilebilinir.
Gerilim,frekans ve diğer parametrelerdeki değişikliklerden jeneratörün devreye girdiği çıktığı zaman dilimleri tek analizörde belli olacaktır. Yinede de tercih meslesi sizin sistemde çift analizör lüks gibi...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri